بلیط هواپیما

مهمترین برج و باروهای شهرها در جهان | بخش دوم

مهمترین برج و باروی شهرها در جهان

در تمام طول تاریخ پادشاهان از روش های مختلفی برای حفاظت شهرها و بخش های تحت حکومت خود در مقابل حملات و هجوم دشمنان استفاده می کرده اند. یکی از روش هایی که باعث محافظت از شهرها می شده اند دیواره های عظیم و مهمترین برج و باروی شهرها بوده است. با توجه به موقعیت قرارگیری مرکز حکومت فرمانروایان این ساختارهای محافظت کننده ممکن بود بر روی کوه و یا در میان دریاها و یا در نواحی ساحلی ساخته شوند. البته که همانند بسیاری دیگر از ساختارهایی که از زمان قرون وسطی باقی مانده این مهمترین برج و باروی شهرها نیز تبدیل به محلی برای جذب گردشگران شده است. در بخش اول این مطلب تعدادی از این ساختارهای زیبا را برای شما تشریح نمودیم حال با الی گشت همراه شوید تا با موارد دیگر از مهمترین برج و باروی شهرها آشنا شویم.

مهمترین برج و باروی شهرها

یورک | York

مطالب مرتبط:
مهمترین برج و باروهای شهرها در جهان | بخش اول
قلعه آروندل، خانه شگفت انگیز دوک انگلستان
نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها

یورک یک شهر باستانی شناخته شده در شمال انگلستان می باشد. این شهر در ابتدا توسط رومیان ساخته شد و پس از ان توسط انجلز تصاحب گردید. سپس وایکینگ ها در آن مستقر شدند و در نهایت در سال ۹۵۴ میلادی در انگلستان ادغام شد. این شهر در درون خود بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در شمال اروپا را جای داده است. از زمان رومیان این شهر توسط یک یا چند نوع از دیوارها محافظت شده است و امروزه اکثر ساختارهای باقی مانده از این مهمترین برج و باری شهرها بخشی است که کل شهر قرون وسطایی را احاطه کرده است و اکثر آن ها متعلق به قرن ۱۲ تا ۱۴ می باشد.

دیوارهای یورک

هارار | Harar

هارار یک شهر باستانی در شرق اتیوپی بوده و یکی از مهمترین برج و باروی شهرها را در خود دارد. برای مدت قرن های طولانی این شهر به عنوان یک مرکز بزرگ تجاری شناخته شده و مسیرهایی که آفریقا را به عربستان متصل می کرده اند از ان عبور می کردند. با ۸۲ مسجد که سه عدد از آن ها در قرن دهم میلادی ساخته شده و همچنین ۱۰۲ مکان مقدس این شهر یکی از مهمترین شهرهای اسلام به شمار می رفته است. هارار بخشی از آدال سلطانات یک دولت مسلمان قرون وسطایی واقع شده در شاخ آفریقا بود. در قرن شانزدهم این شهر با دیواره ای که دارای ۵ دروازه بود به طور کامل محافظت می شد. این دیوار که به Jugol نیز شهرت دارد همچنان دست نخورده باقی مانده و نمادی برای این شهر می باشد.

دیوارهای هارار

تارودانت | Taroudant

تارودانت یک شهر جذاب و معتبر در قلب دره سوس می باشد که با بهترین و مهمترین بروج و باروی شهرها در مراکش محافظت شده است. از تارودانت اغلب به عنوان مادربزرگ مراکش نیز یاد می شوند زیرا همانند آن دیواره های شهر موجب جلوگیری از گسترش آن شده است. این دیواره ها و برج و باروی شهرها در قرن شانزدهم میلادی و زیر نظر سلسله سادی ساخته شده اند. امروزه این شهر با بازارهای آن شناخته شده که مهمترین ان ها در نزدیکی میدان های اصلی شهر واقع شده اند.

دیوارهای تارودانت

تولدو | Toledo

یکی از با ارزش ترین مکان هایی که اغلب نادیده گرفته می شود شهر تولدو یکی از پایتخت های سابق امپراتوری اسپانیا می باشد. تاریخ اولیه تولدو به دوران رم باستان باز می گردد. اشغال رم پس از حکومت ویسگوتیک، حکومت مسلمانان و در نهایت حکومت رستاخیز تولدو در سال ۱۰۸۵ میلادی دنبال شد. این شهر به عنوان پایتخت امپراتوری اسپانیا تا اواسط قرن پانزدهم میلادی شناخته می شد تا اینکه دادگاه سلطنتی به مادرید منتقل شد. شهر تولدو که دارای یکی از مهمترین برج و باروی شهرها می باشد توسط رودخانه تاجو در سه طرف و همچنین توسط دو دیوار فرون وسطایی در سمت چهارم احاطه شده است.

دیوارهای تولدو

پینگیائو | Pingyao

پینگیائو یک شهر کوچک در چین می باشد که به دیوارهای باستانی حفاظت شده خود مشهور بوده و دارای یکی از مهمترین برج و باروی شهرها در جهان می باشد. این دیوار باشکوه که دارای شش دروازه و ۷۲ برج مراقبت می باشد به عنوان یک شهر قدیمی می باشد که معماری ان به حدود ۳۰۰ سال پیش باز می گردد. در سال ۲۰۰۴ بخشی از دیوارهای جنوبی این شهر سقوط کرده اما مجددا مورد بازسازی قرار گرفت. با این حال بقیه دیوارهای شهر اکثرا دست نخورده باقی مانده است و شهر پینگیائو به عنوان یکی از محافظت شده ترین و مهمترین برج و باروی شهرها در جهان شناخته می شود.

دیوارهای پینگیائو

اوبیدوس | Obidos

شهر اوبیدوس بر روی یک تپه قرار داشته و توسط یک دیوار تقویت شده محافظت می گردد. در قرن هشتم میلادی مورس ها این شهر و دیواره های آن را تاسیس کردند. این شهر توسط اولین پادشاه پرتغال از مورس ها در سال ۱۱۴۸ گرفته شد. قلعه اوبیدوس و دیوارهای این روستا در قرن چهاردهم بازسازی شده و جنس آن ها از سنگ آهک و سنگ مرمر می باشد. این روستا پس از بازسازی آن کم کم وسعت پیدا کرده و شهرک هایی در خارج از دیوارهای شهر ساخته شد. منظره های باستانی و زیبای خیابان ها، میدان ها، دیوارها و قلعه های این روستا ان را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در پرتغال تبدیل کرده است.

دیوارهای اوبیدوس

شیان | Xi’an

شیان یکی از قدیمی ترین شهرهای چین بوده که تاریخچه ای بیش از ۳۱۰۰ سال را به همراه خود دارد. برای مدت هزار سال این شهر به عنوان پایتخت ۱۳ سلسله از حکمران ها قرار گرفته و در مجموع ۷۳ امپراتور بر آن حکومت می کرده اند. شیان به عنوان نقطه پایان جاده ابریشم در شرق بوده و خانه تراکوتا می باشد. دیوارهای این شهر به خوبی حفظ شده و آن ها در قرن چهاردهم و در دوران اولیه سلسله مینگ دوباره ساخته شده است به گونه ای که به طور کامل اطراف شهر را پوشانده است. این استحکامات به عنوان یکی از بزرگترین و مهمترین برج و باروی شهرها در جهان شناخته می شود به طوری که به راحتی ۵ دوچرخه سوار می توانند در کنار هم روی آن حرکت نمایند.

