مقبره هایی که بی دلیل برعکس شده اند!

جنگل مقبره های سورئال

امروز می خواهیم تا یکی از عجیب ترین مکان های چند بعدی جهان را به شما معرفی نماییم، جنگل مقبره های سو رئال نیونگاوک (Nyaung Ohak) که نمی دانیم دقیقا بگوییم که جنگل یا یک اثر هنری و یا قبرستان تالارها! این جنگل که به خودی خود دارای طبیعت جذاب و زیبایی می باشد، قبرستانی از ساختمان های برعکس شده را در دل خود دارد که با هر جای دیگری که در عمر خود دیده اید و یا خوانده اید، متفاوت است. سبک این مکان تاریخی، سورئال است! در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر جنگل مقبره های برعکس را به اتفاق یکدیگر برسی نماییم.

نیاهونگ اوهاک،
مطالب مرتبط:
چرا تاج محل از عجایب جهان است
می توانید عجایب هفت گانه جدید جهان را نام ببرید؟

در ابتدا این مطلب و قبل از این که هر موضوع دیگری را بیان نماییم باید بگوییم که این جنگل در میانمار قرار دارد و با این که روزهایی را پشت سر می گذاریم که میانمار را با هر اسم و اتفاق دیگری جز جاذبه هایش می شناسند، اما سبک این قبرستان و قبرهای سورئالش، سبکی بسیار عجیب و غریب است که بسیاری از کسانی که از این مقبره ها دیدن کرده اند را متحیر می سازد به قطع جاذبه هایی این چنینی هستند که با وجود همه ی مشکلات، میانمار را تبدیل به یکی از جادویی ترین کشورهای جهان می کنند.

درست در کنار دریاچه ی اینله (Inle) و در نیاهونگ اوهاک، مجموعه ای بسیار شگفت انگیز از یکی از اعجاب انگیزترین جاذبه های جهان وجود دارد که گشت و گذار در این منطقه را دلچسب می نماید. اکثر کسانی که به جنگل نیاهونگ اوهاک پا گذاشته اند احساس خود را همچون یک حضور در سرزمین پریان توصیف کرده اند و خود را جزئی از سرزمین پریان دانسته اند، حداقل برای مدتی که در آن جا بوده اند!

بلا استثنا اکثر کارشناسان تاریخی با همکاری کارشناسان هنری این قبرستان را یکی از منحصر به فردترین ترکیب های تاریخ و معماری دانسته اند. در این میان طبیعت نیز به کمک این دو آمده و مجموعه ی جالبی از همکاری اش با این دو کانسپت به وجود آورده است. در این روستا که همانطور که گفتیم، سبکی سورئال دارد، گویی مزاری از تالارهای در حال سقوط وجود دارند!

جنگل مقبره های سو رئال نیونگاوک

افرادی که می خواهند از این مجموعه بازدید نمایند باید با قایق، مسافتی در حدود ۱ ساعت را برای رسیدن به این جنگل از روی رودخانه ی این له و آب و هوای آرام محلیش طی نمایند. در طول راه بازدیدکنندگان بی شک به روستای ایالتین برخواهند خورد و زنانی را خواهند دید که در جوار بسیاری از بزگ ترین گنجینه های باستانی جهان در حالی که فرزندانشان در حال بازی هستند، به امور ساده و همیشگی روزانه ای همچون شستن لباس، پختن غذا،… و بسیاری از فعالیت های دیگر می پردازند.

گروه دیگری نیز هستند که به فروش سوغاتی و راضی کردن گردشگران مشغول هستند. همه ی این ها زیبایی هایی هستند که در کنار این جاذبه ی عجیب و دیدنی وجود دارد. اما این ها تها دیدنی های مسیر برای رسیدن به جنگل مقبره های سورئال ما نیست بلکه، در این مسیر تعدادی از تالارهای مختلف مذهبی نیز وجود دارد که مجددا تعمیر شده و رنگ و لعابی جدید و جذاب به خود گرفته اند.

اگر ساخته های فعلی را حتی بدون داشتن تخصص و دانش لازم مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید که همه ی آثار فعلی دارای تاثیر پذیری مستقیم از سبک معماری جدید هستند و هیچ کدام نشانی از ساختمان ها و سبک معماری فراموش نشده ی قدیم در خود ندارند.

دریاچه ی اینله

همیشه گردشگران را پس از قدم زدن در بازارهای محلی و خرید کردن آنان از سوغاتی های خاص این بازار به سمت جاذبه های معماری عجیب و جنگل و جاذبه ی سورئالش می برند. این مقبره ها در حدود ۲ قرن است که کشف شده اند و نکته ی جالبی که درباره ی آنان وجود دارد این است که هرگز آن ها را مورد بازسازی قرار نداده اند.

چندین و چند تالار و مکان تاریخی در این مکان وجود دارند که در اثر ناملایمتی های زمان و عدم استحکامات به شکل سقوط کرده درآمده و معدوم شده اند و در همان حالت مانده اند. آن قدر که کسی آن ها را تکان نداده است، بر روی آن ها خزه و گل سنگ و دیگر گیاهان رشد کرده اند و گویی جزئی از طبیعت آنان شده اند.

تالارهای خاصی در ابن منطقه وجود دارند که تمامی نشانه ها و علائم مختلف بر روی آن ها نشان دهنده ی فرهنگ و شرایط حاکم بر آن زمان ها بوده است. محققان از بررسی این علائم به نتایج بسیار زیادی از سبک زندگی مردم در ان زمان ها از جمله توانایی های مختلف آنان پی برده اند.

نیونگاوک

همانطور که در ابتدای متن هم گفتیم این زیبایی ها همگی معلول همکاری ۳ چیز هستند: هنر، تاریخ و طبیعت. اگر بخواهیم به صورت علمی جنگل نیاهونگ اوهاک را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که تمامی آثار و تالارهایی که در این جنگل سر و ته شده اند، بیش از ۱ هزار مورد هستند و این ویرانه ها را قرن ۱۴ میلادی به وجود آورده اند.

مردم در کنار این اثر عجیب و جاذبه ی گردشگری زندگی می کنند و هم زیستی مسالمت آمیزی با این آثار دارند به طوری که همانطور که در بالاتر هم گفتیم در راه رسیدن به این جنگل و گذر از دریاچه ی این له باید سوار بر قایق از کانال های پهن که در اکثر اوقات هم با شاخ و برگ ها پر شده اند، بگذرند و حتی اگر خواستند از بازار محلی این روستا خرید هم بنمایند.

پس از گذراندن مسافتی در حدود ۸ کیلومتر از دریاچه ی این له، می توان به جنگل نیاهونگ اوهاک رسید. البته باید این نکته را درباره ی این مکان بگویم که به جز فصل زمستان که بسیار این رودخانه پر آب است، در باقی روزهای سال در بستر این نقطه آب رودخانه کم است.

بازدیدکنندگان این جنگل ابتدا از پایین جنگل به سمت قسمت بالایی آن می روند و سپس به مجموعه ی مورد نظر و عجیب نیاهونگ اوهاک می رسند. هنوز هم برای بسیاری از کارشناسان این سوال بی جواب مانده ایت که چگونه ممکن است که این بناها همچون گیاهان از خاک درآمده برعکس شوند و به زمین فرو بروند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code