۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش دوم)

غذاهای یونان نزد مردمان سراسر جهان از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند

غذای یونان خیلی زود تبدیل به محبوب‌ ترین غذا نزد همسر من شد و من هم مثل غذاهای مکزیکی، عاشقش شدم. اما غذای یونانی واقعاً چه چیزی دارد که ما عاشقش شدیم؟ خوب، اول از شما باید معذرت خواهی‌کنم چرا که چیزهایی که می‌خواهم تعریف کنم، مطمئناً دهان شما را آب می اندازد!

اندک غذاهایی در یونان بودند که برای غیریونانی‌ها، نام‌های عجیبی داشتند؛ اما آنچنان خوشمزه بودند که ما غیریونانی‌ها هم برای یادآوری هر کدام، یک خاطره درست کردیم. من تصمیم گرفتم فهرستی تهیه کنم تا وقتی که در کنار آبهای جزیره یونان به گردش می‌پردازید، خوراکی هم سفارش داده؛ یا حداقل خودتان دست به کار آشپزی شوید! در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش اول)
با آداب و رسوم مردم یونان و فرهنگ غنی باستانی اش اخت بگیرید

۱۱. سالاد یونانی

سالاد یونانی در سرتاسر جهان معروف است؛ اما هیچ کسی مثل یونانی‌ها نمی‌تواند آن را درست کند. خیار، گوجه فرنگی، زیتون، پیاز قرمز و لایه بزرگی از فتا در قسمت بالای سالاد، به همراه روغن زیتون، سرکه و آبلیمو. واقعاً با هر غذایی می‌چسبد!

kythnos_food_araxovoli

۱۲. زیتون و روغن زیتون

بیشتر رستوران‌ها در جزایر یونان خودشان روغن زیتون تهیه می‌کنند. یونانی‌ها در طول تاریخ همیشه زیتون پرورش می‌داده‌اند. در کنار غذاهای یونانی، معمولاً زیتون محلی هم سرو می‌شود و بیشتر غذاها با روغن زیتون طبخ می‌شوند. پس بد نیست شما هم آن را امتحان کنید.

greece_food_1

۱۳. دولماتاکیا (Dolmathakia)

احتمالاً در کشورهای دیگر هم دولماتاکیا را در منوی رستوران‌ها دیده باشید که با برگ درخت مو تزئین می‌شود. معمولاً این غذا با برنج، دانه کاج و سبزیجات تازه سرو می‌شود. من این غذا را به صورت گرم دوست دارم.

sifnos_food_nero_alati

۱۴. تاراموسالاتا (Taramosalata)

اغلب تاراموسالاتا را نوعی سالاد می‌دانند؛ اما در حقیقت مخلوطی است که غذا قبل از خوردن به آن آغشته می‌شود؛ یعنی غذا را در آن می‌زنند و می‌خورند. من که عاشق آن هستم! تاراموسالاتا مخلوطی است از اشپل ماهی (fish roe) یا خاویار صورتی یا سفید. شاید از طعم ماهی خوشتان نمی‌آید، اما بهتر است بدانید که مزه این غذا آنقدر عالی است که بشقاب ‌تان را هم لیس خواهید زد!

ios_food_meze_

۱۶. اسپاناکوپیتا (Spanakopita)

در هر جای یونان، این غذا را به ما پیشنهاد می‌دادند. شیرینی پای فیلو (Filo) – لایه‌های خمیر نازک پخته شده – به همراه اسفناج و پنیر فتا و در اشکال و اندازه‌های مختلفی موجود است و خود یونانی‌ها هم آن را خیلی دوست دارند.

kythnos_food_melirryto

۱۷. لوکومادس (Loukoumades)

کسانی که عاشق شیرینی‌ جات هستند، بد نیست لوکومادس را امتحان کنند. این غذا اصولاً خشکبار یونانی همراه عسل یا شربت و دارچین است. پسر من که عاشق این شیرینی است.

greece_food-5

۱۸. زیردریایی وانیلی (Vanilla Submarine)

همانطور که نام این غذا نشان می‌دهد، عبارت است از یک قاشق غذاخوری وانیل در یک لیوان آب. مثل یک آبنبات چوبی آن را لیس می‌زنید و سپس آب شیرین باقی مانده را هم سر می‌کشید. برای من که طعم بیش از حد شیرینی دارد، اما پسر و دخترم از آن خیلی لذت می‌برند.

۱۹. گلیکا تو کوتالیو (Glyka Tou Koutaliou)

رستوران‌های یونان به طور سنتی دسر سرو می‌کنند. آنها اغلب ماست یونانی را با میوه ترکیب می‌کنند. اما عجیب ‌ترین دسری که ما امتحان کردیم، یک مارمالاد هویج بود که واقعا شیرین‌ترین و خوشمزه‌ترین دسری بود که در یونان خورده بودیم.

milos_food_sirocco

۲۰. هالواسی (Halvasi)

هالواسی عبارت است از کیک کره ‌ای سمولینا، کشمش بادام به صورت تنها یا با بستنی وانیلی و آب انار.

greece_food_3

یک غذای دیگر: پای کیتنوس (Kythnos)

پای کیتنوس یک شیرینی خوشمزه با نان کماج به همراه پنیر و عسل است که بیشتر شبیه به چیزکیک می‌باشد. البته من خیلی خوب نمی‌توانم با توضیحات ناقصم حق مطلب را ادا کنم. اما خیلی خوشمزه است! این غذا مخصوص جزیره کیتنوس است و باید آن را امتحان کرد.

مطمئن هستم که دهانتان آب افتاده است! حالا متوجه شدید که چرا ما عاشق غذاهای یونانی هستیم!

kythnos_food_pie_of_kythnos_
معرفی هتل ۵ ستاره کراون پلازا در آتن
معرفی هتل ۵ ستاره کراون پلازا در آتن
باغ ملی آتن، باغی زیبا در یونان
باغ ملی آتن، باغی زیبا در یونان
راز عبادتگاه های آتن
راز عبادتگاه های آتن
معرفی فرودگاه بین المللی آتن
معرفی فرودگاه بین المللی آتن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code