توجه! قبل از ورود به این موزه چشم‌هایتان را ببندید

موزه نابینایان که آثارش به جای دیدن، لمس می شوند!

شاید هر وقت که راهتان به هر موزه ای افتاده است، هر عاملی که که در آن موزه ی مورد نظر در دید شما هست، دست در دست هم داده اند تا شما بتوانید بهترین شرایط را برای دیدن آثارش داشته باشید. موضوع دیدن و مهارت و توانایی بینایی شماست اما تا به حال این فکر کرده اید که به موزه ای بروید که اصلا موضوع مهم توانایی بینایی شما نباشد؟ بگذارید تا واضح تر بگوییم. موزه ای در کشور اسپانیا هست که مهم ترین درگاه شما برای درک و فهم آثارش، حس لامسه ی شماست. در موزه ی ال پرادو در اسپانیا شما آثار را لمس می کنید. باید به شاهکارهای هنری آن دست بزنید. اگر برای شما جالب است تا درباره ی موزه نابینایان در موزه ال پرادو بدانید در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید.

قبل از ورود به این موزه چشم‌هایتان را ببندید
مطالب مرتبط:
بهترین موزه های جهان را بشناسید
موزه پرادو اسپانیا، مجموعه‌ای از آثار هنری که دیگر تکرار نخواهند شد!

در ابتدا بگذارید بگوییم که شما در این موزه تابلویی مبنی بر هشدار این مسئله که به چیزی دست نزنید را نخواهید دید بلکه بر عکس، شما می توانید با خیال راحت به تمامی آثار دست زده و آن ها را لمس کنید!

این موزه گویی برای این افتتاح شده است تا تمامی موزه های جهان را به چالش بکشاند.

مسئولین و راهنمایان این موزه به شدت اصرار بر این مسئله دارند که تمامی بازدید کنندگان این موزه تمامی آثار را از راه دست های خود بازدید کنند نه چشم های خود اما به نظر شما، دلیل این اصرار چیست؟

موزه ی دل پرادو (Paseo del Prado) که در شهر مادرید واقع شده است، به صورت انحصاری و مخصوص برای نابینایانی که علاقه مند به بازدید از آثار هنری هستند، نمایشگاه ویژه ای از آثار این نمایشگاه برگزار کرده است تا آن ها بتوانند فارق از مشکل بیناییشان، از آثار هنری و معروف این فرودگاه بازدید نمایند.

این موضوع می تواند هنردوستان نابینا و حتی صنعت گردشگری نابینایان، انقلاب بزرگی باشد که هر مانعی را در راه درک هنر و آثار معروف در نوردد.

موزه ی دل پرادو

در این موزه ی آثار هنری، ۶ تابلوی هنری بسیار معروف را به کمک آورده های مفید تکنولوژی همچون دستگاه تکنولوژی چاپ سه بعدی، مجددا تهیه شده است که به بییننده کمک می کند که با لمس کردن و دست زدن به آن ها، آثار را درک کند و با پیچیدگی های مختلف این آثار آشنا گردد و آن ها را همچون کسی که آن آثار را می بیند، درک نماید.

این بزرگ ترین قدم برای این افراد، برای درک مفهوم و قصد خالق آثار هنری است. از جمله ی این آثار می توان به شاهکارهای بزرگی در عالم هنر همچون اثر معروف نقاش ایتالیایی، لبخند مونالیزا اشاره کرد.

البته باز هم روبروی این نکته تاکید می نماییم که این آثار کپی های آثار معروفی هستند که با استفاده از بهترین تکنولوژی های روز به وجود آمده اند.

این پروژه ی جدید و بی نظیر را موزه ی دل پرادوی مادرید با همکاری متخصصان کار کشته و شهیری از پزشکان اختلالات عصبی و بصری شروع کرده است.

این موزه از همکاری کارشناسان هنری و پزشکی به بهترین نحو ممکن برای نمایش کلیت های هنری و بصری یک اثر استفاده می کنند.

