نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها

نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ

پابلو پیکاسو نقاش معروف پس از انکه از نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غار آلتامیرا در شمال اسپانیا بازدید کرد، با صدای بلند فریاد کشید که پس از آلمیترا سایر نقاشی ها زوال می باشد. او هرگز شوخی نکرد و هنری که در این غار و همچنین در بسیاری از غارهای دیگر از نقاط مختلف فرانسه و اسپانیا و سایر نقاط جهان مشاهده شده است از جمله بزرگترین آثار هنری است که ترسیم شده اند. همانند تمامی هنرهای بزرگ آن ها را نیز همانگونه که مردم فکر می کنند درک می نمایند حتی اگر این نقاشی ها برای ده ها هزار سال پیش باشد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها بیشتر بدانیم.

نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ

غار ماگورا | Magura Cave

مطالب مرتبط:
غار ملیسانی، یکی از جذاب ترین غارهای دنیا در یونان
غارهای شگفت انگیز کیپ تاون در آفریقای جنوبی
معرفی ۱۰ مورد از مهمترین غارهای جهان

غار ماگورا یکی از بزرگترین غارهای بلغارستان بوده که در شمال غربی این کشور واقع شده است. نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ این غار پیشینه ای در حدود ۴ تا ۸ هزار سال دارند. بیش از ۷۰۰ طرح بر روی دیوارهای این غار وجود دارند که اکثر آن ها به وسیله مدفوع خفاش رنگ شده اند و نشان دهنده شکار، رقصیدن مردم و همچنین انواعی از حیوانات می باشد که می توانید به صورت مجزا هر کدام از ان ها را مشاهده نمایید.

غار ماگورا

کوا دلاس موناس | Cueva de las Manos

کوا دلاس موناس یک غار می باشد که در منطقه جدا شده پاتاگونین جنوبی در آرژانتین واقع شده است. این غار نام خود را که به غار دست ها نیز مشهور می باشد از تصاویر متناهی دستان انسان ها می گیرد. اما علاوه بر این ها تصاویر بسیاری از انواع حیوانات و همچنین صحنه های شکار نیز در این غار مشاهده می گردد. بیشتر دست هایی که تصویر آن بر روی دیواره های غار باقی مانده است دست چپ می باشد که نشان دهنده این است که افراد رنگ ها را به وسیله دستان راست خود روی دیوارها پاشیده اند و این نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ را به وجود آورده اند. تصور می شود که نقاشی های کشف شده در این غار به ۹۵۰۰ تا ۱۳ هزار سال پیش باز می گردد.

غار کودا دلاس موناس

بیمبتکا | Bhimbetka

بیمبتکا در مرکز هند واقع شده است که بیش از ۶۰۰ پناهگاه سنگی را با نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در خود جای داده است. این نقاشی ها اکثرا به صورت قرمز و سفید بوده و گاها نیز با استفاده از رنگ های سبز و زرد ترسیم شده است و معمولا نحوه زندگی و زمان هایی را که افراد در غارها می گذرانده اند به نمایش گذاشته است. تصاویر حیواناتی مانند بیسون ها، ببرها، شیرها و تمساح ها نیز در برخی از این غارها به فراوانی دیده می شوند. با نگاهی به مجموعه این نقاشی ها درمی یابید که قدیمی ترین این نقاشی ها به حدود ۱۲ هزار سال پیش باز می گردد.

غار بیمبتکا

سرادا کاپیوارا | Serra da Capivara

پارک ملی سرادا کاپیوارا در شمال شرقی برزیل واقع شده است و خانه های زیادی از پناهگاه های سنگی که در ان ها نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها وجود دارد. نقاشی ها شامل صحنه هایی از آیین ها، شکار، درختان و حیوانات می باشند. برخی از دانشمندان بر این باور هستند که قدیمی ترین نقاشی های این پارک قدمتی در حدود ۲۵ هزار سال دارند. با این حال چندین نسل شناس این موضوع را انکار می کنند به این دلیل که بر اساس تاریخ در آن زمان انسانی در قاره آمریکا زندگی نمی کرده است.

غار سرادا کاپیوارا

لاس گال | Laas Gaal

لاس گال مجموعه ای از غارها و پناهگاه های سنگی بوده که در شمال غربی سومالی واقع شده است. لاس گال دارای برخی از اولین هنرهای شناخته شده و یکی از اولین نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در شاخ آفریقا و همچنین به طور کلی در قاره آفریقا می باشد. پیش بینی می شود که نقاشی های تاریخی این غار بین ۵ تا ۱۱ هزار سال قدمت داشته باشند. این تصاویر گاوها را در زندگی روزمره در کنار انسان ها و همچنین سگ های خانگی و زرافه ها را نیز به نمایش می گذارند. نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در این غار به خوبی حفظ شده و از آسیب به دور مانده اند به طوری که خطوط روشن و رنگ های قوی آن کاملا مشخص می باشد.

