موزه آنه فرانک در آمستردام، موزه ای که در گذشته مخفیگاه بود!

موزه آنه فرانک | Anne Frank Museum در آمستردام

درست است که اسم آمستردام با کانال های آب، گل های لاله، آسیابان ها و البته پنیرهای خوشمزه گره خورده است اما این شهر جاذبه های دیگری هم دارد که نباید از آن ها غافل شد. موزه آنه فرانک از جاهایی است که نمی شود در آمستردام بود و از آن دیدن نکرد. این موزه که در گذشته، خانه ی شخصی نویسنده ی معروف هلندی بوده داستان های جذابی برای شنیدن دارد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با موزه آنه فرانک آشنا شوید.

موزه آنه فرانک
مطالب مرتبط:
موزه شکنجه در آمستردام! + تصویر (+۱۸ سال)
قصر سلطنتی آمستردام، از باشکوه ترین قصرهای دنیا

موزه آنه فرانک (Anne Frank Museum) در گذشته خانه ی شخصی آنه و خانواده اش بود، خانواده ای که در طول جنگ جهانی دوم در این خانه مخفی شده بودند و درست در همان زمان دختر این خانواده خاطرات معروفش را نوشت. با اینکه آنه دو ماه قبل از تمام شدن جنگ و در سن ۱۶ سالگی از دنیا رفت اما وقتی خاطرات او به ۵۱ زبان ترجمه شد میراث او از طریق کلمات به حیات خود ادامه داد. با اینکه این خانه مورد نوسازی قرار گرفته اما کاملا مانند اولش است تا بنای یادبودی باشد برای تکه ای تراژیک از تاریخ جهان و دختر کوچکی که الهام بخش مردم سراسر دنیا شد.

آنه فرانک

موزه ی آنه فرانک که در مرکز آمستردام و در کنار کانال های آب قرار دارد در ۳ می سال ۱۹۶۰ افتتاح شد. خانه آنه فرانک و خانه ی کناری اش که بعدها توسط موزه خریداری شد توسط شخصی به نام دیرک «وان ولفت» در سال ۱۶۳۵ ساخته شد با این حال ساخت نمای ظاهری ساختمان که رو به کانال های آب قرار دارد به بازسازی های سال ۱۷۴۰ برمی گردد. آنه فرانک یکی از شهروندان معروف آمستردام بود که به مدت دو سال در جریان جنگ جهانی دوم به همراه خانواده اش در خانه ای مخفی شده بود. در داخل این خانه یک اتاق پشتی بود که جای مناسبی را برای مخفی شدن به وجود آورده بود. با اینکه این قسمت از خانه فقط ۴۶ متر مربع بود اما طبق نوشته های آنه در دفتر خاطراتش، نسبت به دیگر مخفیگاه ها لوکس تر و راحت تر بود. با این که این خانه جای امنی بود اما محل اختفای خانواده ی فرانک در سال ۱۹۴۴ لو رفت و همه ی آن ها به اردوگاه های مختلف فرستاده شدند و فقط «اتو فرانک» پدر خانواده موفق شد از این جنگ جان سالم به در ببرد.

موزه های آمستردام

بعد از لو رفتن این محل، همه ی وسایلی که در خانه بود مثل لباس ها، لوازم منزل و وسایل شخصی خانواده فرانک بین خانواده های جنگ زده ی آلمانی تقسیم شد. قبل از اینکه این خانه کاملا تخلیه شود مردی که به خانواده ی فرانک برای مخفی شدن کمک کرده بود بر خلاف دستور پلیس به این خانه برگشت و تعدادی از لوازم شخصی را جمع آوری کرد؛ در بین این وسایل چیزی که از همه ارزش بیشتری داشت دفترچه ی خاطرات آنه بود. پدر آنه در سال ۱۹۴۷ به آمستردام برگشت و این خاطرات را برای انتشار در اختیار ناشر قرار دارد. نقش «اتو فرانک» در انتشار این کتاب آنقدر زیاد بود که گاهی از او به عنوان کمک نویسنده هم یاد می شود. خاطرات آنه در زمانی که در این خانه مخفی شده بود منتشر و به یکی از پر فروش ترین کتب های جهان تبدیل شد.

مردم چنان تحت تاثیر نوشته های این کتاب قرار گرفتند که به سمت این خانه رفتند تا لوکیشن واقعی اتفاق های این کتاب را از نزدیک ببینند. با این حال در همان زمان، خانه به یک آژانس املاک فروخته شد و قرار بود که به زودی خراب و به جای آن یک کارخانه درست شود. اینجا بود که برای نجات این خانه کمپینی به راه افتاد و در سال ۱۹۵۵ یک روزنامه هلندی پیشنهاد داد که این خانه در لیست بناهای حفاظت شده قرار بگیرد. در همان روزی که قرار بود خانه خراب شود افراد زیادی در پشت خانه تجمع کردند و مانع از تخریب آن شدند.

جاذبه های آمستردام

در سال ۱۹۵۷ پدر آنه سازمان آنه فرانک را تاسیس کرد تا سرمایه ی کافی برای خرید و ترمیم این خانه را جمع آوری کند اما در اکتبر همان سال شرکتی که صاحب خانه بود با دیدن علاقه ی مردم به این محل آن را به سازمان آنه فرانک بخشید برای همین سرمایه ای که تا آن زمان جمع آوری شده بود برای خرید خانه ی کناری به کار رفت و این محل در سال ۱۹۶۰ به عنوان موزه افتتاح شد. این خانه به خاطر خاطرات آنه منتشر شده ی آنقدر معروف شده بود که در همان سال اول ۹ هزار بازدید کننده از آن دیدن کردند و حتی تعداد آن ها در سال دوم به ۱۸ هزار نفر رسید. اما این خانه ی قدیمی که تحمل این تعداد بازدید کننده را نداشت موقتا در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۹ برای ترمیم و نوسازی بسته شد.

نمایشگاه آنه فرانک

خانه آنه فرانک که امروز به موزه تبدیل شده نمایشگاهی درباره شکنجه و تبعیض در طول مدت جنگ جهانی است. اتاق های این خانه هنوز هم مثل همان زمانی است که از آن به عنوان مخفیگاه استفاده می شد و مدارک تاریخی، فیلم ها، تصاویر و وسایل خانه همگی اتفاق هایی را که در آن زمان افتاده منعکس می کنند. دست نوشته های اصلی آنه به همراه یادداشت هایش هم در این موزه به نمایش در آمده است.

می توانید در آمستردام به وسیله ی اپلیکیشنی که برای این موزه طراحی شده به راحتی خودتان را به آنجا برسانید و با آمستردام زمان جنگ، بچگی آنه و خانواده اش آشنا شوید. در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ این موزه با ۱٫۲ میلیون بازدید کننده سومین موزه ی پربازدید هلند شد.

منبع: holland.com

معرفی هتل آپولو آمستردام | ۴ ستاره
۴ روز در آمستردام
معرفی هتل د پاریس آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل ۴ ستاره نووتل در آمستردام

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code