بلیط هواپیما

با برخی از مناظر غیر طبیعی جهان آشنا شوید

مناظر غیر طبیعی جهان 

در حالی که ممکن است برخی بر این باور باشند که یک مقصد عالی برای سفر تنها از آفتاب، دریا و شن و ماسه تشکیل می شود، برای کسانی که اهل ماجراجویی هستند، اینها مجموعه ای از زیباترین و مرموز ترین منظره های جهان است و مکان هایی هستند که بازدیدکنندگان را جذب کرده، دانشمندان را گیج کرده و قرنها تعجب مردم محلی را باعث شده اند. الی گشت در این مطلب مناظر غیر طبیعی جهان را به شما معرفی می کند.

مناظر غیر طبیعی جهان

دالول، اتیوپی | Dallol, Ethiopia

مطالب مرتبط:
بهترین چشم اندازهای جهان از نگاه هواپیما!
زیباترین چشم اندازهای هوایی را در کجا ببینیم؟ + تصویر
تصاویری نفسگیر از زیباترین چشم اندازهای دنیا

چشم انداز آتشفشانی دالول در فرو رفتگی های داناکیل شبیه به مناظر یک بازی ویدیویی و یا فیلم علمی تخیلی پدیده زمین شناسی است. ظاهر درخشان و غیر درخشان آن، نتیجه چشمه های آب گرم اسیدی، گوگردی، گازسوز های گاز و تشکیلات نمکی چشمگیر است. با این حال، احتیاط برای کسانی که برنامه ریزی بازدید از این دهانه فوق العاده را دارند، امری واجب است. آب و هوا در دالول گرمترین درجه حرارت مناطق مسکونی بر روی زمین با متوسط دمای بالا تر از ۴۶ درجه در تابستان را تا کنون ثبت کرده است. دریاچه های رنگارنگ در بسیاری موارد سمی هستند و تنفس در معرض بخارات سولفور دشوار است.

دالول

دریاچه ناترون، تانزانیا | Lake Natron, Tanzania

این دریاچه نمک و آب شیرین در منطقه آروشا شمال تانزانیا در تابستان کاملا تبخیر می شود و یک سطح دریاچه ای به شدت عجیب ایجاد می شود که با ارگانیسم های شور و جلبک پرورش می یابد. در این منطقه، دریاچه خشک یک منطقه مهم برای پرورش بیش از یک میلیون فلامینگو است. با این حال، هنگامی که دریاچه خیلی خشک می شود، برای هر حیوانی که با آن سازگار نیست، کشنده است. دریاچه ناترون یکی از زیبا ترین و عجیب ترین مناطق در زمین است و از آسمان نمای زیبا تری دارد.

دریاچه ناترون

ژانگ دانکسیا لندفرم، چین | Zhangye Danxia Landform، China

این چشم انداز ها از رنگ ها و اشکال با حال های سورئال، در نظر گرفته می شود. پارک زمین شناسی ۴۰۰ کیلومتری مشهور به عنوان “آبنبات چشم” Zhangye در استان گانسو در شمال چین مرکزی واقع شده است و از مناظر غیر طبیعی جهان به شمار می رود. شکل زمین شناسی در Danxia، یک نوع عجیب و منحصر به فرد در چین، از ماسه سنگ های رنگی و مواد مربوط به ۶۶ میلیون سال پیش تشکیل شده است. زمین شناسان بر این باورند که این نتیجه یک حرکت در پوسته زمین است که باعث می شود لایه های سنگی در رنگ ها، اندازه ها و الگوهای مختلف ظاهر شوند.

ژانگ دانکسیا لندفرم

اتچافالایا سومپ، ایالات متحده | Atchafalaya Swamp, US

این باتلاق وحشتناک در لوییزیانا در حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع است و این بزرگترین باتلاق در ایالات متحده است. گستره وسیعی از تالاب ها و باتلاق ها و خانه هایی که برای خروس ها، خرس ها، گاوها و ده ها گونه پرنده خطرناک وجود دارد. انسان هایی که صدها سال در این باتلاق زندگی می کردند، از بومیان آمریکایی بودند که برای فرار از دست مهاجران فرانسوی به این مکان مراجعه کرده بودند. قایق ها می توانند از طریق گذرگاه های غیر قابل نفوذ درختان در این باتلاق رفت و آمد داشته باشند.

اتچافالایا سومپ

پارک ملی جاشوا، ایالات متحده | Joshua National Park, US

این پارک ملی که از مناظر غیر طبیعی جهان می باشد، یک جواهری در جنوب شرقی کالیفرنیا است که سالانه بیش از یک میلیون بازدید کننده را جذب می کند. در کنار دو بیابان بسیار متمایز، کلرادو و موائو، این پارک دارای تنوع بیابان های وسیع و خیره کننده ای است. بیابانی خشک در شرق و دشت های شنی تزئین شده توسط جواهرات شاخه ای غول پیکر درختان جاشوا سمت غرب آن قرار گرفته اند. آنها بزرگترین نوع یوکا هستند و به کویر مجاو تغییر مکان داده اند. بازدید کنندگان زیادی به این پارک برای سنگ های سنگین فوق العاده ای که بیش از ۱۰۰ میلیون سال قبل تشکیل شده اند مراجعه می کنند و فرصت های مناسبی برای صعود و پیاده روی در این مکان دارند.

پارک ملی جاشوا

تسینگی دی بماراها، ماداگاسکار | Tsingy de Bemaraha, Madagascar

مزرعه ای از سوزن های سنگ آهک قوی، پارک ملی تسینگی دی بماراها که یک میراث جهانی یونسکو است. این پارک جالب در منطقه ملاکی در ساحل غربی جزیره اقیانوس هند واقع شده است. این پارک شامل ۱۵۷۵ کیلومتر مربع از دره های دراماتیک، گذرگاه ها و جنگل های عمدتا دست نخورده است. توپوگرافی غیر طبیعی آن از مونولیتهای تیره عمودی باعث شده است که این منطقه به تعداد زیادی از گیاهان و گونه های گیاهی بومی اختصاص یابد.

تسینگی دی بماراها

سوکوترا، یمن | Socotra, Yemen

محدوده تنوع زیستی در اقیانوس هند، Socotra، مجمع الجزایر چهار جزیره واقع در حدود ۲۰۰ مایلی جنوب شبه جزیره عرب است. زمین شناسی آن و گرما شدیدش، آن را نسبت به تمام تعداد گونه های منحصر به فرد در همه نقطه جهان مجزا کرده است. تقریبا ۴۰ درصد از تمام گونه های گیاهی در این جزایر را در هیچ جای زمین نمی توان یافت کرد. در میان معروف ترین و متمایزترین این درخت ها، نامش خون اژدها است که ظاهر قابل توجهی از قارچ سبز غول پیکر را به خود می گیرد. درخت خون اژدها، از نگاه مردم محلی بسیار ارزشمند است و به عنوان دارو برای درمان تقریبا تمام بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سوکوترا، یمن

کاپادوکیا، ترکیه | Cappadocia, Turkey

چشم انداز فانتزی از پارک ملی گورمی در کاپادوکیا، محصول هر دو پدیده طبیعی و مداخله انسان است و از مناظر غیر طبیعی جهان محسوب می شود. فوران آتشفشانی و فرسایش باعث تشکیل مخروط های سنگی افسانه ای مانند، ستون ها و قارچ هایی تا ۴۰ متر می شود. در عین حال، انسانها شبکه ای از غارها و تونل های فوق العاده ای را در زیر سنگ هایی که ۳۵۰۰ سال پیش ساخته شده بود را توسعه دادند. این شهرک های زیرزمینی بیش از ۱۰۰ مایل مربع را پوشش می دهند و در حالیکه اکثر خانه های غار در حال حاضر غیرقانونی هستند، برخی هنوز هم به عنوان خانه ها و بعضی دیگر به عنوان هتل ها خدمت می کنند.

کاپادوکیا

سالار دی اویونی، بولیوی | Salar de Uyuni, Bolivia

بزرگترین تپه زمین که در نزدیکی خلیج آند در جنوب غربی بولیوی واقع شده و یکی از مناظر غیر طبیعی جهان است، می تواند بازدید کننده را وادار کند که بتواند در هوا پرواز کند. این گستردگی پوسته نمک بیش از ۱۰،۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهد، اساسا شبیه یک آینه غول پیکر است. با توجه به افسانه ایامارا از آند، Salar از اشک های الهه کوه Tunupa تشکیل شده است پس از او توسط شوهرش Kusku رها شده است.

سالار دی اویونی

دریاچه هیلیر، استرالیا | Lake Hillier, Australia

این دریاچه عجیب صورتی سالین را می توان در جزیره مرکزی که بزرگترین جزیره از مجمع الجزایر ریچرچ در غرب استرالیا را تشکیل می دهد. در حالی که تنها ۶۰۰ متر طول دارد، دریاچه شگفت آور رنگی مانند قطعه ای از هنر پاپ در جزیره یکنواخت سبز است. علت رنگ صورتی آن موجب شگفتی دانشمندان شده است. بعضی از کارشناسان معتقدند که این امر به دلیل غلظت مواد مغذی کم و انواع مختلف باکتری ها و جلبک ها است، در حالی که دیگران بر این عقیده اند که رنگ صورتی آن از یک نمک دریایی و واکنش رسوبدهی اکتوماتیک حاصل می شود. جالب آن است که تنها یک رنگ صورتی در آب نیست بلکه خود آب است که واقعا صورتی است و بسیار شگفت انگیز است که این رنگ از بتا کاروتن و به واسطه یک جلبک هنگامی که نور به آب نفوذ می کند انتشار می یابد، این موضوع در دو دریاچه به نام های رتبا در آفریقا و دریاچه پینک در غرب استرالیا (همان منطقه ای که دریاچه هیلیر در آن واقه شده است) نیز رخ می دهد. این دو دریاچه که رنگشان از رنگدانه های قرمز نشکیل می شود، توسط Dunaliella Salina و Halobacteria تولید می گردند و معمولا از انرژی خورشید استفاده می نمایند.

دریاچه هیلیر

برخلاف این دو، آب صورتی دریاچه هیلیر که از مناظر غیر طبیعی جهان به شمار می رود دائمی می باشد و حتی اگر مقداری از این آب را از دریاچه برداریم و به ظرف دیگری منتقل کنیم، این آب هنوز صورتی باقی خواهد ماند. دانشمندان بسیار تلاش نموده اند تا نمونه های آب را مورد بررسی قرار دهند اما تا کنون هنوز قادر به یافتن علت این اتفاق عجیب یا همان رنگ صورتی شگفت انگیز نشده اند. ولی آنها متوجه شدند که این آب حاوی غلظت بالایی از نمک می باشد و بیش از اندازه نمک دارد. اما وقتی بر فراز این دریاچه و از داخل هواپیما به آن نظاره کنید به دلیل اینکه رنگ صورتی آن به صورت نامحسوسی دیده می شود، چندان جلب توجه نمی کند.

این خوراکی های خوشمزه با سیب درست می شوند
این خوراکی های خوشمزه با سیب درست می شوند
مهم ترین اقدام توریستی حال حاضر زنان در دنیا
مهم ترین اقدام توریستی حال حاضر زنان در دنیا
این آداب عجیب را هنگام غذا خوردن در این کشورها رعایت کنید!
این آداب عجیب را هنگام غذا خوردن در این کشورها رعایت کنید!
شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می کنند؟
شادترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می کنند؟