نگاهی بر موزه ملی هنر آذربایجان

موزه ملی هنر جمهوری آذربایجان

این موزه بزرگترین موزه هنری در کشور آذربایجان است  در سال ۱۹۳۶ در باکو افتتاح شد. از سال ۱۹۴۳ به نام رستم مصطفی اف  یکی از بنیان‌گذاران هنر تئاتر واقع‌ گرایانه در  طراحی نامیده شد. این موزه از دو ساختمان در کنار هم  که در قرن نوزده میلادی ساخته شده اند تشکیل شده است. یکی از آن ها کاخ ده بورون و دیگری دبیرستان زنانه مارینسکی نام دارد. برای گردشی کوتاه با موزه ملی  هنر  آذربایجان با الی گشت همراه باشید.

موزه هنرهای ملی آذربایجان

تاریخچه

مطالب مرتبط:
آنچه باید از تاریخ جمهوری آذربایجان بدانیم!
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در کشور آذربایجان

در سال ۱۹۳۹ میلادی شورای کمیسرهای خلق آذربایجان تصمیم گرفت بخش هنری را از موزه دولتی جدا کند و آن را به عنوان یک موزه مستقل سازمان دهی کند. اولین نمایش این موزه با حظورهیئت اعزامی افتتاح شد. ساختمان دبیرستان زنانه مارینسکی پس از استقلال آذربایجان در اختیار موزه قرار گرفت. سپس دیگر بازدیدهای موزه برای فروش گذاشته شد. اولین بازدیدهای موزه در سال های ۱۹۳۷ تا ۱۹۵۱ انجام گرفت.

تاریخچه

از ساختمان اول به عنوان ورودی موزه استفاده می شود، کلکسیونی از خانه های اروپایی. این خانه برای شخص ده بورن مدیر شرکت راچستر ساخته شده بود. بعدها نریمان نریمان اف در آن زندگی کرد. او نقش مهمی در به قدرت رساندن شوروی در آذربایجان داشت.(۱۹۲۰)

پس از آن خانه به میرجعفر باقرف رسید. او منشی کمیته مرکزی کمونیست های آذربایجان بود (بالاترین مقام در کشور) پس از مرگ استالین باقرف محاکمه  محکوم به اعدام شد.

دومین ساختمان  پشت دفتر ریاست جمهوری آذربایجان قرار دارد در حال حاظر محل نمایش کلکسیون هنرهای آذربایجان است.این ساختمان در سال ۱۸۸۵توسط شهرداری باکو به عنوان دبیرستان دخترانه برای دختران روس ساخته شد. یک روسی نام بوتو طراحی ساختمان را بر عهده داشت.

آذربایجان

در سال ۱۹۳۶ موزه در جایی که امروز موزه تقی اف ( موزه ملی تاریخ آذربایجان) در آن قرار دارد افتتاح شد. پس از آن به  طبقه پنجم موزه ادبیات نظامی منتقل شد. و در سال ۱۹۵۲ پس از مرگ استالین  و محاکه باقرف خانه شرکت راچستر به موزه هنر تعلق یافت. در سال ۱۹۹۰ دبیرستان دخترانه نیز به آن اضافه شد. کمی پایین تر می توانید محل موزه را روی نقشه مشاهده کنید.

پس از ان در سال ۲۰۰۶ ساختمان موزه کاملا بازسازی شد و نمایشگاه جدید در سال ۲۰۰۹ برگزار شد. در سال ۲۰۱۱ از اولین موزه هایی شد که دارای استانداردهای بین المللی و سپس اروپایی هستند(EUMS). به رعایت استانداردها و معیارهای بین المللی موزه ها که مناسب کسب یک تجربه ی حرفه ای هستند ملزم شد. این تصمیم متفقل القول کارگزاران اتاق بازرگانی، تجارت و صنعت اروپا بود که در بروکسل واقع شده است.

آثار موزه

تقریبا ۹۰۰۰ کتاب علمی، رساله، کاتالوگ، آلبوم و دیگر آثار تخصصی ادبی در کتابخانه موزه نگهداری می شوند. همچنین کتاب های نایابی از انتشارات گذشته نیز در این کتابخانه موجود است. در مجموعه موزه بیش از ۱۵۰۰۰ کار هنری یافت می شود. در نمایشگاه اصلی که ۶۰ اتاق دارد هر روزه ۳۰۰۰ قطعه هنری نمایش داده می شود، در بدنه دوم ۸ اتاق به هنر عتیق و قرون وسطایی آذربایجان، ۳۰ اتاق نیز به نمایش خلاقیت مصوران و مجسمه‌سازان آذربایجانی اختصاص دارد. در این اتاق‌ ها، علاوه بر آثار هنرمندان قرن‌ های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ آذربایجانی، نمونه‌ های منتسب به دورهای مختلف قرون وسطی هنرهای کاربردی مردم، به ویژه نمونه‌ های نادر تنوع‌ های مختلف قالی‌ های آذربایجانی، آثار هنری منحصر به فرد یافته شده در نتیجهٔ کاوش‌ های باستان‌ شناختی، لباس ها  و وسایل خانگی منسوب به قرون وسطی در معرض نمایش گذاشته شده ‌اند. بیش از ۱۲۰۰۰ اثر در انبار نگهداری می شوند. موزه اثرهای نمایش داده شده را دوره ای عوض می کند تا بتواند تمام آثار را در معرض نمایش عموم قرار دهد.

ساختمان دوم

نمایش های برگزار شده در کلکسیون موزه ملی هنر جمهوری آذربایجان شامل آثار هنری عتیقه از قرن ۴ قبل از میلاد مسیح می شود. کاسه های سرامیکی که در زمان ها کهنه تزئین شده و در نخجوان، مینگچویر و خانلر یافت شده اند. لامپ های تزئینی و کاشی های لعاب دار متعلق به دوره سلجوقی نمونه ای از این آثار هستند.

موزه ملی

هنرهای روسی و اروپایی

در بدنه یکم، ۷ اتاق به هنراروپا، ۱۰ اتاق به هنر روسیه، بقیه نیز به هنرهای کشورهایی نظیر ایران، ترکیه، ژاپن و غیره … اختصاص یافته‌است. در این موزه آثار متعدی از هنرمندان اروپایی قرن ۱۶ تا ۱۹ میلادی یافت می شود.همچنین آثار منحصر به فرد از هنرمندان روس. آثار تمام این افراد بازیابی شده و کاتالوگ کامل از لیست هنرمندان و آثارشان در موزه موجود می باشد. موزه هنرمندان روس اوایل قرن بیستم قسمت مجزایی را در موزه به خود اختصاص داده است این هنرمندان شامل: Lazar Lisitskiy, Aristarkh Lentulov, I. Mashkov, A. Kuprin, V. Kandinski and F. Botkin میشوند

موزه

موزه هنرهای آذربایجان

دومین ساختمان  به موزه ملی هنر آذربایجان اختصاص داده شده است. نمایشگاه ها از ۲۸ ماه آوریل تا ۱۵ ماه مه عوض می شوند. به طور مثال نمایشگاهی از ۶۰ اثر ۱۱  هنرمند جوان آذربایجانی برپا شده بود که این افراد شامل: Bahram Khalilov, Ilaha Zeynalova, Emin Mammadov, Elshan Ibrahimov, Khatira Hasanzade and Javid Mammadov. بودند.

در بدنه دوم ۸ اتاق به هنر عتیق و قرون وسطایی آذربایجان، ۳۰ اتاق نیز به نمایش خلاقیت مصوران و مجسمه‌سازان آذربایجانی اختصاص دارد. در این اتاق‌ ها، علاوه بر آثار هنرمندان قرن‌ های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ آذربایجانی، نمونه‌ های منتسب به دورهای مختلف قرون وسطی هنرهای کاربردی مردم، به ویژه نمونه‌ های نادر تنوع‌ های مختلف قالی‌ های آذربایجانی، آثار هنری منحصر به فرد یافته شده در نتیجهٔ کاوش‌ های باستان‌ شناختی، لباس ها  و وسایل خانگی منسوب به قرون .وسطی در معرض نمایش گذاشته شده اند

هنر

نمایشگاه موقت هنرهای آذربایجان بر اساس زمانی که هنرمندان زندگی و خلق اثر می کردند دسته بندی می شود. اولین اتاق متعلق به کارهای دهه ۱۹۲۰ مانند Salam Salamzade and Amir Hajiyev است. اتاق بعدی به تقیوف و هم عصرانش اختصاص داده شده است.

پشت ساختمان هنرهای آذربایجان حیاط کوچکی است که در آن مجسمه آهنگساز مشهور Uzeyir Hajibeyov نگهداری می شود.

موزه  ملی هنر آذربایجان

شماره تماس: (۹۹-۴۱۲) ۹۲-۵۱-۱۷; ۹۲-۱۰-۸۵

ساعت کاری: سشنبه تا یکشنبه ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر

موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است

قیمت ورودی: برای توریست ها ۱۰۰۰۰ منات

منبع: azer.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد