موزه ون گوگ در آمستردام، مجموعه ای از شاهکارهای هنری

 موزه ون گوگ | Van Gogh Museum در آمستردام

اگر می خواهید به یکی از جذاب ترین موزه های اروپا بروید موزه ون گوگ در آمستردام را در لیست سفرتان قرار دهید، موزه ای که از مهمترین جاذبه های شهر آمستردام است و به آثار هنرمند معروف هلندی ونسان ون گوگ و دیگر هنرمندان معاصرش اختصاص دارد. این موزه یکی از محبوب ترین موزه های دنیاست و هر سال گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. موزه ون گوگ هم برای گردشگران و هم برای مردم هلند تجربه ای منحصربفرد و الهام بخش است پس اگر می خواهید با این موزه بیشتر آشنا شوید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه ون گوگ

درباره موزه ون گوگ

مطالب مرتبط:
موزه آنه فرانک در آمستردام، موزه ای که در گذشته مخفیگاه بود!
موزه شکنجه در آمستردام! + تصویر (+۱۸ سال)

در آمستردام میدانی به اسم میدان موزه هست که چندین موزه ی معروف را در اطراف خود جای داده است: موزه اشتدلیک، موزه امپراتوری و البته موزه ون گوگ (Van Gogh Museum). در سال ۲۰۱۷ این موزه با ۲٫۳ میلیون گردشگر اولین موزه ی پربازدید هلند شد. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده:

  • ساختمان ریتولد (Rietveld building) اصلی ترین بخش موزه است و مجموعه های دائمی در آن به نمایش در آمده است. در طبقه ی همکف این ساختمان ۴ طبقه یک کافه و مغازه هست که می توانید برای استراحت و خوردن غذاهای خوشمزه روی این کافه حساب کنید. در طبقه اول آثار ون گوگ به ترتیب زمانی برای تماشا چیده شده است. در طبقه دوم فضای کوچکی برای نمایشگاه های موقتی در نظر گرفته شده و در سمت دیگر اطلاعاتی درباره ی ترمیم نقاشی ها در اختیارتان گذاشته می شود. در طبقه ی سوم هم نمایشگاهی برای هنرمندان معاصر ون گوگ ترتیب داده شده که همگی آن ها در ارتباط با کارهای ون گوگ هستند.
  • ساختمان دیگر موزه مخصوص نمایشگاه های مهم موقتی است. این بنا با ساختار بیضی شکل سه طبقه دارد و برای ورود به ان باید از تونل زیرزمینی ساختمان ریتولد استفاده کنید.
موزه ون گوگ در آمستردام

این موزه که بزرگ ترین مجموعه ون گوگ در دنیاست ۲۰۰ نقاشی، ۴۰۰ طراحی و ۷۰۰ نامه از ون گوگ را جمع آوری کرده است. در سالن اصلی آثار ون گوگ به ترتیب زمانی چیده شده است البته در میان نمایشگاه های دائمی ۹ پرتره از خود ونگوگ و تعدادی از اولین نقاشی های او که قدمت آن ها به سال ۱۸۸۲ برمی گرده هم به نمایش گذاشته شده اند. نقاشی های این موزه به خصوص تابلوی گل های آفتاب گردان حیرت آورند و بیشتر آثار مهم در وسط گالری طبقه ی اول قرار دارند.

یکی از جالب ترین بخش های این موزه نمایشگاه ژاپن و ون گوگ است و در آن درک می گنید که چگونه نقاشی های ون گوگ تحت تاثیر هنر خاص ژاپنی ها قرار گرفت. در این موزه به غیر از اینکه آثار ون گوگ را از نزدیک می بینید شانس این را دارید تا مراحل پیشرفت هنری او را درک و آثارش را با دیگر هنرمندان قرن ۱۹ مقایسه کنید؛ چه هنرمندانی که از او الهام گرفته اند و چه هنرمندانی که الهام بخش او بوده اند. در این موزه امکانات تحقیقاتی زیادی هم هست که اطلاعات شما را درباره آثار هنری و زندگی ون گوگ بیشتر می کند. در موزه ون گوگ شانس این را دارید تا بزرگ ترین موزه از آثار او را از نزدیک ببینید روح هنر دوستتان را راضی کنید.

