«میدان بزرگ بروکسل»، بهترین مکان برای تماشای تاریخ بلژیک!

میدان بزرگ بروکسل | Brussels Grand Place

مهم ترین و مشهورترین میدان بروکسل در واقع یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری بروکسل است و محلی برای تجمع توریست ها و گردشگران به شمار می رود. میدان بزرگ بروکسل در زبان آلمانی Grote Markt و در فرانسوی Grand Place نامیده می شود و یکی از معروف ترین و زیباترین میدان های دنیاست. بسیاری از ساختمان ها و بناهای تاریخی شهر مثل تالار شهر دور و بر این میدان قرار دارند. همچنین در ماه آگوست جشنواره زیبای فرش گل در این میدان برگزار می شود و فرشی بسیار بزرگ از گل های مختلف و رنگارنگ ساخته می شود. با الی گشت همراه باشید تا در مورد میدان بزرگ بروکسل و بناهای تاریخی و باشکوهش بیشتر صحبت کنیم.

مشهورترین میدان های دنیا
مطالب مرتبط:
کلیسای سنت میشل، از دیدنی های بروکسل
راهنمای سفر به بروکسل
معرفی فرودگاه بین المللی بروکسل

میدان بزرگ بروکسل یک مجموعه ای تاریخی و مملو از شاهکارهای معماری سبک های گوتیک، رنسانس و باروک است. گیلدهال (Guildhalls)، تالار شهر و خانه سلطان از جمله بناهای مشهور اطراف این میدان هستند. تالار شهر بین سال های ۱۴۰۲ و ۱۴۵۵ ساخته شده و تنها ساختمانی است که از بمباران سال ۱۶۹۵ جان سالم به در برده است. این برج ۹۶ متر ارتفاع دارد و توسط ژان وان رویزبروک، معمار مشهور آن دوره طراحی و ساخته شده است. این بنا مزین به مجسمه ای طلایی از سنت میشل، حامی و محافظ شهر بروکسل است.

میدان مرکزی بروکسل

کاخ شاه (King’ House) نیز یکی دیگر از این بناهاست و در اصل یک نانوایی در قرن ۱۳ بوده و بعدها در قرن ۱۵ با این ساختمان سنگی جایگزین شده است.این ساختمان در قرن ۱۸ به سبک نئوگوتیک دوباره بازسازی و نوسازی شده است. نکته جالب این است که اگرچه نام این ساختمان کاخ شاه است اما تاکنون هیچ شاهی در آن زندگی نکردهاست. امروز این بنا به موزه شهر بروکسل تبدیل شده و آثار تاریخی مختلفی در آن نگهداری می شوند. ساعات بازدید از این موزه روزهای سه شنبه تا جمعه ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر و شنبه و یکشنبه ۱۱ صبح تا ۵ بعداز ظهر است. در این مکان مجسمه های مختلفی از مجسمه مشهور Manneken Pis که به نماد بروکسل تبدیل شده است با لباس های مختلف نیز در معرض بازدید عموم قرار دارد.

میدان اصلی شهر بروکسل

متاسفانه بخش زیادی از ساختمان های اطراف میدان بزرگ بروکسل در سال ۱۶۹۵ و طی بمباران فرانسوی ها تخریب شده است. گیلدهال بعدها به سبک باروک مورد بازسازی قرار گرفت. میدان بزرگ بروکسل که در اصل محل رژه و مارش نظامیان بود در قرن دوازده تخلیه شد و حدود سال ۱۳۵۰ این میدان به یک بازار محلی تبدیل شد و مملو از غرفه های فروش نان، گوشت و پوشاک بود. این تغییر کاربری در پی رشد و شکوفایی اقتصادی صنعت پوشاک به وجود آمده بود. بعدها، نقش اقتصادی این میدان باعث شد اتحادیه های صنفی شهر مقر اصلی شان را در این مکان قرار بدهند. در قرن ۱۵ با ساخت هتل شهر (Hôtel de Ville) میدان بزرگ بروکسل اهمیت سیاسی و اجتماعی نیز پیدا کرد. دوک ها و اشراف به این میدان می آمدند تا با مردم ملاقات کنند یا شاهد مسابقات و مراسم های مختلف باشند و اعلامیه ها و بیانیه های رسمی دولتی و غیردولتی در این میدان قرائت می شد.