لاس گال

تادرارت آکاکوس | Tadrart Acacus

تادرارت آکاکوس یک رشته کوه در بیابان های کشور صحرا در غرب لیبی می باشد. این منطقه به دلیل نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در آن که قدمت آن ها از ۱۲ هزار سال قبل از میلاد شروع و تا ۱۰۰ سال پس از میلاد ادامه دارد شهرت یافته است. این نقاشی ها نشان دهنده تغییرات بسیار در آب و هوای این منطقه است که نشان می دهد در گذشته این منطقه ای مرطوب و نمناک بوده است. در ۹ هزار سال پیش این محیط با دریاچه ها، جنگل ها و گاوهای بزرگ و حیوانات وحشی پوشیده شده بوده زیرا در نقاشی های سنگی این منطقه تصاویر حیواناتی مانند زرافه ها، فیل ها و شترمرغ ها نشان داده شده است.

تادرارت آکاکوس

غار چاووت | Chauvet Cave

غار چاووت که در جنوب فرانسه قرار دارد دارای نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ خاصی بوده که بسیار شناخته شده و مشهور می باشند. قدیمی ترین نقاشی هایی که در این غار کشف شده است بر اساس مطالعات و آزمایشات با رادیو کربن قدمتی در حدود ۳۲ هزار سال دارد. این غار در سال ۱۹۹۴ توسط ژان ماری چاووت و تیم غارشناس او کشف شد. اسن نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ شامل تصاویری از بز کوهی، ماموت، اسب، شیر، کرگدن و خرس ها می باشد. تکنیک های پیشرفته ای مانند تصویرسازی سه بعدی به وضوح در تصویر اسب و تصاویر مشابه دیگری قابل مشاهده می باشد.

غار چاووت

نقاشی های سنگی کاکادو | Kakadu Rock Paintings

پارک ملی کاکادو که در شمال استرالیا واقع شده است دارای یک سایت محافظت شده از هنرهای بومی استرالیا می باشد. در حدود ۵ هزار سایت هنری در کاکادو در امتداد پرتگاه ها صخره ها وجود دارند. نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در این منطقه شامل هنرهای بومی هستند که قدمت آن ها از ۲۰ هزار سال پیش تاکنون می باشد که البته اغلب ان ها کمتر از ۱۵۰۰ سال سن دارند. سایت اوبر یکی از بهترین نمونه ها برای هنرهای اشعه ایکس در جهان می باشد. ساکنان اولیه این منطقه نه تنها بر روی صخره ها و دیواره کوه ها بلکه روی استخوان ها و اعضای داخلی حیوانات نیز نقاشی هایی را ترسیم کرده اند.

نقاشی های سنگی کاکادو

غار آلتامیرا | Altamira Cave

غار آلتامیرا که در شمال اسپانیا واقع شده است در اواخر قرن نوزدهم کشف شده و اولین غاری بود که نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در آن ها مشاهده شده است. نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در این غار آنچنان کیفیت شگفت انگیزی داشتند که جامعه علمی در ابتدا به جعلی بودن آن ها شک کرده و از Marcelino Sanz de Sautuola برای تشخیص اصل بودن آن ها کمک گرفت. بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که انسان های اولیه دارای توانایی فکری برای تولید و بیان هرگونه هنری را داشته اند. در نهایت در سال ۱۹۰۲ توسط مجامع علمی این نقاشی ها به رسمیت شناخته شده و بر اصل بودن آن تاکید گردید. تصاویری از زغال چوب، گل ها، اسب ها و گاومیش ها که نقاشی های دستی در غار آلتامیرا می باشند به عنوان بهترین نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها شناخته می شوند.

غار آلتامیرا

نقاشی لاسکاکس | Lascaux Paintings

غارهای لاسکاکس به نام Sistine Chapel ماقبل تاریخ نیز شناخته شده و یک مجموعه غاری در جنوب غربی فرانسه می باشد که به عنوان یکی از برجسته ترین نقاشی های برجسته در غارها و همچنین در جهان شناخته می شود. تخمینی که برای نقاشی های این غار زده شده است به حدود ۱۷ هزار سال پیش باز می گردد. بیشتر نقاشی های این غار بسیار دورتر از دهانه آن ترسیم شده و می بایست این کار به کمک نور شمع صورت گرفته باشد. معروف ترین نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در این غار تالار بزرگ بولز بوده که در آن گاوها، اسب ها و گوزن ها به تصویر کشیده شده اند. یکی از گاوها طولی معادل ۵٫۲ متر داشته که بزرگترین نقاشی حیواناتی می باشد که تاکنون در یک غار کشف شده است. نقاشی های لاسکاکس به دلیل آسیب هایی که مردم در حین بازدید از غار به آن ها وارد می کنند به طور دائمی برای عموم بسته شده است. دولت فرانسه لاسکاکس ۲ را در نزدیکی همین سایت ساخته است که گردشگران می توانند یک نسخه از غار اصلی را در اینجا مشاهده نمایند.

نقاشی لاسکاکس

با بررسی و مشاهده این تصاویر و نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ در غارها به این خواهیم رسید که انسان های اولیه حتی زمانی که در غارها زندگی می کرده اند نیز به دنبال هنر بوده و از اینکه بتوانند اثری جاودان را از خود به جای بگذارند احساسی متفاوت داشته اند. از طرف دیگر نحوه ترسیم این تصاویر با توجه به سطح امکاناتی در چندین هزار سال پیش نشان از رشد تفکر و هنر در انسان ها می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد