بلیط هواپیما

حسن آباد، میدانی به سبک اروپایی در تهران

به جرات می توان گفت میدان حسن آباد یکی از نمادهای تهران قدیم در دوره معاصر فعلی محسوب می شود. میدانی که حتما بارها و بارهای نام آن را شنیده اید و گذرتان به سمت آن افتاده است. میدان حسن آباد در تهران واقع در جنوب غرب پایتخت است و با داشتن ساختمان های زیبا و دلفریبی که دارد مخاطبان خاص خودش را دارد.

شما با قدم گذاشتن در این محله احساس می کنید که به صدها سال پیش رفته اید زمانی که اولین پایه ریزی های شهری در حال شکل گیری بوده است. حال ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره میدان حسن آباد در تهران مفصل صحبت کنیم و از جاذبه های تاریخی، غذافروشی های خیابانی و همچنین مغازه های جذابی که به این میدان رنگ و لعاب ویژه ای بخشیده اند به اختصار نام ببریم و توضیح دهیم. اگر شما هم مثل ما دوست دارید از رمز و راز این میدان قدیمی تهران سردربیاورید با ما همراه باشید.

برای خواندن این مطلب، حدود ۸ دقیقه زمان نیاز دارید.

نمای کلی از میدان حسن آباد

 مختصری درباره میدان حسن آباد در تهران

مطالب مرتبط:
آشنایی با باغ موزه نگارستان در تهران
همه چیز در مورد بازار تجریش و تکیه‌ی تاریخی ۲۰۰ ساله آن!
برای تفریح و سرگرمی در تهران به کجا برویم؟

میدان حسن آباد در تهران به عنوان یک اثر تاریخی به جا مانده در تهران نمادی جذاب از تهران قدیمی محسوب می شود. در نزدیکی میدان حسن آباد جاذبه های تاریخی زیادی مثل پارک شهر، موزه ملی ایران، خانه موزه مقدم و سردر باغ ملی وجود دارد که بر جذابیت این نماد تاریخی از تهران قدیم می افزاید.

شاید جالب باشه برایتان که بدانید اولین ایستگاه آتش نشانی تهران در میدان حسن آباد تاسیس شد.

برای رسیدن به میدان حسن آباد باید به سمت جنوب غرب تهران بروید، چرا که حسن آن در تقاطع خیابان های امام خمینی یا حافظ و همچنین خیابان وحدت اسلامی قرار دارد.

در زمان های گذشته میدان حسن آباد را با نام های میدان ملک المتکلمین، میدان هشت گنبد و میدان ۳۱ شهریور می شناختند که در دوره معاصر نام این میدان همچنان حسن آباد است.

معماری میدان حسن آباد تهران

سبک معماری میدان حسن آباد

یکی از دلایلی که اهمیت میدان حسن آباد را در بین گردشگران بالا می برد، سبک معماری است که در این میدان بکار رفته!

با قدم گذاشتن در این میدان کاملا می توانید احساس کنید که میدان حسن آباد تهران دارای یک معماری اروپایی است که در گرداگر آن ۴ ساختمان وجود دارد. بر روی تمام این ساختمان ها هشت گنبد خودنمایی می کند که چهره ی متفاوت و منحصر به فردی را به میدان بخشیده اند به خصوص در شب ها که نورپردازی های مناسبی هم برای آن در نظر گرفته شده است و فضای بسیار عالی برای عکاسان فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که بگوییم میدان حسن آباد تهران در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و میراثی بسیار مهم برای کشور محسوب شد.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /www/Blog/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line ۱۷۵

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /www/Blog/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line ۱۷۵

Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /www/Blog/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line ۱۷۵

شاید جالب باشه بدانید که مشابه میدان حسن آباد در تهران که لقب اروپایی ترین میدان تهران را دارد، در شهر اصفهان هم وجود دارد. اگر خواستید از همچین معماری در اصفهان هم دیدن کنید می توانید به سمت بانک تجارت یا بازرگانی سابق در اصفهان هم دیدن کنید.

دور این میدان چهار ساختمان با هشت گنبد وجود دارد که به طور قرینه و منحنی شکل در کنار هم قرار گرفته اند. ساخت این ساختمان ها را یک فرد ارمنی به نام قلیچ باقلیان به همراه معمار برجسته ارمنی دیگری به نام لئون تادوسیان بر عهده داشته اند. گنبدهای مدور میدان کاری از استاد اکبر نکووقت تک هستند که به استاد اکبر خواهرزاده نیز شهرت داشت.

روبروی ایستگاه آتش نشانی در میدان حسن آباد تهران یک تندیس از شیر سنگی به نام «برد شیر» وجود دارد که اهدایی از قوم بختیار شهرکرد می باشد.

پس از حادثه ی دلخراشی که برای ساختمان پلاسکو رخ داد یکی از تندیس سازان بختیاری به نام علی نوذری تندیش «برد شیر» را به این ایستگاه تقدیم کرد.

ساختمان های منحنی در میدان حسن آباد

بازسازی میدان حسن آباد در تهران

در بالا گفتیم که میدان اروپایی تهران یا همان میدان حسن آباد به اندازه ای که باید جذابیت های معماری خاص خودش را دارد، اما به مانند هر جاذبه ی دیگری در گذر زمان ممکن فرسودگی سبب کاهش میزان جذابیت هر بنایی بشود، از همین رو در سال های اخیر مرمت ها و بازسازی های زیادی بر روی آن صورت گرفته که از نمونه ی آن ها م یتوان به ساختمن بانک ملی یا سنگفرش کردن تمام خیابان هایی که به میدان ختم می شوند نام برد.

سیستم های نورپردازی هم دیگر جای خود دارند و در هر فصل تغییراتی بر روی آن ها صورت می گیرد تا شکوه این بنا را بیش از پیش کند.

نورپردازی های جالب میدان حسن آباد

میدان حسن آباد مرکزی برای خرید کاموا!!!

از دیرباز تاکنون میدان حسن آباد تهران محلی برای گشت و گذار در تهران محسوب می شده، یکی از مهمترین کالاهایی حسن آباد مرکز فروش عمده ی آن است کاموا می باشد. پس اگر اهل بافندگی هستید یا تازه می خواهید بافتن را شروع کنید بهتر است که برای خرید کامواهای رنگارنگ و متنوع به سمت میدان اروپایی تهران (حسن آباد) بروید.

البته تنها کاموا در این منطقه به فروش نمی رسد بلکه در پیرامون میدان حسن آباد فروشگاه های ابزارفروشی، یراق آلات و قفل فروشی، محصولات مربوط به سیستمونی، مبلمان های اداری و همچنین بورس لوازم چوبی وجوود دارد که می توانید برای خرید آن ها به سمت میدان حسن آباد در تهران راهی شوید.

یک نکته ضروری و کلیدی که باید در خصوص میدان حسن آباد در تهران بدانید این است که همیشه این محل شلوغ و مملو از ماشین است اگر برای خرید می روید بهتر است یا خودرو با خودتان نبرید و یا با یک همراه بروید که وی درون اتومبیل بنشیند چرا که پیدا کردن جای پارک بسیار بسیار سخت است.

کاموا فروشی های حسن آباد

دیدنی های اطراف میدان حسن آباد

موزه ملی ایران

خوب مهمترین جاذبه ای که در نزدیکی میدان حسن آباد تهران وجود دارد، موزه ملی است. موزه ای که اولین و مهمترین موزه ی کشور است و آثار بی مانندی را در خود جای داده است. موزه ملی ایران در سال ۱۳۱۳ خورشیدی توسط معمار فرانسوی به نام آندره گدار و به دستور رضا پهلوی طراحی و ساخته شد. ساخت این بنای ارزشمند در سال ۱۳۱۶ به پایان رسید و درهای آن به روی عموم مردم گشوده شد.

از شاخص ترین آثاری که در این موزه وجود دارد، جسد مومیایی مرد نمکی است که در معدن نمک حفظ شده و تا حدودی سالم مانده است.

اطلاعات بازدید از موزه ملی

زمان بازدید: همه روزه به جز ایام سوگواری

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ و شش ماه دوم ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰

هزینه بازدید: برای اتباع ایرانی ۸۰۰۰ تومان و برای اتباع خارجی ۵۰۰۰۰ تومان

شماره تماس: ۶-۶۶۷۰۲۰۶۱

آدرس: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

موزه ملی ایران

موزه آبگینه تهران، موزه ای به جا مانده از دوران قاجار

موزه ای برای نگهداری سفالینه ها و اشیای شیشه ای در تهران؛ سالانه به طور میانگین حدود ۲ میلیون نفر از موزه آبگینه بازدید می کنند. ساختمان موزه آبگینه آجر نما و با تزیینات منبت کاری است که در زمینی به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع واقع می باشد و یکی از موزه های  تاریخی ایران محسوب می شود، ساختمان موزه بصورت ۸ ضلعی است که ۲ طبقه دارد. در این ساختمان، ۵ تالار وجود دارد که قدمت آن به دوران  قاجاریان می رسد و گفته می شود که ساختمان این موزه متعلق به قوام السلطنه که وزیر احمد شاه قاجار بوده، بوده است.

اطلاعات بازدید از موزه آبگینه

زمان بازدید: همه روزه به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری مذهبی

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۰۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰ و شش ماه دوم ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰

هزینه بازدید: ۲۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۵۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

شماره تماس: ۶۶۷۰۸۱۵۳

آدرس: خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر

موزه آبگینه تهران

کتابخانه و موزه ملی ملک

یکی از غنی ترین کتابخانه هایی که در ایران وجود دارد، کتابخانه و موزه ملی ملک است که در نزدیکی میدان حسن آباد در تهران واقع شده است. این کتابخانه با دارا بودن حدود ۱۹ هزار عنوان نسخه ی خطی نادر و نفیس و همچنین شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران به عنوان ارزشمندترین آثار تاریخی پایتخت محسوب می شود. در این مجموعه نزدیک به ۷ مجموعه از سکه ها، آثار هنری نظیر نقاشی ها، لوستر، مبلمان و …، هنر لاکی، تمبرها، فرش های دستی و آثار خوشنویسی می باشد که بازدید از آن ها می تواند برای هر بازدیدکننده ای جذاب باشد.

اطلاعات بازدید از کتابخانه و موزه ملی ملک

زمان بازدید: همه روزه به جز جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

ساعات بازدید: شش ماه اول سال ۰۸:۱۵ تا ۱۶:۴۵ و شش ماه دوم ۰۸:۳۰ تا ۱۶:۱۵

هزینه بازدید: ۵۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و خارجی

شماره تماس: ۶۶۷۲۶۶۱۳

آدرس: خیابان امام خمینی، خیابان ملل متحد (باغ ملی)

کتابخانه و موزه ملی ملک

سردر باغ ملی

از دیگر جاذبه هایی که می توانید با رفتن به سمت میدان حسن آباد در تهران از آن دیدن کنید، سردرباغ ملی است. این بنا در حقیقت یکی از نمادهای جوان شهر تهران، سردر باغ ملی یا سردر میدان مشق است. این بنا که هنوز  مدت زیادی از عمر آن نمی گذرد و قدمت آن به حدود یک قرن می رسد از بناهای به یادگار مانده ی دوره قاجار است.

سردر باغ ملی

موزه ارتباطات

یکی از موزه های جذاب و هیجان انگیزی که در نزدیکی میدان حسن آباد در تهران وجود دارد، موزه ارتباطات است. این موزه که در خود آثاری کهن نظیر نوشت افزارها، ابزارهایی برای فرستادن بسته های پستی و چاپاری، اولین تلفن هایی که اختراع شدند (هندلی)، تلگرام مورس، تمبرهای اولیه، کبوترهای نامه بر و ماهواره های قدیمی را جای داده است. ساختمان این موزه برای اداره پست و گمرک ساخته شده است و می توان آن را از جمله بناهای باشکوه دوره حکومت رضا پهلوی به شمار آورد.

اطلاعات بازدید از موزه ارتباطات

زمان بازدید: همه روزه به جز پنج شنبه ها و جمعه ها و ایام تعطیل رسمی

ساعات بازدید: ۰۸:۰۰ تا ۱۶:۰۰

هزینه بازدید: ۱۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و خارجی

شماره تماس: ۶۶۷۰۹۱۳۲ – ۶۶۷۰۰۵۰۳

آدرس: میدان امام خمینی (ره)، خیابان امام خمینی، جنب سردر باغ ملی، موزه ارتباطات

موزه ارتباطات

دسترسی به میدان حسن آباد در تهران

آدرس: استان تهران، شهر تهران، میدان حسن آباد

به منظور دسترسی به میدان حسن آباد تهران راه های مختلفی وجود دارد، شما می توانید از اتومبیل شخصی، اتوبوس، مترو و تاکسی استفاده کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که میدان اروپایی تهران در محدوده طرح ترافیک قرار دارد و اگر ماشین شما طرح ندارد بهتر است که در زمان پایانی طرح حرکت خودتان را آغاز کنید.

اما اگر خواستید که با وسایل نقلیه عمومی به سمت میدان حسن آباد در تهران بروید می توانید با استفاده از مترو به (ایستگاه حسن آباد) خودتان را به این میدان برسانید.

اگر هم خواستید با اتوبوس بروید می بایست از اتوبوس هایی که از خیابان امام خمینی عبور می کنند استفاده کنید.

موزه ارومیه، یکی از غنی ترین موزه های ایران
موزه ارومیه، یکی از غنی ترین موزه های ایران
معرفی پایانه های مسافربری تهران و امکانات آن ها به همراه آدرس
معرفی پایانه های مسافربری تهران و امکانات آن ها به همراه آدرس
گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران تا ۴ اسفند ۹۷ در شیراز
گردهمایی راهنمایان گردشگری ایران تا ۴ اسفند ۹۷ در شیراز
اسرار دخمه زرتشتیان در یزد
اسرار دخمه زرتشتیان در یزد