در طول جنگ های مذهبی میدان بزرگ بروکسل کاربرد دیگری نیز پیدا کرد و محل اعدام مخالفان بود، اما بعدها دوباره نقش سابقش به عنوان میدان بازار را دوباره پیدا کرد. با این حال، در پی جنگ های مختلف از بین ساختمان های مربوط به قرون وسطی تنها بخشی از هتل شهر و یکی دو تا از دفاتر صنفی به جا مانده است. یکی از مهم ترین این تهاجم ها مربوط به بمباران فرانسوی هاست که در سال ۱۶۹۵ به مدت ۳۶ ساعت بروکسل را بمباران کردند و شهر را با خاک یکسان کردند. پس از خروج فرانسوی ها مردم شهر دوباره به بازسازی شهر مشغول شدند و بسیاری از ساختمان های به جا مانده را به سبک باروک مرمت کردند. به همین دلیل امروزه سبک معماری باروک مهم ترین ویژگی میدان بزرگ بروکسل محسوب می شود.

فرش گل میدان بروکسل

جشنواره فرش گل بروکسل

میدان بزرگ بروکسل به خودی خود جذابیت های زیادی دارد و همان طور که گفتیم بسیاری از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری بروکسل اطراف این میدان قرار دارد. اما در ماه آگوست جشنواره زیبایی در این میدان برگزار می شود که بر جذابیت آن اضافه می کند. فرش گل نام این جشنواره است و در محوطه وسیع میدان فرش بزرگ از گل ساخته می شود. این فرش از بیش از ۵۰۰۰۰۰ گل ساخته می شود و حدود ۷۵ متر طول و ۲۴ متر عرض دارد. هر سال این فرش به طرح و نقش متفاوتی ساخته می شود و امسال برای جشنواره ۲۰۱۸ قرار است این فرش گل با طرح های سنتی و بومی مکزیکی ساخته شود. صدها داوطلب برای ساخت این فرش در این مکان جمع می شوند و در کمتر از ۸ ساعت فرش گل را ایجاد می کنند. اولین فرش گل در سال ۱۹۷۱ در میدان بزرگ بروکسل به نمایش درآمد و از تاریخ ۱۹۸۶ هر دو سال یکبار این نمایش زیبا و رنگارنگ اجرا می شود. اگر قصد سفر به بروکسل را دارید امسال فرصت مناسبی است تا در ماه آگوست از این جشنواره زیبا هم بازدید کنید.

جشنواره فرش گل در بروکسل

سایر بناهای تاریخی

محدوده ای که میدان بزرگ در آن قرار دارد جزیره مقدس نامیده می شود و تجمعی از ساختمان ها و بناهای تاریخی را می توانید مشاهده کنید. در حدود ۱۰۰ متری شمال غربی میدان بزرگ بروکسل ساختمان صرافی قرار دارد که بنایی زیبا و کلاسیک متعلق به ۱۸۷۳ است. همچنین در شمال شرقی میدان بزرگ بروکسل هم گالری های سلطنتی سنت هوبرت قرار دارد که از گالری Uffizi  در فلورانس الهام گرفته است. این مجموعه از گالری ملکه (Queen’s Gallery )، گالری شاه (King’s Gallery )، گالری شاهزاده (Prince’s Gallery ) و .. تشکیل شده که توسط خیابان بوچرز از هم جدا شده اند. این گالری ها در واقع اولین مغازه های لوکس در اروپا هستند و در سال ۱۸۴۷ به دستور شاه لوپولد اول ساخته شدند. چند صدمتر دورتر از ساختمان صرافی هم سالن تئاتر سلطنتی قرار دارد که به عنوان سالن اپرای بروکسل فعالیت می کند.

منبع: eupedia.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد