موزه مردم شناسی، فرصتی برای آشنایی با مردم تفلیس از قدیم تا به اکنون!

موزه مردم شناسی تفلیس | Tbilisi Open Air Museum of Ethnography

هر کسی که به هر جایی برود این انتظار را دارد که از جاذبه هایی دیدن کند که در یک کلام، مثال ان را قبلا اصلا ندیده است. حال مقصد سفر می خواهد داخلی باشد و یا خارجی فرقی هم نمی کند؛ یکی از اهداف هر مسافری در هر کدام از سفرهایش این است که از جاذبه هایی دیدن نماید که قطعا تکراری نباشد و متفاوت تر از دیگر چیزهایی باشد که قبلا دیده است. موزه مردم شناسی تفلیس یکی از همین جاذبه هایی است که درباره ی تفاوت آن با دیگر جاذبه های شبیه به هم برایتان گفتیم! این موزه کاملا در یک فضای باز برپا شده است و سبکی متفاوت از تمامی موزه هایی که شما تا به حال دیده اید، دارد. از آن جایی که اصلا دور نیست که شما هم مسافر تفلیس باشید، برای این که در سفرتان به دیدن یک جاذبه ی خاص تز از دیگر جاذبه هایی که تا به حال دیده اید بروید، پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما در بررسی و معرفی موزه مردم شناسی تفلیس همراه باشید.

چرا از موزه مردم شناسی تفلیس بازدید کنیم؟

موزه ی در فضای باز و با موضوع مردم شناسی!

مطالب مرتبط:
تفلیس کجاست؟
جملات پرکاربرد گرجی که در سفر به تفلیس لازمتان می شود!
راهنمای سفر به تفلیس

از ابتدای سرگذشت و افتتاح این موزه که برایتان بگوییم می رسیم به آن جایی که؛ موزه مردم شناسی تفلیس در سال ۱۹۶۶ میلادی در تفلیس و در محیطی بسیار متفاوت تر از دیگر موزه هایی که تا به حال در این کشور افتتاح شده بود، شکل گرفت.

البته همین شکل خاص موزه که از آن بیشتر هم در ادامه صحبت خواهمی کرد، مدیون تفکرات موسس آن که یک قوم نگار اهل همین کشور بود، می باشد.

این قوم نگار در یک زمین به مساحت ۵۲ هکتار این موزه را به وجود آورد.

از آن جایی که این موزه فضایی متفاوت و بسیار بزرگ دارد، آن را به ۱۴ ناحیه ی مختلف در همین محیط تقسیم کرده اند که در آن ۷۰ خانه ی سنگی به سبکی کاملا روستایی و با شکل شمایلی تاریخی و گرجستانی وظیفه ی نمایش و پذیرش بازدیدکنندگان را بر عهده دارند.

در این موزه می توانید از ۸ هزار وسیله ی تاریخی و بسیار قدیمی بازدید نمایید.

هدف اصلی در این موزه این است که از فرهنگ و تمدن مردم گرجستان در طول ادوار مختلف دیدن نمایید.

درباره ی این ۱۴ بخش مختلف در موزه باید این نکته را به شما بگوییم که، هر کدام از این ۱۴ بخش و قسمت از موزه مرتبط به یکی از دوره ها و شکل و نحوه ی زندگی مردم گرجستان است و از اشیای تاریخی و باستانی تا معاصر، در این موزه موجود است.

در کنار شناخت جاذبه های مختلف تفلیس همچون موزه ی فضای باز مردم شناسی، شما بدون شک نیاز خواهید داشت تا از دیگر جاذبه ها در سفر به این شهر بازدید داشته باشید تا بتوانید سفر خوب و پرباری را در نهایت تجربه نمایید. به همین خاطر به شما پیشنهاد می کنیم تا مطلب دیدنی های تفلیس را حتما در این زمینه مطالعه بفرمایید.

موزه در فضای باز

در هر کدام از نواحی این موزه می توانید تا از انواع وسیله های مورد استفاده و یا حتی وسیله های مخصوصی که در این مناطق مورد استفاده ی مردم بومی قرار می گرفته اند را از نزدیک مشاهده نمایید.

خانه هایی که برای نمایش این آثار در موزه مردم شناسی تفلیس از آن ها برای نمایش این آثار منحصر به فرد استفاده شده است، از مصالحی همچون؛ سنگ، چوب و ملات استفاده شده است.

شکل سقف این خانه ها به صورتی است که سقف های آن ها کاملا مسطح، تخت و تا حدودی شیب دار است.

پلان این خانه ها کاملا از روی طرح خانه های سنتی و قدیمی مردم گرجستان و ساکنین سابق شهر تفلیس برداشته شده است و هیچ چیزی که مغایر با فرهنگ مردم این سرزمین باشد نه در این خانه ها و نه در فضای کلی موزه اصلا وجود ندارد.

فضای داخلی این خانه ها و یا به عبارتی دیگر فضای داخلی سالن های مختلف این موزه، کاملا فرش شده و مبله است و وسایل مختلف زندگی دوره های مختلف کاملا به شکل یک خانه که به صورت طبیعی چیده و تزئین شده است.

یکی از نکات جالبی که در این موزه وجود دارد و باعث تمایز آن شده این است که هیچ کدام از این خانه ها و یا به عبارتی دیگر سالن ها، دارای یک وسیله ی مشترک و تکراری در خود نیستند و همگی با هم متفاوت هستند.

درباره ی موزه ی مردم شناسی در فضای باز تفلیس باید این را بگوییم که این موزه تا سال های سال پس از تاسیس و افتتاحش به صورت کاملا مستقل فعالیت می کرد و اصلا بازدید از آن به شکل و صورت فعلی و به این صورت فراگیر نبوده است.

موزه مردم شناسی تفلیس | Tbilisi Open Air Museum of Ethnography

این موزه ی جذاب و دیدنی در واپسین روزهای پایانی سال ۲۰۰۴ میلادی و درست در زمانی که موزه ی ملی تفلیس افتتاح شد، به عنوان یکی از موزه هایی که در زیر مجموعه ی این موزه فعالیت می کند؛ قرار گرفت و از آن زمان به بعد نامش بسیار بیش از قبل در محافل فرهنگی و تاریخی مختلف برده شد و کم کم مردم برای بازدید از آن مشتاق شدند.

توجه! از آن جایی که نام موزه ی ملی تفلیس را در این متن بردیم لازم است بگوییم که، این موزه از ترکیب و ادغام چندین موزه در این شهر به وجود آمده که موزه ی مردم شناسی در تفلیس یکی از این موزه ها است.

در اطراف محیط این موزه می توانید از محلی بازدید کنید که با توجه به سنگ قبرهای قدیمی آن می توان این نتیجه را گرفت که در این محوطه قبلا یک قبرستان کوچک و محلی هم وجود داشته است.

این سنگ قبرها دارای طراحی هایی بسیار زیبا و خاص هستند و از قدمت بسیار زیادی برخوردار می باشند و خود یکی از جاذبه های موجود در این موزه هستند.

همانطور که بارها اشاره کردیم این موزه در فضای باز قرار گرفته است و به همین خاطر می توان گفت که مسئولین شهر تفلیس امکانات بسیار زیادی را از خیلی از جهات در طول دوره های مختلف به این موزه اختصاص داده اند.

از ویژگی های این موزه این است که سالن ها و یا به عبارتی دیگر خانه های مختلفی که در این موزه قرار هستند، بسیار طبیعی تزئین و دکور شده اند و محیطشان با فضای یک خانه ی سنتی و معمولی که در آن خانواده زندگی می کند، هیچ فرقی ندارد.

موزه ی در فضای باز و با موضوع مردم شناسی!

برای این که منظورمان را در این رابطه بهتر منتقل کنیم، مثالی برای شما می زنیم.

فرض کنید ساکنین خانه هایی در دوره های مختلف بدون هیچ دلیلی خانه های خودشان را ترک کرده اند بعد از آن ها دیگر نه به خانه ی خود برگشته اند و نه دیگر کسی به خانه ی آن ها آمده است. این خانه ها دقیقا دارای همان ویژگی هایی که همین الان شما در دهن خود آوردید، هستند و تنها وجه تمایزشان این است که پس از سال ها هیچ غبار و خاکی بر روی آن ها ننشسته است.

شما با گذاشتن وقتی کم اما مفید می توانید که تنها با بازدید از موزه مردم شناسی تفلیس هر آن چه را که باید درباره ی این مردم بدانید را متوجه شوید.

در حین بازدید از محیط های مختلف در این موزه می توانید از بسیاری از جاذبه های دیگر هم دیدن نمایید.

به طور مثال شما فرصت بازدید از از محوطه ی این موزه که از آن برج مراقبت تفلیس و برج کوهستانی این شهر را دارید.

می توانید از آب و هوای خوب این منطقه هم استفاده کنید و یک طبیعت گردی مختصر و مفیدی هم انجام دهید. رزرو هتل در تفلیس خود را در این منطقه انجام دهید.

یکی از 14 ناحیه ی موزه

ویژگی های موزه مردم شناسی تفلیس که باید حتما آن ها را بدانید!

هیچ وسیله ی تکراری در آن وجود ندارد!

موزه در فضای باز برگزار شده است

بازدید بین ۲ تا ۳ ساعت از کل موزه

موقعیت قرار گیری موزه در منطقه ای خوش آب و هوا

تزئین فوق العاده طبیعی محیط داخلی سالن (خانه) های موزه

امکان بازدید از جاذبه های طبیعی در اطراف موزه

امکان بازدید از کلیسای قرن ششمی سیونی

امکان بازدید از دریاچه ی لاک پشت ها

بازدید از برج کوهستانی

بازدید از برج مراقبت تفلیس

ویژگی های موزه مردم شناسی تفلیس که باید حتما آن ها را بدانید!

چرا از موزه مردم شناسی تفلیس بازدید کنیم؟

موزه مردم شناسی تفلیس با تصویر غالبی که در ذهن ما معمولا با موضوعیت موزه است، فرقی اساسی دارد! ما معمولا تصورمان از موزه ها این است که محیطی با نورپردازی حساب شده و اشیا گران بها و باستانی در محفظه هایی شیشه ای هستند اما دیگر این شکل از ساخت و تزدین موزه ها تا حد زیادی منسوخ شده است.

شاهد این مدعای ما هم، موزه ی مردم شناسی در فضای باز شهر تفلیس است. این موزه که محوریت اشیا نمایش داده شده در آن کاملا مرتبط با فرهنگ مردمی در تفلیس و گرجستان می باشد، به شکلی کاملا تطبیق داده شده هر آن چه که در طول زمان های مختلف بر مردم این کشور و تفلیس گذشته است را نمایش می دهد.

ممکن است که همین ابتدا از خودتان بپرسید که آیا بازدید از این موزه واقعا ارزشش را دارد؟ چه دلایلی ممکن است که شما را ترغیب به بازدید از این موزه نماید؟

فضای داخلی موزه

ما در جواب این سوال به شما می گوییم که:

  • اولا که فضای این موزه در فضای باز است و با بازدید از آن شما با یک تیر، گویی ۲ نشان زده اید! هم می توانید از یک موزه ی جالب دیدن کنید و هم از جذابیت طبیعی اطراف خود لذت ببرید.
  • در این موزه می توانید تا از اشیا و بازمانده های تاریخی به جای مانده از دوره های مختلف چه از دوره ی شوروی ها و چه از دروه ی استقلال یافتن مردم گرجستان و یا گذر زندگی مردم از شکل سنتی و قدیمی به شکل مدرن و امروزی آن را به شکل هوشمندانه ای مشاهده نمایید.

در واقع در موزه مردم شناسی تفلیس به راحت ترین و شیواترین روش ممکن می توانید با زندگی مردم تفلیس و گرجستان، جایی که به آن سفر کرده اید و برای بازدید و آشنایی با آن به آن پرواز کرده اید، آشنا شوید.

در موزه ی مردم شناسی تفلیس می توانید سر از خیلی از رازهای مردمی از تبار گرجستان در بیاورید و با شیوه ی زندگی آن ها از قبل ترها تا به الان آشنا شوید.

موزه مردم شناسی

از چگونگی شکل گرفتن جنگ و نزاع بین مردم این سزرمین تا دیگر اقوام و سرزمین ها گرفته تا شیوه ی تهیه ی غذا، شکار کردن، شکل غذا خوردن، انواع لباس های مختلف در بین مردم عادی و بومی تا شکل خانه سازی و شکل معماری آنان در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

به عقیده ی خیلی از کسانی که از این موزه بازدید کرده اند، یکی از جالب ترین قسمت های این موزه را بخش معرفی آیین ها و مراسم ها معرفی کرده اند. در این بخش به روشن و واضح ترین شکل ممکن، می توان با شکل و روش برگزاری جشن های مختلف توسط گرجی ها آشنا شد.

این موزه که کاملا به شکل یک روستا ساخته شده، حس یک گشت و گذار تاریخی را به بازدید کنندگان خود القا می کند که در محیط یک روستای سر سبز و افسانه ای با قدمت تاریخی بسیار بالا القا می نماید.

اطلاعات کامل و راه های دسترسی به موزه مردم شناسی تفلیس

اطلاعات کامل و راه های دسترسی به موزه مردم شناسی تفلیس

  • برای این که از این موزه بازدید کنید می توانید ۶ روز در هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر زمان دارید.
  • توجه کنید که این موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است و امکان بازدید از آن وجود ندارد.
  • این موزه در حاشیه ی شهر قرار گرفته است.
  • برای رفتن و رسیدن به این موزه باید حتما مقداری از مسافت رسیدن به آن را با اتوبوس طی نمایید و مقداری دیگر را به صورت پیاده بروید تا در نهایت به این موزه برسید.
  • در سر راه شما برای رسیدن به این موزه، مسیری کامل سر سبز و زیبا قرار گرفته است.
  • این موطزه کاملا پولی است و بزرگسالان برای ورود به آن باید ۱٫۵ لاری (واحد پول گرجستان) بپردازند.
  • بازدید از این موزه برای کودکان زیر ۶ سال کاملا رایگان است.
  • آدرس: Turtle Lake Street, T’bilisi, Georgia
معرفی بهترین رستوران های گیاهی تفلیس
معرفی تورهای رایگانِ پیاده‌روی در تفلیس
تفلیس، پرطرفدارترین شهر گرجستان
دیدنی های تفلیس + آدرس و جزئیات

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code