بلیط هواپیما

معرفی کامل موزه های مشهد همراه با آدرس

موزه های دیدنی شهر مشهد

هر سال گردشگران زیادی از سراسر کشور به شهر مقدس مشهد سفر می کنند و به زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) می روند. به خاطر تعداد زیاد گردشگران که به وسیله تور مشهد به این شهر سفر می کنند. امکانات رفاهی فوق العاده و راه های دسترسی مناسبی در همه مناطق شهر فراهم شده است. انواع هتل ها در کلاس های قیمتی متفاوت و خدماتی متناسب با آن که برای تمامی بودجه ها و سلیقه ها مناسب هستند، با این حال بسیاری از مسافران تمام زمان خود را صرف گشت و گذار در اطراف حرم می کنند و فرصت تماشای جاذبه های گردشگری، دیدنی های طبیعی، تاریخی و موزه های مشهد را از دست می دهند. اگر شما زمان بیشتری در سفر خود دارید و علاقه مند به گردش در موزه ها و آشنایی با تاریخ و فرهنگ منطقه اید در ادامه با الی گشت همراه شوید تا موزه های مشهد را همراه با آدرس و راه های دسترسی به شما معرفی کنیم.

گردش در موزه های مشهد

 موزه بزرگ خراسان

مطالب مرتبط:
آشنایی با بازارهای سنتی مشهد
آشنایی با تمام جاذبه های طرقبه مشهد
همه چیز راجع به بازار رضا مشهد

راه رسیدن به موزه بزرگ خراسان در پارک کوهسنگی بسیار آسان است و ۴ ورودی متفاوت برای آن در نظر گرفته شده که از ورودی پارک، ورودی پمپ بنزین، ورودی بزرگراه شهید کلانتری و مسیر پیاده ورود به پارک امکان رفتن به داخل این مورد از موزه های مشهد وجود دارد. موزه در سال ۱۳۹۳ افتتاح افتتاح شد. ساختمان ۱۲ طبقه دارد که بخش بزرگی از آن به نام دکتر میرفندرسکی است.

داخل موزه بزرگ خراسان بخش هایی از جمله مخزنی برای نگهداری سازه های معماری و اشیا تاریخی، آزمایشگاه مرمت آثار و لوازم تاریخی، کتابخانه، سالن اجتماعات، سالن های نمایش و موزه قرار دارد. اگر فقط می خواهید اشیا موزه را ببینید باید به طبقات همکف تا دوم بروید. اشیا داخل موزه متعلق به دوره زهای زمانی پیش از تاریخ تا قرن چهاردهم است و شامل قرآن هایی منسوب به امامان نوشته شده بر روی پوست آهو، پیکرک های سنگی زیبا، ابزارهای سنگی پیش از تاریخ، آثار مربوط به دوران هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان دیده می شود.

در قسمت اسلامی موزه انواع قرآن های نفیس، فرش، شیشه، کتاب و … دیده می شود. صنایع دستی و سوغاتی های شهر هم در بخش دیگری از موزه به فروش می رسد.

اطلاعات بیشتر

هزینه: ۳٬۰۰۰ تومان

ساعت بازدید: جمعه تا چهارشنبه ۹:۰۰ صبح تا ۱۹:۰۰ عصر

پنجشنبه: ۹:۰۰ صبح تا ۱۷:۰۰ عصر

آدرس: مشهد، بوستان کوهسنگی، موزه بزرگ منطقه ای خراسان

شماره تماس: ۰۵۱۳۷۲۶۹۰۷۰

موزه بزرگ خراسان از دیدنی ترین موزه های مشهد

موزه های آستان قدس رضوی

همان طور که از نام این مورد از موزه های مشهد مشخص است محل قرار گیری آن داخل آستان مقدص رضوی است. ساختمان های آن ۶ قرن از معماری اسلامی ایران را نشان می دهند و داخل مجموعه نیز آثار هنری و صنایع دستی با قدمت هزار سال نگهداری می شوند. موزه ۱٬۳۰۰ متر مساحت دار و اشیا اهدا شده و آستان مانند قالی، ظروف، سلاح‌ها، و برخی اشیاء و اجزاء معماری حرم مطهر مانند وسایل روشنایی و محراب‌ها و درهای حرم در آن دیده می شوند.

