۵ موزه عجیب و غیرمعمول در بلاروس

موزه های عجیب بلاروس

بلاروس کشوری زیبا در شرق اروپاست و پایتخت آن، شهر مینسک پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر دنیاست. جاذبه های گردشگری مینسک را قبلا معرفی کرده ایم. امروز اما می خواهیم چند جاذبه غیرمعمول را به شما معرفی کنیم که مطمئنا بازدید از آن ها بسیار سرگرم کننده و جالب خواهد بود. این جاذبه ها در واقع موزه های عجیب بلاروس هستند که اشیاء و آثاری عجیب و غیرعادی را در معرض بازدید عموم قرار داده اند. اگر از دیدنی های مشهور بلاروس و مینسک دیدن کردید و دلتان یک جاذبه غیرمعمول و هیجان انگیز می خواست می توانید سری به یکی از این مکان ها بزنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با این موزه ها آشنا شویم.

موزه آثار هنری مسروقه

موزه سنگ | Museum of Stones

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه مینسک بلاروس به مرکز شهر برویم؟
راهنمای سفر به بلاروس
۶ جاذبه ی مینسک در بلاروس

موزه سنگ در شهر مینسک، پایتخت بلاروس قرار دارد و از اسمش هم مشخص است که یکی از موزه های عجیب بلاروس به حساب می آید. این موزه در واقع یک پارک است و در نظر اول شبیه به یک پارک معمولی است. اما کم کم متوجه تعداد غیرعادی تخته سنگ های مختلف در این پارک می شوید. اینجا موزه سنگ است و در جریان جنگ سرد و برای به نمایش گذاشتن جغرافیا و توپوگرافی خاص بلاروس احداث شده است. در این موزه هزاران قطعه سنگ کوچک و بزرگ با دقت و وسواس از نقاط مختلف کشور جمع آوری شده اند و در این پارک در معرض نمایش قرار گرفته اند. روی برخی از این سنگ ها حکاکی های باستانی و قدیمی هم دیده می شود.موزه سنگ در دهه ۱۹۸۰ و توسط گروهی از محققین آکادمی ملی علوم افتتاح شده است. کسانی که با علم زمین شناسی و جغرافی آشنا باشند متوجه اهمیت و ارزش تک تک این سنگ ها هستند، اما برای گردشگر عادی هم این پارک فضایی سرسبز و زیباست که با چیدمان سنگ های کوچک و بزرگ فضایی جالب برای پیک نیک و استراحت به وجود آورده است.

  • بازدید از موزه: موزه سنگ در بخش شرقی شهر بلاروس قرار دارد و با کمی پیاده روی از مترو Uručča  می توانید به این پارک-موزه برسید. این موزه هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته باز است و برای ورود نیازی به پرداخت هزینه ندارید.
موزه سنگ بلاروس

موزه گربه | Cat Museum

اگر به گربه و حیوانات خانگی علاقه دارید این موزه بهترین انتخاب برای شماست. موزه گربه در پایتخت بلاورس یعنی شهر مینسک قرار دارد و تصور شما را از موزه کاملا عوض می کند! در این موزه با کافه گربه ای، هنر گربه ای، شطرنج گربه ای و حتی وسایل شخصی گربه ها مواجه می شوید و انگار وارد دنیای گربه ها شده اید. موزه گربه ها یکی از موزه های عجیب بلاروس است و در سال ۲۰۱۵ افتتاح شده است. جیمی، مدیر این موزه در حقیقت یک گربه پشمالو و ملوس است که به استقبال بازدیدکنندگان می رود! در این موزه نقاشی، عکس و هر اثر هنری مرتبط با گربه که توسط هنرمندان بلاروسی و خارجی خلق شده وجود دارد. حتی مداد و سایر وسایل نقاشی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد تا اثر هنری گربه ای خودتان را خلق کنید و در این موزه به یادگار بگذارید.

  • بازدید از موزه: موزه گربه فاصله کمی از ایستگاه مترو Oktyabrskaya  دارد. این موزه روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۱ و یکشنبه ها از ساعت ۱۱ تا ۴ بعدازظهر باز است. دوشنبه موزه تعطیل است.
موزه گربه بلاروس

موزه دفاع

در فاصله کمی از پایتخت بلاروس یکی از بزرگ ترین موزه های دفاع در شرق اروپا قرار دارد. مجموعه تاریخی فرهنگی جاده استالین شبکه ای از سنگرهای نظامی است که در دهه ۳۰ در مرز غربی بلاروس ساخته شدند تا در برابر حملات غرب از کشورمحافظت کند. البته حمله غرب نه آن موقع، بلکه دو دهه بعد اتفاق افتاد و این استحکامات و سنگرها کمک چندانی نتوانست بکند! با این حال، جاده استالین امروزه به یکی از موزه های بلاروس تبدیل شده و بازدیدکنندگان می توانند با بازدید از این موزه اطلاعات بسیار خوبی در مورد اتفاقات سیاسی آن دوره به دست بیاورند. در این موزه فضای باز تانک های قدیمی، سنگرها، حصارکشی با سیم خاردار، پناهگاه ها و … وجود دارد که حال و هوای آن دوره از تاریخ بلاروس را به خوبی در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار می دهد.

موزه دفاع بلاروس

موزه جنین های ناقص الخلقه!

یکی دیگر از موزه های عجیب بلاروس نمونه هایی از جنین های ناقص الخلقه را به نمایش می گذارد. این موزه عجیب و کمی ترسناک در دانشگاه پزشکی گرودنو بلاروس قرار دارد و اگر به دیدن این قبیل چیزها علاقه مندید برایتان سرگرم کننده خواهد بود. این جنین ها در قرن های ۱۹ و ۲۰ به مرور جمع آوری شده اند و زمانی که تعداد آن ها به ۲۰۰۰ جنین رسید تصمیم گرفته شد در معرض بازدید عموم قرار بگیرند. موزه جنین های ناقص الخلقه یکی از موزه های عجیب بلاروس است و اگر به مباحث پزشکی و رشد و تکامل انسان علاقه مندید می توانید یکی دو ساعتی را در این موزه سپری کنید.

  • بازدید از موزه: این موزه روزهای چهارشنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۶ بعدازظهر باز است.
موزه جنین های ناقص الخلقه

موزه آثار هنری مسروقه!

شهر برست (Brest) زمانی در مرز اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت و سارقان هنری محموله های آثار هنری و عتیقه را از این مسیر به کشورهای مختلف منتقل می کردند. بسیاری از این سارقان دستگیر شده اند و آثار هنری مسروقه نیز ضبط شده است. مجموعه این آثار امروزه در موزه ای عجیب در معرض نمایش عموم قرار دارد. در این موزه بیش از ۳۰۰ قطعه اثر هنری وجود دارد که عمدتا در دهه ۱۹۹۰ ضبط شده اند. بلبشوی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی فرصت مناسبی را برای سارقان هنری فراهم کرده بود و بسیاری در تلاش بودند تا در این اوضاع آثار هنری مختلف را از کشور خارج یا وارد کنند. این موزه آثاری عتیقه از قرن ۱۶ تا آثار هنری معاصر را در خود جای داده و به دلیل ماهیتش یکی از جاذبه های عجیب بلاروس به شمار می رود.

منبع: atlasobscura.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code