بلیط هواپیما

تعطیلاتی فراموش‌نشدنی در آگرا

گشت و گذار در آگرا

در شهر آگرا می توان بازارهای شلوغ، سایت های میراث جهانی، باغ های سرسبز و آرامگاه بزرگ مرمری درخشان تاج محل را بازدید کرد. آگرا، شهری از ایالت آترا پرادش هند محسوب می شود که در گذشته مرکز فرهنگی امپراتوری و قلمرو پادشاهی مغولان (گورکانیان هند) بوده است. با گردش و سیاحت در قلعه ها، مجموعه های نظامی، کاخ ها و باغ های آن می توان به کشف فرهنگ باستانی این شهر پرداخت. می توان گفت تاج محل به نمایش قدرت و ثروت سلسله مغولان می پردازد. سطح این بنا از مرمرهای سفید تزئین شده و شاه جهان آن را برای یادبود همسرش که در زمان به دنیا آوردن فرزندشان از دنیا رفته بود، ساخته است. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به آگرا
آگرا، میزبان تاج محل هندوستان
agra light

این آرامگاه که شاه جهان برای یادبود همسرش ساخته بود در میان باغ ها و کانال های تاج محل همچون نور سحرگاهی در شب، می درخشد. هنر تقارن در این اثر هندی کاملا برجسته بوده و می توان گفت باغ ها (که در واقع چهار باغ ایرانی است) و تزئینات سنگی آن بسیار زیبا و برآزنده است. در موزه تاج می توان اطلاعات بسیار خوبی در رابطه با تاریخ، هنر و معماری دوره مغولان هند به دست آورد. همچنین گردشگران می توانند از قلعه آگرا (Agra Fort) محلی که شاه جهان در واپسین دوره زندگی  و قدرتش در آن زندانی شده بود، بازدید کنند.

آگرا برای داشتن هنر میناکاری و منبت کاری با سنگ های قیمتی شهرت دارد. در بازار بزرگ مرمری آگرا می توان هنر صنعتگران هنرمند میناکار و منبت کاری را در حالی که از روش های سنتی و قدیمی استفاده می کنند، مشاهده کرد. پیشنهاد می شود تا برای خرید کالاهای چرمی و سوغاتی ها در بازار صدر (Sadar Bazaar) این شهر، چانه زدن را فراموش نکنید. برای استراحت نیز می توانید از سمبوسه های سیب زمینی تند و کوفته قلقلی های کوچولوی تهیه شده از نخود که غرفه های کوچک موسوم به چات (chaat) آنها را ارائه می دهد، چشیده و لذت ببرید.

fatehpur sikri agra

خیابان های آگرا پر از ترافیک، گاو و زباله است که  این موضوع می تواند برای هر کسی خسته کننده باشد در حالی که با بازدید از باغ های باستانی رم باغ (Rambagh) می توانید آرامش را حس کرده و لذت ببرید. در واقع این باغ های دوره مغولان هند، نمونه های شگفت انگیری از طراحی باغ های ایرانی، گیاهان گل دار و کانال های آبی هستند که به نمایش واحه ای بهشتی می پردازد.

گردشگران همچنین می توانند زرق و برق سبک بالیوودی (سبک سینمایی مشهور هند) را در نمایش های روزانه مرکز فرهنگی کالاکریتی (Kalakriti) مشاهده کنند. در این مرکز هدفون های چند زبانه برای دیالوگ های نمایش ها ارائه می شود. در کنار این موارد، بازدیدکنندگان می توانند از سوار شدن در بالن های هلیومی لذت برده و ۷۶ متر بالا رفته و چشم انداز پانورامائیک شهر را تماشا کنند. در غرب آن نیز می توان شهر فاتح پور سیکری (FatehpurSikri)، قلعه نظامی و بارگاه سلطنتی اکبرشاه از قرن شانزدهم میلادی (دوره مغولان هند) را بازدید کرد.

گردشگران می توانند با سوارشدن در ریکشاهای دوچرخه ای و اتوریکشاها (موتورهای سه چرخه مسقف – مترجم) و یا کالسله های اسب دار به نام تونگا (tonga) به تماشا و گردش در شهر بپردازند. پیشنهاد می شود که برای بازدید از این شهر، فصل های پاییز و زمستان، از اکتبر تا مارچ، را انتخاب کنید چرا که در این دوره زمانی از حرارت و سوزانندگی هوا کاسته می شود و نسبت به سایر فصول از تعادل بهتری برخوردار است.

معرفی بهترین هتل های ۵ ستاره آگرا در هند
معرفی بهترین هتل های ۵ ستاره آگرا در هند
 هتل کلارک شیراز هند + تصویر
 هتل کلارک شیراز هند + تصویر
معرفی هتل ۵ ستاره جی پی پالاس در آگرا
معرفی هتل ۵ ستاره جی پی پالاس در آگرا
راهنمای سفر به آگرا
راهنمای سفر به آگرا