درواقع مخاطب این آثار به گونه ای توانایی برقراری ارتباط و ادراک عاطفی را با آثار پیدا می کند و به گونه ای این توانایی را پیدا می کند تا در دنیایی ذهنی خود این اثر را همانطور که هست مجددا خلق نمایند.

دقیقا همینجاست که یکی از بهترین فواید تکنولوژی و پیشرفت آن را می توانیم ببینیم.

دراین رابطه یکی از بازدید کنندگان نابینای این نمایشگاه درباره ی تجربه ی حضورش در این نمایشگاه می گوید که: برای ما در این نمایشگاه حس لامسه یکی از بهترین جایگزینان حس بینایی شده است و خود من نیز به جای دیدن آثار آن ها را با روح خود لمس می کنم و در نهایت با گذر از فیلترهای ذهنی، آن ها را در نمایشگاه ذهن خود می بینم.

او در ادامه می گوید که هر کسی می تواند به تنهایی یک نقاشی را در هر موزه و یا نمایشگاهی ببینید، اما من به جای این که این نقاشی ها را ببینم، آن ها را لمس می کنم.

من پیش از این نمایشگاه تنها می توانستم درباره ی این آثار بشنوم و بخوانم اما هرگز پیش از برگزاری این نمایشگاه در موزه ی ال پرادو، نمی توانستم به هیچ وجه این نقاشی و آثار بزرگ را ببینم. بهترین حالت برای من این بود که یک نفر دیگر باید این آثار را می دید و سپس دیده های خود را که بی شک با نظرات و زاویه ی دید خودش آمیخته بود، برای من درباره ی هر اثر توضیح می داد اما امروز من در این نمایشگاه این امکان را برای خود دارم که این آثار را لمس کنم و آن ها را با دست های خودم ببینم.

آقای فرناندو پرز، متصدی این نمایشگاه می گوید که: این تابلوها به صورت لمسی طراحی شده اند. درواقع منظور من از لمسی این است که این آثار یعنی خلق شده اند تا توسط بازدید کنندگانش، لمس شوند.

موزه نابینایان که آثارش به جای دیدن، لمس می شوند!

نکته ی جالب دیگر درباره ی این نقاشی ها این است که آن ها کاملا قابل دسترس عموم هستند. استقبال مردم از این نمایشگاه با توجه به اولین دسته ی بازدید کنندگان به ما نشان می دهد که ما و برنامه ریزی هایمان در مسیر درستی قرار گرفته ایم.

این نقاشی ها در دسترس عموم مردم و بینندگان هستند و آن ها می توانند با آسان ترین راه ممکن و دم دست ترین توانایی های حسی بشر یعنی با لمس کردن، درکشان نمایند و آن ها را بشناسند.

ما به همین دلیل از کارمان بسیار راضی هستیم و این را چیزی جز موفقیت گروه خود نمی بینیم

در این نمایشگاه علاوه بر تابلوهای سه بعدی را مشهورترین آثار جهان، در کنار هر اثری که به نمایش درآمده است، توضیحاتی به خط بریل نیز نصب شده است.

همچنین برای کسانی که مشکل بینایی ندارند و خواهان بازدید از این موزه هستند نیز عینک هایی در نظر گرفته شده تا تابلوها را به گونه ای عادی بتوانند ببینند.

شما هم می توایند با سفر به کشور اسپانیا به شهر مادرید بروید از از این موزه و دیگر جاذبه های اسپانیایی شهر مادرید دیدن کنید.

به سایت الی گشت بروید و پروازها و هتل های مادرید را چک کنید، در سایت الی گشت همه ی اطلاعات به صورت کامل هست.

این نمایشگاه تا ۲۸ ژوئن که برابر با ۷ تیرماه است، برای بازدید افرادی که دچار اختلالاتی در بینایی خود هستند و همچنین دیگر علاقمندان برقرار می باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code