دیوارهای شیان

ایتچان کالا | Itchan Kala

ایتچان کالا بخشی از شهر کیوا در ازبکستان می باشد. در این شهر قدیمی بسیاری از آثار تاریخی و خانه های قدیمی محافظت شده اند به طوری که قدمت آن ها به قرن هجدهم و نوزدهم میلادی می رسد. از ویژگی های برجسته ایتچان کالا می توان به دیوارهایی که با آجرهای خشک شده ساخته شده اند و همچنین چهار دروازه ای که در چهار طرف این استحکامات واقع شده اند اشاره کرد. این دیواره های باستانی که در لیست مهمترین برج و باروی شهرها قرار دارند چندین مرتبه تخریب شده اما مجددا مورد بازسازی قرار گرفته اند.

دیوارهای ایتچان کالا

آویلا | Avila

شهر قرون وسطایی آویلا در غرب اسپانیا واقع شده و بر روی تپه ای صاف از یک صخره سنگی قرار گرفته که در میان یک بیابان قرار گرفته است. آویلا دارای دیواری باشکوه در اطراف شهر بوده که به خوبی همانند زمان ساخت خود حفظ شده و کل بخش قدیمی شهر را محاصره کرده است. این برج و باروها دارای ۹ دروازه به همراه ۸۸ برج دیدبانی است. اکثر قسمت های دیوارهای این شهر در قرن های یازدهمو دوازدهم ساخته شده اند.

دیوارهای آویلا

کارکاسون | Carcassonne

شهر کارکاسون یکی از زیباترین و بزرگترین شهرهای اروپا است که اطراف ان را استحکامات باستانی پوشانده است. از طرف دیگر این یکی از مهمترین برج و باروی شهرها در جهان می باشد. این استحکامات شامل دو دیواره بیرونی، برج ها و قلعه هایی است که در طول مدت زمانی طولانی ساخته شده است. یک بخشی از این دیواره ها مربوط به امپراتوری رم بوده و با بخش های قرون وسطایی دیواره ها که از آجرهای قرمز رنگ در آن استفاده شده است متفاوت می باشد. یکی از این برج ها به عنوان پناهگاهی برای کسانی که مورد آزار مذهبیون قرار می گرفتند استفاده می شده است و همچنان از ان به همین نام یاد می کنند. قسمت هایی از فیلم رابین هود که در سال ۱۹۹۱ ساخته شده است در اطراف شهر کارکاسون فیلم برداری شده است.

دیوارهای کارکاسون

دوبرونیک | Dubrovnik

دوبرونیک یک شهر احاطه شده با استحکامات زیبا در سواحل دریای آدریاتیک در جنوب غربی کرواسی می باشد. نام مستعار این شهر مروارید آدریاتیک می باشد که به عنوان یکی از برجسته ترین مقاصد گردشگری در مدیترانه شناخته می شود. این شهر به عنوان یک نقطه ای برای تجارت دریایی شناخته می شود. در زمان قرون وسطی دوبرونیک تنها شهری در دریای آدریاتیک بود که می توانست با ونیز رقابت کند و در طول قرن های ۱۵ و ۱۶ به میزان قابل توجهی از توسعه دست یافت. این شهر یکی از مهمترین برج و باروی شهرها در جهان را در اطراف خود داشته که اکثر آن ها در طول قرن های ۱۲ تا ۱۷ میلادی ساخته شده و تا به امروز باقی مانده اند.

دیوارهای دوبرونیک

یکی از زیباترین ساختارهای کهن و نمادی برای شهرهای قرون وسطایی، دیواره ها و برج و باروهای احاطه کننده شهرها بوده است تا آن ها را در مقابل هجوم دشمنان محافظت نماید.

منبع: www.touropia.com

بزرگترین شهر جهان کجاست؟
بزرگترین شهر جهان کجاست؟
آشنایی با پوشش ۳ ملت
آشنایی با پوشش ۳ ملت
تصاویری از زیباترین مساجد دنیا
تصاویری از زیباترین مساجد دنیا
باغ الکساندر در مسکو، باغ یادبود پیروزی ها
باغ الکساندر در مسکو، باغ یادبود پیروزی ها