بلیط هواپیما

رمز و رازهای میدان سنت پیتر واتیکان!

میدان سنت پیتر واتیکان

از جاذبه های معروف در شهر رم، شهر کوچک واتیکان است که یک میدان بسیار بزرگ و مشهور به نام میدان سنت پیتر واتیکان محل تجمع و مرکز آن است. بسیاری از گردشگران و توریست ها برای بازدید از این کشور کوچک مذهبی، به دیدن میدان سنت پیتر می آیند تا نه تنها در اطراف میدان قدم بزنند یا بنشینند، بلکه گاهی به صحبت های پاپ اعظم گوش دهند. همچنین ورودی بسیاری از جاذبه های واتیکان در این میدان قرار دارد. گشت و گذار در این میدان برایتان بسیار دلچسب و جذاب خواهد بود. چرا که خیلی ها این میدان را پر از رمز و رازهای تاریخ مسیحیت می دانند. مجله الی گشت به معرفی میدان سنت پیتر واتیکان می پردازد و برایتان تمام راز و رمزهای جاذبه های درون آن را باز می نماید.

میدان سنت پیتر واتیکان
مطالب مرتبط:
کلیسای سیستین در واتیکان، موزه نقاشی های میکل آنژ
راهنمای سفر به واتیکان
چرا ابلیسک ها در سرتاسر دنیا پراکنده شده اند؟!

میدان سنت پیتر واتیکان یا پیازا سن پیترو در مقابل کلیسای سنت پیتر، یکی از مشهورترین میدان های کل ایتالیا است و محل مهمی برای گردشگرانی است که از جاذبه های دیدنی شهر واتیکان بازدید می کنند. اگر چه میدان سنت پیتر در قلب واتیکان است، بسیاری از گردشگران تصور می کنند که این میدان، بخش مهمی از شهر رم است. از میدان سنت پیتر واتیکان، بازدیدکنندگان همچنین می توانند آپارتمان و محل زندگی پاپ را ببینند که نه تنها محل زندگی اوست بلکه تراس و بالکنی که پاپ بر روی آن می ایستد و برای مراجعان و زائران جمع شده در میدان سخنرانی می کند، است.

مهم ترین گردهمایی ها در این میدان در روزهای یکشنبه و چهارشنبه اتفاق می افتد. اگر در روز یکشنبه و در هنگام ظهر به میدان سنت پیتر واتیکان بروید، می توانید خیل عظیم مشتاقان را ببینید که منتظر سخنرانی هر یکشنبه پاپ اعظم هستند. مانیتورهایی در اطراف میدان تعبیه شده است تا تصویر پاپ را که بر روی بالکن خانه اش ایستاده است، بهتر برای زائران نشان دهد. تماشای این میدان نه تنها برای کسانی که مسیحی و کاتولیک هستند مهم و جذاب است بلکه برای تمام گردشگران و توریست هایی که به رم سفر می کنند، دیدنی است. جدای از باسیلیکای سنت پیتر که یکی از جاذبه های مطرح این میدان است، زمانی را هم به قدم زدن یا نشستن در میدان بگذارنید و به سادگی از آن نگذرید. رمز و رازهای آن را خودتان کشف کنید و مطمئن باشید که شاهکار معماری برنینی را تحسین خواهید نمود.

میدان سنت پیتر واتیکان-تجمع مردم

تاریخچه میدان سنت پیتر

در سال ۱۶۵۶، پاپ آلکساندر هفتم، جیان لورنزو برنینی را برای ساختن یک میدان با ارزش، هم ردیف و مستحق بنای باسیلیکای سنت پیتر به کار گمارد. برنینی از معماران به نام آن دوره از تاریخ بود که بسیاری از بناهای دیگر ایتالیا را طراحی کرده بود. برنینی یک میدان به شکل بیضی را طراحی نمود. برنینی این میدان را به شکلی طراحی کرده است که در دو طرف آن، چهار ردیف ستون به شکل دوریک Doric در یک ردیف قرار گرفته اند و شبستان بسیار خیره کننده ای را در دو طرف میدان ایجاد نموده اند. این دو شبستان و راهرو که با چهار ستون طراحی شده اند، معنای سمبلیکی از در آغوش گرفتن بنای کلیسای سنت پیتر به عنوان کلیسای مادر مسیحیت دارند. در بالای این قسمت از ستون ها و راهروها حدود ۱۴۰ مجسمه قرار گرفته است. این مجسمه ها نشان دهنده مقدسات، شهیدان، پاپ ها و بنیانگذاران تعلیمات دینی و مذهبی در کلیسای کاتولیک هستند.

مهمترین جنبه معماری برنینی در میدان سنت پیتر واتیکان توجه دقیق او به تقارن است. هنگامی که برنینی طرح های خود را برای این میدان می کشید، مجبور شد به دیگر بناها و عناصر تاریخی میدان نیز توجه نشان دهد. یکی از این عناصر مذهبی که در این مکان و روبروی باسیلیکای سنت پیتر قرار داشت، یک ابلیسک مصری بود. این ابلیسک مصری، که در سال ۱۵۸۶ در این محل عناصر مهمی بود که در طراحی برنینی جای گرفت و تبدیل به یکی از کانون های بیضی میدان شد. برنینی شالوده میدان خود را با در نظر گرفتن محور مرکزی میدان از این ابلیسک و پس از آن دو فواره کوچک قرار داد. هر کدام از این دو فواره کوچک دارای فاصله مساوی تا ابلیسک و ردیف ستون هاست.

تاریخچه میدان سنت پیتر

مشخصات کلی میدان

کل میدان ۳۴۰ متر عرض و بیضی آن دارای ۲۴۰ متر کمان است. هر قوس وکمان میدان در دو طرف توسط ۲۸۴ ستون و ۸۸ سرستون احاطه شده است. در بالای نرده ها در بالای هر قسمت نیز ۱۴۰ مجسمه که نماینده بسیاری از مقدسین کاتولیک اند، وجود دارد. سرانجام، در پایه ای از پله های بزرگ کلیسا دو مجسمه بزرگ از سنت پیتر و سنت پل وجود دارد که نشان دهنده وفاداری آن هاست.

ابلیسک مصری از جاذبه های درون میدان

ابلیسک مصری که در یکی از کانون های بیضی میدان سنت پیتر واتیکان قرار گرفته است را ابلیسک واتیکان هم می نامند. این ابلیست تنها ابلیسکی از دوران رم باستان در ایتالیاست که همچنان سالم باقی مانده است. فرعون مصر برای قرار دادن این ابلیسک در شهر هلیوپولیس دستور ساخت آن را در حدود سال های ۳۰ تا ۲۸ سال قبل از میلاد صادر کرده بود. پس از آن این ابلیسک که از سنگ های گرانیتی قرمز رنگی ساخته شده بود، با دستور آگوستون رومی به میدان یا فوروم جولین در الکساندریا آورده شد. کالیگولا به این نماد معماری علاقه مند شد و در سال ۳۷ بعد از میلاد آن را خرید و با خود برای نصب در باغ های خود به مکان کنونی آن آورد. محل میدان سنت پیتر واتیکان در آن زمان، زمین بازی های کالیگولا بود که حتی هنوز باقی مانده این زمین ها را در زیر میدان و باسیلیکای سنت پیتر می توانید مشاهده کنید. جدای از رمز و رازی که در این زمین های بازی زیرزمینی اکنون وجود دارد، خود کالیگولا نیز جزو پادشاهان عجیب و عاشق راز رومی بود. همین دو مورد تنها برای جذاب کردن این میدان برای گردشگران کافیست. در سال ۱۵۸۶ پاپ سیکتوس پنجم آن را به مرکز میدان و مکان فعلی اش آورد. ابلیسک واتیکان ۲۵٫۵ متر ارتفاع و ۳۲۶ تن وزن دارد که آن را تبدیل به بزرگترین ابلیسک مصری در ایتالیا می نماید. این ابلیسک چهار پایه معروف دارد. در اطراف آن نیز، دو ردیف ستون های سنگی کوچ با دو شعال متفاوت قرار گرفته است. همچنین این تنها ابلیسک در رم است که در هنگام برپایی به زمین نیفتاده و نشکسته است.

