تنها تکه های باقی مانده از مومیایی ملکه نفرتی تی بالاخره پیدا شد!

مومیایی نفرتی تی

یکی از معماهای حل نشده از دوران باستان در این عصر این است که چرا در زمانی که مومیایی بیشتر فرمانروایان مصری در اهرام پر رمز و راز پیدا شده است، مومیای نفرتی تی ملکه ی افسانه ای مصر هنوز پیدا نشده است؟ این سوال در فضای کاوشگرانه و باستان شناسی اهرام مصری آنقدر اهمیت دارد که تیم های بسیاری را درگیر خود سازد. در این مابین برخی از خبرها حاکی از این مطلب هستند که برخی از مصرشناسان تصمیم بر این دارند که نظریه ی مخفی بودن نفرتی تی را ثابت کنند و بگویند که این مومیایی، هیچوقت پیدا نخواهد شد اما، به تازگی خبری منتشر شده است که می گوید پای مومیایی ملکه نفر تی تی پیدا شده است! برای این که از ابعاد این داستان آگاه شوید، در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا ببینیم مومیایی نفرتی تی چه داستان هایی را به همراه خود دارد.

ملکه نفرتی تی
مطالب مرتبط:
وحشتناک ترین مجسمه های دنیا که می توانید آن ها را بخورید! + تصویر
ماجرای خوفناک کشتی ارواح کشف شده در میانمار! + تصویر
آیا این توپ های سنگی غول پیکر را آدم فضایی ها ساخته اند؟

با این که می گویند که گویا مقبره ی نفرتی تی و مومیایی او پیدا نشدنی است اما به نقل از روزنامه ی دیلی میل، قسمتی از بدن مومیایی که کشف شده است، متعلق به نفرتی تی است. قسمت های کشف شده که شامل پاهای است در حال حاضر در موزه ای در ایتالیا نگهداری می شود.

ملکه نفرتی تی از این جهت معروف است که می گویند همسر مورد علاقه ی فرعون رامسس یکی از قدرتمندترین امپراطورهای مصر باستان بوده است. پس از بررسی های بسیار دقیق از طرف دانشگاه یورک، حال اعلام شده است که پاهای کشف شده متعلق به زنی میانسال است که بین ۴۰ تا ۶۰ سال سن داشته و دارای قدی بلند بوده است و همچنین مشخصاتش با نفرتی تی تا حدود بسیار زیادی، تطابق دارد.

تنها تکه های باقی مانده از مومیایی نفرتی تی بالاخره کشف شد!

آزمایش های DNA و تجزیه و تحلیل کربن هم علاوه بر این خصوصیات این موضوع را تایید می کنند. مقبره ی نفرتی تی در دره ی ملکه ها در مصر قرار دارد. همسران فراعنه ی مصر در این دره به خاک سپرده می شدند .

در این دره بیش از ۹۱ مقبره متعلق به ۱۸ سلسله فراعنه قرار گرفته است. البته با وجود آزمایشات مختلف، هنوز هم معلوم نیست علت مرگ ملکه چه بوده است اما این گمانه زنی ها وجود دارد که وی به خاطر بیماری آرتریت که نوعی بیماری روماتیسم مفصلی است، جان خود را از دست داده است.

استفان باکلی از دانشگاه باستان شناسی نیویورک در این زمینه به رسانه ها گفت: ما تمامی شواهد را تحت بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که نفرتی تی حدود ۱۶۵ سانتی متر قد داشته است و از این نظر در زمان خودش زنی قد بلند به حساب می آمده است.

در حال حاضر، مقبره توسط دزدان غارت شده است و به همین خاطر، جواهرات و اجناس نفیس این مومیایی دزدیده شده است و به علت آسیب های وارده، تنها پاهای ملکه باقی مانده است. با توجه به پاها و انجام آزمایش های مختلف از این پاها، آن ها بدون شک متعلق به ملکه ی مشهور مصر باستان نفرتی تی است .

ملکه نفرتیتی

با این حال بسیار جالب است که در گذشته، بسیاری از کارشناسان باستان شناسی همانطور که در مقدمه گفتیم، بر این باور هستند که برخی از مصرشناسان بین المللی در تلاش هستند تا نظریه ی مخفی بودن مومیایی نفرتی تی یا همان ملکه ی افسانه ای معروف دوران مصر باستان هیچ وقت پیدا نشود، زیرا بسیاری عقیده دارند که در یکی از اتاق های موجود در آرامگاه توت عنخ آمون که فرعون معروف مصر و همسر نفرتی تی است، این دو در کنار هم قرار گرفته اند.

البته در زمینه ی به وجود آمدن این شبهات باید سهم برخی از افراد و گروه های دیگر هم در نظر گرفت اما به هر حال، نقش کارشناسان مصر شناس بیش از همه پر رنگ است اما صبر کنید، واقعا چرا در برابر پیدا شدن این مومیایی انقدر حساسیت به وجود آمده است؟

در پاسخ به این سوال، وزیر باستان شناسی مصر اعلام کرد که تا زمانی که به صورت ۱۰۰ درصد از وجود یک گور مخفی حاوی مومیایی نفرتی تی اطمینان پیدا نکند، اجازه ی ایجاد حفره در دیوار این آرامگاه را به هیچ گروهی نخواهد داد.

البته در این زمینه قبلا، نیکلاس ریوز که یک باستان شناس انگلیسی است، نظریه ی اتاق های مخفی در این آرامگاه را در زمستان گذشته و در حضور محافل خبری، مطرح کرد.

مومیایی نفرتی تی

او در این زمینه می گوید که: یافته هایی که در این مقبره یافته به دست آمده را بررسی کردیم و شواهدی یافتیم که مومیایی نفرتی تی در پشت دیوار شمالی این آرامگاه قرار دارد و اشتباه است که اگر بخواهیم تلاش های دیگری برای پیدا کردن این آرامگاه در جایی دیگر بکنیم. قبل از این که نتایج این آزمایشات مشخص شود، باستان شناسان سعی می کردند تا با استفاده از دستگاه های اسکن، اطلاعات دقیقی از پشت دیوارهای اتاقی که مومیایی فرعون مصر در آن نگهداری می شود به دست بیاورند.

نتایج اولیه ی این اسکن ها، ۲ اتاق مخفی پشت دیوارهای آرامگاه اصلی توت عنخ آمون را نشان داد. وزیر سابق باستان شناسی مصر، از چند سال پیش طرح یافتن مومیایی نفرتی تی را دنبال می نمود و در این زمینه گفته بود که: فکر می کنم باید همچنان به جستجو در این زمینه ادامه دهیم زیرا من در نظر دارم تا اسکن های رباتیک را به داخل این مقبره بفرستم.

نفرتی تی

قبل از این کشف، نیکلاس ریوز که یک باستان شناس انگلیسی است، از این نظریه که نفرتی تی در اتاق مخفی ر آرامگاه پسر ناتنی خود دفن شده است حمایت می کرد اما، از آن سو هم وزیر پیشین باستان شناسی مصر اصرار داشت که این مومیایی متعلق به نفرتی تی نیست.

و اما در این میان نظریه ی باستان شناسان انگلیسی منطقی تر است زیرا آن ها می گویند که؛ آرامگاه نفرتی تی در دره ی شاهان باید باشد زیرا این زن بسار پر قدرت بوده اما چون فرعون زودتر از او مرده است، جسد آن را در این مقبره دفن نمودند. ریوز معتقد است که جسد مومیایی شده ی نفرتی تی را پس از مرگ در یکی از اتاق های این آرامگاه قرار داده و با دیواری این اتاق را پوشانده اند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code