موزه های آستان قدس رضوی شامل ساختمان های مختلفی از جمله ساختمان موزه مرکزی، ساختمان موزه فرش، ساختمان موزه قرآن و نفایس، حمام مهدی قلی بیگ و موزه‌ ها و کتابخانه ‌های وابسته به آستان قدس می شود.

 • گنجینه حرم رضوی
 • گنجینه تمبر و اسکناس
 • گنجینه نجوم و ساعت
 • گنجینه سلاح ‌های سرد و گرم
 • گنجینه ظروف
 • گنجینه هنرهای تجسمی
 • گنجینه صدف و حلزون ‌های دریایی
 • گنجینه سکه
 • گنجینه مدال

موزه ای که ساخت آن بین سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ طول کشید و در سال ۱۳۹۰ افتتاح شد. ساختمان شامل سه طبقه است که راهنمای بازدید از طبقات مختلف آن به شکل زیر است:

 • طبقه همکف: قالی‌ های بافت مناطق مرکز و شرق کشور و همچنین قالی‌ های پرده ‌ای
 • طبقه اول: قالی ‌های بافت مناطق غرب و شمال غرب کشور و هم‌ چنین قالیچه‌ های بافت ایلات و عشایر کشور
 • طبقه زیر همکف: قالی‌ های دوره صفوی و قالی‌ های بزرگ مشهد
 • گنجینه قرآن و نفایس
 • گنجینه آثار اهدایی سید علی خامنه‌ ای
 • آثار اهدایی استاد فرشچیان
 • تالار مرقعات و ابزار کتابت

حمامی که توسط (مهدی قلی بیک جانی قربان میر آخور شاه عباس صفوی) به آستان مقدس اهدا شده و بیش از چهارصد سال زائران برای زیارت به حمام مهدی قلی بیگ مراجعه می کردند، تا این که سرانجام با کاهش نیاز به حمام های عمومی در سال ۱۳۷۶ نام حمام در فهرست ساختمان های تاریخی کشور ثبت شد. سال ۱۳۸۵ کاربری آن به یکی از موزه های مشهد تغییر یافت. داخل حمام  انواع پوشاک سنتی قوم های مختلف، وسایل حمام، لوازم آرایش، وسایل مورد نیاز گرم خانه، لوازم روشنایی، انواع ظروف و نقاشی های قهوه خانه ای نگهداری می شود.

کتاب هایی که در ۸۰ سال گذشته وقف و اهدای آستان مقدس شده اند در موزه های مشهد از جمله موزه آستان قدس رضوی، موزه های ۱۶ شهر دیگر کشو و البته کتابخانه راجه در محمودآباد هندوستان نگهداری می شوند.

اطلاعات بیشتر

هزینه: موزه مرکزی و موزه فرش (یک بلیط کافیست)

برای ایرانیان ۵٬۰۰۰ تومان

برای خارجی ها ۳۰٬۰۰۰ تومان

موزه قرآن و تالار آثار استاد فرشچیان (یک بلیط کافیست)

برای همه ۲٬۰۰۰ تومان

موزه مردم شناسی

برای همه ۲٬۰۰۰ تومان

ساعت بازدید:

 • موزه مرکزی در ایام عادی سال:  ۸:۰۰ صبح تا ۱۷:۴۵ عصر ودر تعطیلات نوروز و تابستان: ۸:۰۰ صبح تا ۲۰:۴۵ شب
 • موزه قرآن و تالار آثار استاد فرشچیان
 • موزه فرش
 • موزه مردم شناسی هر روز از ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر

آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، حرم مطهر امام رضا، صحن کوثر

شماره تماس: ۰۵۱۳۲۲۴۱۱۰۵

موزه های آستان قدس رضوی در موزه های مشهد

باغ موزه نادری

آرامگاه نادر شاه افشار بعد از آرامگاه امام رضا (ع) دومین مکان مهم گردشگری شهر مشهد است. آرامگاه در سال ۱۳۴۲ توسط هوشنگ سیحون طراحی شده و علاوه بر آرامگاه نادرشاه دارای دو تالار موزه است. در یکی از تالار ها موزه اسلحه دوره های مختلف ایران و در دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه نگهداری می شود. جالب است بدانید که نادرشاه خودش دستور ساخت آرامگاه کوچک برای خودش را داده بود.