موزه های آمستردام

این موزه به عنوان یک موزه ی جذاب و معروف از گزند حوادث هم در امان نمانده مثلا در سال ۱۹۹۱، ۲۰ نقاشی آن به سرقت رفت که در میان آن ها برجسته ترین آثار ون گوگ هم وجود داشت با این که سارقان از ساختمان فرار کرده بودند اما حدود ۳۵ دقیقه بعد نقاشی ها پیدا شدند. در طول این سرقت سه نقاشی آسیب دید و ماموران موزه به چندین سال زندان محکوم شد. این سرقت بزرگ ترین سرقت آثار هنری در هلند در بعد از جنگ جهانی دوم بود.

ونگوگ که بود؟

حتی اگر تا به حال آثار ون گوگ را هم ندیده باشید احتمالا اسمش را شنیده اید، نقاش هلندی که آثارش او را تبدیل به یکی از معروف ترین هنرمندان دنیا کرده است. ون گوگ در سال ۱۸۹۰ در گذشت و چند سال آخر عمرش را به تکمیل آثار مهمش اختصاص دارد.

ون گوگ
آثار مهم موزه

تاریخچه موزه ونگوگ

بعد از مرگ ون گوگ در سال ۱۸۹۰ آن دسته از آثار او که تا به حال فروش نرفته بود به برادرش تئو رسید. اما تئو هم حدود ۶ ماه بعد درگذشت و همه ی این نقاشی ها برای همسرش جوهانا شد.  جوهانا یک مجموعه ی شخصی از آثار ون گوگ درست کرد تا مردم را با اثار او آشنا کند. این مجموعه در سال ۱۹۲۵ به پسرش رسید و در نهایت برای نمایش به  موزه اشتدلیک سپرده شد. بعد از سال ها دولت در سال ۱۹۶۲ یک مکان اختصاصی به اسم بنیاد ون گوگ را برای نمایش آثار این هنرمند تاسیس کرد. زمان افتتاح این موزه به ۲ ژوئن ۱۹۷۳ برمی گردد اما اینجا در طول سال ها بزرگ تر و مدرن تر شد تا تبدیل به بزرگ ترین مجموعه برای آثار ون گوگ شود. در زمان تاسیس دو معمار به نام های گریت ریتفلد و کیشو کوروکاوا طراحی این موزه را بر عهده گرفتند.

آثار داخل موزه

کی به موزه ون گوگ برویم؟

این موزه در تابستان ها از ۹ صبح تا ۷ عصر و در زمستان ها از ۹ صبح تا ۶ عصر باز است.  می توانید در عرض حدود دو ساعت از بیشتر اثار موزه دیدن کنید. اگر در ساعت های پایانی روز به این موزه بروید هم خلوت تر است و هم قیمت بلیط کمتر می شود. در حین بازدید از این موزه می توانید از راهنمای صوتی استفاده کنید این راهنما اطلاعات زیادی را درباره این هنرمند و زندگی اش به شما می دهد. هزینه ی ورودی این موزه برای بزرگسالان ۱۸ یورو (حدود ۱۰۰ هزار تومان) و برای افراد زیر ۱۸ سال رایگان است.

منبع: iamsterdam.com

این موزه ها بی نظیرترین جاذبه های توریستی شهر آمستردام هستند!
این موزه ها بی نظیرترین جاذبه های توریستی شهر آمستردام هستند!
معرفی هتل ۵ ستاره ان اچ کالکشن گرند در آمستردام
معرفی هتل ۵ ستاره ان اچ کالکشن گرند در آمستردام
معرفی هتل بلفورت آمستردام | ۳ ستاره
معرفی هتل بلفورت آمستردام | ۳ ستاره
سفر به عمق ناشناخته ها، موزه میکروب
سفر به عمق ناشناخته ها، موزه میکروب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code