ابلیسک مصری از جاذبه های درون میدان

فواره های درون میدان

همانطور که در بالا بیان کردیم در این میدان دو فواره کوچک قرار گرفته است. یکی از این فواره ها توسط کارلو مادرنو (Carlo Maderno) ساخته شده است. این طراح و مجسمه ساز همچنین نمای کلیسای سنت پیتر را در اوایل قرن هفدهم بازسازی کرد. برنینی برای انکه تقارن را در میدان سنت پیتر واتیکان رعایت کند، قرینه ای برای این فواره ساخت و آن را در قسمت شمالی ابلیسک مصری قرار داد. برنینی با این کار سعی کرد تا تعادل را در میدان برقرار نماید. همچنین سنگ فرش ها و کفپوش میدان را نیز، طراحی نمود. در کفپوش می توانید ترکیبی از سنگ های لاشه و سنگ های تراورتن را ببینید که به صورت شعاعی با مرکزیت ابلیسک مصری قرار گرفته اند. این طراحی بر مرکزیت این میدان تاکید می کند.

فواره های درون میدان سنت پیتر

بهترین نما برای دیدن میدان کدام نقطه است؟

اگر می خواهید که تقارن و تعادل میدان سنت پیتر واتیکان را درست مشاهده کنید و پی به این شاهکار معماری برنینی ببرید، باید بتدا بر روی کانون هلالی شکل سنگ فرش های میدان در نزدیکی فواره های میدان بایستید.اگر در این کانون و نقطه بایستید، ستون هایی دوریک این میدان را به گونه ای می بینید که در پشت یکدیگر قرار گرفته اند و یک ستون دیده می شوند.این تصویر یکی از زیباترین جلوه های بصری را در این میدان به وجود می آورد.

بهترین نما برای دیدن میدان

چطور می توان به میدان سنت پیتر واتیکان رفت؟

شهر واتیکان در سمت غربی رودخانه تیبر قرار گرفته است، در حالی که سایت های اصلی و جاذبه های مهم رم مثل فواره های تروی  (Trevi)، بنای پانتئون (Pantheon) و پله های اسپانیایی (the Spanish steps) در شرق این رودخانه قرار گرفته اند. ساده ترین راه برای رسیدن به میدان سنت پیتر واتیکان این است که خط مترو A  را سوار شده و در نهایت در ایستگاه اوتاویانو سان پیترو (the Ottaviano San Pietro) پیاده شوید. همچنین در هر کجای شهر رم که هستید، می توانید تاکسی بگیرید. به راحتی به راننده بگویید که می خواهید به میدان سنت پیتر بروید تا شما را به آنجا ببرد. اگر قصد گرفتن تاکسی را دارید، مطمئن شوید که از قیمت و کرایه تاکسی تا رسیدن به مقصد همان ابتدا مطلع شوید تا از شما کرایه اضافه نگیرند. حتما کرایه را با راننده طی کنید.

میدان سنت پیتر را می توانید طراحی شده در سبک سورئال بدانید. چرا که با جادوی خاصی همراه است. دسترسی اصلی به میدان از طریق ورودی های اصلی در دو خیابان ویا دی پورتا آنجلیکا (Via di Porta Angelica) و ویا دلا کنسیلیازیون (Via della Conciliazione) است.

اگر قصد سفر به رم ایتالیا را دارید، می توانید بلیط هواپیما و هتل خود را از سایت الی گشت خریداری کنید. همچنین اپلیکیشن الی گشت تمام کارهای مربوط به سفر را برایتان فراهم می نماید.

منبع: tripsavvy.com

تپه حصار، یادگار تمدن ۶۰۰۰ ساله ایران
تپه حصار، یادگار تمدن ۶۰۰۰ ساله ایران
کلیسای استرلا باسیلیکا در لیسبون+ تصویر
کلیسای استرلا باسیلیکا در لیسبون+ تصویر
شهرهای معروف ترکیه را می شناسید؟
شهرهای معروف ترکیه را می شناسید؟
خانه نویسندگان مشهور بریتانیایی چه شکلی است؟
خانه نویسندگان مشهور بریتانیایی چه شکلی است؟