مجسمه نادر شاه به همراه سربازانش که توسط ابوالحسن صدیقی از شاگردان کمال الملک ساخته شده نیز سازه ای بسیار مشهور و دیدنی در این مورد از موزه های مشهد می باشد. محمد تقی خان پسیان سردار خراسان نیز در شمال آرامگاه دفن شده و برخی از وسایلش در موزه شماره دو همراه وسایل نادر شاه به نمایش درآمده است.

اطلاعات بیشتر

ساعت بازدید: هر روز ۹:۰۰ صبح تا ۱۹:۰۰ عصر

آدرس: مشهد، چهار راه شهدا، آرامگاه نادر، موزه باغ نادری

شماره تماس: ۰۵۱۳۲۲۲۴۸۸۸

موزه های مشهد

موزه آیین های پهلوانی مشهد (شه لافتی)

مرشد علی اکبر قاسمی معروف به پهلوان رستم، آیین های پهولانی از دیگر موزه های مشهد را افتتاح کرد. اگر علاقه مند به ورزش های زورخانه ای هستید بازدید از این موزه برایتان بسیار جالب خواهد بود. علی اکبر قاسمی علاوه بر کارهای افتتاح مجموعه گردآوری اشیا را نیز بر عهده داشته و می توان گفت بیشتر کارها را خودش به تنهایی انجام داده است. او این اشیا را طی ۴۵ سال و سفر به اقصی نقاط مشهد و دیگر شهرهای کشور جمع آوری کرده است. اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با زورخانه ها و آیین های مخصوصشان هستید پیشنهاد می کنیم مطلب با صفر تا صد زورخانه ها آشنا شوید را مطالعه کنید.

موزه ۲٬۰۰۰ متری شامل دو بخش می شود. بخش بزرگ تر آن موزه گود زورخانه و ورزش باستانی است که هنوز هم پهلوانان و ورزشکاران در آن ورزش باستانی را اجرا می کنند و تماشای آن ها شور و هیجان مخصوص  خود را دارد. بخش دوم این مورد از موزه های مشهد نیز عیار خانه آن است و در آن لباس ها، عمس ها و وسایل قدیمی پهلوانان برای بازدید عموم قرار گذاشته شده اند.

آدرس: مشهد، جاده آرامگاه، بلوار شاهنامه، چهار برج، بهار ۲۴

موزه آیین های پهلوانی مشهد

موزه توس

موزه توس در شهر توس قرار گرفته اما به خاطر فاصله کم و دسترسی آسان از مرکز شهر می توان آن را در فهرست موزه های مشهد آورد. هر سال علاقه مندان زیادی به آرامگاه فردوسی و موزه توس می آیند. آرامگاه فردوسی نیز توسط هوشنگ سیحون بنا شده و هدف طراحی نقالی شاهنامه بوده است.

داخل موزه آثار سنگی ماقبل تاریخ، انواع شاهنامه ها، پیه سوزها، عطردان ها و دیگر اشیا حفاری شده منطقه، در کنار نقاشی هایی که مضمونشان محور شاهنامه است نگهداری می شود. اشیا موزه به چهار دسته تقسیم می شود. یک بخش را به قطعات سفالی دوره‌ اسلامی و قبل از اسلام و همچنین سکه‎ های نقره و طلا دوره‌ اسلامی، بخش دوم را به وسایل سوارکاری مانند تیر و کمان، سپر، گرز، وسایل موسیقی و آن چه در شاهنامه از آن نام برده شده، بخش سوم ظرف های سفالی لعاب ‌دار و بدون لعاب و ظروف مفرغی قرن چهارم و پنجم و بخش چهارم متعلق به نقاشی ها است.

اگر به ادبیات معاصر علاقه مند هستید می توانید سری هم به قبر مهدی اخوان ثالث بزنید که در محوطه آرامگاه فردوسی در شهر توس به خاک سپرده شده است. مهدی اخوان ثالث با تخلص م.امید هم اشعار کلاسیک فارسی و هم شعر نو سروده است از جمله کتاب هایش ارغنون، زمستان، آخر شاهنامه، از این اوستا و … می باشد.

اطلاعات بیشتر

ساعت بازدید: ۰۸:۰۰ صبح تا ۱۷:۰۰ در نیمه دوم سال و

۸:۰۰ صبح الی ۲۰:۰۰ شب در نیمه اول سال

شنبه ها و ایام عزاداری موزه تعطیل است.

آدرس: خراسان رضوی- مشهد- کیلومتر ۲۰ آزاد راه کنار گذر شمالی- شهر توس

شماره تماس: ۰۵۱۳۲۶۶۳۸۲۵

موزه های مشهد در توس

موزه نان مشهد

موزه نان در مشهد سال ۱۳۹۰ افتتاح شد و می توان آن را اولین موزه تخصی کشور و خاورمیانه دانست. در سراسر جهان ۱۳ موزه نان فعالیت دارند که مشهورترین هایشان در کشورهای آلمان، روسیه، برزیل، اسپانیا، لیتوانی و سوئیس هستند. بخش های مختلف موزه در زیر آمده اند:

 • بذر افشانی
 • خرمن کوبی
 • گندم چینی
 • چک زدن
 • دستاس
 • آسیاب
 • آسباد
 • تنور سنگی
 • انواع تنور سفالی
 • تنور مال
 • تنور عشایری
 • تنور حیاطی یا ایستاده
 • تنور ساج

رقصی باستانی و قدیمی که از زمان اشکانیان برای شکرگذاری از محصولات کشاوری و شادی داشتن محصول انجام می شود.

اطلاعات بیشتر

ساعت بازدید: شنبه تا پنجشنبه ۷:۰۰ صبح تا ۲:۳۰ بعد از ظهر

آدرس: خراسان رضوی، مشهد،کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی،بعد از سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت مشهد

شماره تماس: ۰۵۱۳۵۴۲۵۰۰۶

موزه نان مشهد

موزه آب

در شهرهای کویری و کم باران کشور ما آب همیشه مشکل بزرگی بوده است که مردم با استفاده از راهکارهای خلاقانه و نوآورانه متفاوتی ماتتد احداث قنات، آب انبار، یخدان و … در پی رفع آن برآمدند. در واقع آب مهم ترین عنصر به وجود آمدن شهرها بوده و هست و نبودش باعث ویرانی شهر خواهد شد.

موزه آب مشهد سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد و می توان در آن اطلاعات کاملی درباره امکانات آبی استان و سازه های گوناگونش بدست آورد. از جمله مشهورترین سازه های آن  قنات های قدیمی گناباد با بیش از ۲٬۵۰۰ سال قدمت هستند. دیگر ابزارهای آن خمره های نگهداری آب نوشیدنی، لوله هایی برای انتقال آب، وسیله هایی برای اندازه گیری، انواع پیمانه های آبی، ابزارهای ساخت قنات و .. می باشد.

اطلاعات بیشتر

ساعت بازدید: ۸:۰۰ صبح تا ۱۴:۰۰ بعد از ظهر

آدرس: خراسان رضوی- مشهد- بلوار سازمان آب- اداره آب منطقه ای خراسان

شماره تماس: ۰۵۱۳۷۶۱۷۰۱۱

موزه آب

اگر قصد سفر به شهر مشهد، زیارت حرم مطهر امام رضا و در کنارش بازدید از موزه های مشهد را دارید می توانید با رزرو آنلاین پرواز و یا خرید بلیط قطار از الی گشت به این شهر سفر کنید، همچنین امکان رزرو هتل در مشهد نیز برایتان فراهم شده و بدون دردسر می توانید برنامه سفر خود به این شهر دیدنی را بچینید.

در صورت بروز هرگونه مشکل یا پرسش با شماره تلفن ۸۵۴۰ تماس بگیرید تا پشتیباتی ۲۴ ساعته ما پاسخگوی شما باشد.

خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
موزه ها روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه ۹۷ تعطیل هستند!
موزه ها روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه ۹۷ تعطیل هستند!
چاپارخانه میبد، اداره ی پست دوره قاجار
چاپارخانه میبد، اداره ی پست دوره قاجار
۱۵ اسفند روز درختکاری و دوستی با طبیعت
۱۵ اسفند روز درختکاری و دوستی با طبیعت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code