بلیط هواپیما

بدبوترین میوه جهان، این میوه خوشمزه بوی تعفن می دهد!

میوه دوریان | Durian Fruit

امروز می خواهیم در مورد یکی از عجیب ترین میوه های دنیا صحبت کنیم: میوه دوریان! این میوه در کشورهای جنوب شرق آسیا مثل مالزی، اندونزی و تایلند رشد می کند و طرفداران زیادی هم دارد. چیزی که این میوه را خاص کرده است بوی بسیار شدید و زننده آن است، به طوری که آن را به بدبوترین میوه دنیا تبدیل کرده است. در کشورهایی که دوریان وجود دارد ورود این میوه بدبو به فروشگاه ها، هتل ها و حتی هواپیما ممنوع است و در مکان های عمومی کسی حق حمل این میوه بدبو را ندارد. با این حال، دوریان علیرغم بوی بد و تندی که دارد طرفداران بسیار زیادی دارد و محلی ها آن را پادشاه میوه ها می نامند! در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد میوه دوریان بیشتر بدانیم.

میوه دوریان

دوریان، مرز بین عشق و تنفر!

مطالب مرتبط:
فرهنگ غذایی در مالزی
راهنمای سفر به مالزی
غذای مخصوص خون آشام ها!+ تصویر

بسیاری از افرادی که به مالزی سفر می کنند با میوه دوریان برخورد کرده اند و احتمالا طعم آن را امتحان کرده اند. وقتی برای اولین بار این میوه عجیب و غریب را می بینید دو حالت وجود دارد: یا عاشقش می شوید یا حالتان بهم می خورد و از آن بدتان می آید! حد وسطی در برخورد با این میوه وجود ندارد! از نظر کسانی که از این میوه بدشان می آید بوی آن شبیه ماهی گندیده یا چیزی متعفن است و تعجب می کنند که بقیه چطور این میوه را می خورند. اما کسانی که عاشق این میوه هستند معتقدند این میوه طعمی بهشتی و مثل بستنی کره ای دارد و با یک بار خوردن دوریان معتادش می شوید! مردم محلی جنوب شرق آسیا میوه دوریان را «پادشاه میوه ها» می نامند و بسیار به آن علاقمندند. به هرحال نظرات در این مورد متفاوت است و بهترین کار این است که خودتان این میوه خاص را امتحان کنید.

میوه دوریان شاه میوه های گرمسیری

دلیل بوی بد دوریان

هرکس میوه دوریان را یک بار بو کرده باشد مطمئنا هیچ بویش را فراموش نخواهد کرد. بوی خاص این میوه شبیه به ترکیبی از پیاز سرخ شده، سولفور، ماهی، میوه و عسل است! اگر به مالزی یاتایلند سفر کنید حتما در مکان های عمومی با تابلوهای «دوریان ممنوع» زیادی مواجه خواهید شد. در هتل ها، رستوران ها، فروشگاه ها، مراکز خرید و … دوریان اجازه ورود ندارد! بوی شدید آن باعث شده تا امکان ورود این میوه به هواپیما و حتی قسمت بار هم وجود نداشته باشد، بنابراین احتمالا نمی توانید این میوه را به عنوان سوغاتی با خود همراه بیاورید. مطالعاتی روی این میوه گرمسیری و مولفه های معطر آن انجام شده و مشخص شده که ۴۴ مولفه فعال بودار در این میوه وجود دارد. این مولفه ها باعث شده اند تا دوریان توامان بویی شبیه به راسو، کارامل، تخم مرغ گندیده، پیاز داغ، میوه و ماهی بدهد!

داخل میوه دوریان

میوه دوریان

اگر ۱۰۰ طعم در دنیا وجود داشته باشد که تا قبل از مرگ باید آن ها را امتحان کنید طعم خاص میوه دوریان بدون شک در صدر آن ها قرار خواهد داشت. دوریان میوه ای گرمسیری است که گونه های مختلفی دارد و در کشورهای جنبو شرق آسیا مثل مالزی، تایلند و اندونزی رشد می کند. گوشت این میوه ممکن است به رنگ های مختلفی باشد اما رنگ غالب آن زرد، سفید یا طلایی است. البته ممکن است دوریان هایی به رنگ قرمز و سبز هم ببینید. میوه ها در اندازه های مختلفی وجود دارند و ممکن است تا ۳۰ سانتیمتر طول و ۱۵ سانتیمتر عرض هم بزرگ شوند.

تابلوی دوریان ممنوع

ارزش تغذیه ای دوریان

میوه دوریان به دلیل شکل و بوی خاصی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. اما باید بدانید که این میوه از ارزش تغذیه ای بسیار بالایی هم برخوردار است و شاید به همین دلیل به آن شاه میوه ها می گویند. خواص تغذیه ای دوریان در مقایسه با میوه های دیگر بسیار قابل توجه است و مردم این مناطق آن را به صورت مرتب مصرف می کنند. دوریان سرشار از آنتی اکسیدان، فیبر، ویتامین B، ویتامنی C و … است. ارزش تغذیه ای در یک فنجان میوه دوریان (حدود ۲۴۰ گرم) عبارتست از:

کالری: ۳۵۷/ کربوهیدرات: ۶۶ گرم/ فیبر: ۹ گرم/ پروتئین: ۴ گرم/ ویتامین C:۸۰% مواد مغذی مورد نیاز بدن(RDI)/ منگنز: ۳۹% RDI/ پتاسیم: ۳۰% RDI/ مس: ۲۵% RDI و منیزیوم: ۱۸% مواد مغذی مورد نیاز بدن.

میوه دوریان در طب سنتی جنوب شرق آسیا جایگاه ویژه ای دارد و از برگ ها، پوست، ریشه و میوه آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.تحقیقات و مطالعات زیادی روی خواص درمانی میوه دوریان انجام شده است. این یافته نشان می دهند میوه دوریان خواص درمانی زیر را دارد:

  • کاهش خطر ابتلا به سرطان: دوریان منبعی غنی از آنتی اکسیدان است و آنتی اکسیدان های موجود در این میوه رادیکال های آزاد ایجاد کننده سرطان را خنثی می کنند و به این ترتیب خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهند. در یک مطالعه عصاره میوه دوریان از انتشار سلول های سرطانی جلوگیری کرد.
  • کاهش بیماری های قلبی: بسیار از مواد مغذی موجود در این میوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلی عروقی کمک می کنند. دوریان خطر تصلب شرایین و انقباض عروق خونی را کاهش می دهد
  • کاهش قند خون: میوه دوریان در مقایسه با بسیاری از میوه های گرمسیری، شاخص قندی یا گلیسمی پایین تری دارد. در نتیجه از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کند و همچنین از جذب گلوکز و آزادسازی انسولین هم جلوگیری می کند.
بستنی دوریان

دوریان چطور مصرف می شود؟

دوریان را به صورت میوه و خام مصرف می کنند و علاوه بر آن گوشت دوریان در تهیه انواع غذا و شیرینی استفاده می شود. دانه های درشت دوریان هم قابل خوردن است اما باید قبل از خوردن پخته شوند. در طب سنتی چنوب شرق آسیا دوریان به دلیل خواص درمانی که دارد بسیار مورد توجه است و استفاده می شود. میوه دوریان اگرچه به صورت خام هم خورده می شود و طرفداران زیادی دارد اما به دلیل طعم و بوی خاصی که دارد در محصولات مختلف هم استفاده می شود. بستنی دوریان در کشورهای مالزی و تایلند بسیار پرطرفدار است و در سفر به این کشورها می توانید این بستنی خاص را امتحان کنید. همچنین در تهیه انواع شکلات، کیک و شیرینی، میلک شیک، چیپس میوه و … نیز استفاده می شود.

منبع: healthline.com

مرگبارترین و سمی ترین گودال جهان که هزاران کشته داده است!
مرگبارترین و سمی ترین گودال جهان که هزاران کشته داده است!
باورتان می شود این عجایب هنری برای ده هزار سال پیش است؟!
باورتان می شود این عجایب هنری برای ده هزار سال پیش است؟!
مناطقی اعجاب انگیز که تنها در چین می توان یافت
مناطقی اعجاب انگیز که تنها در چین می توان یافت
اطلاعاتی عجیب از پل های فراموش شده در جهان
اطلاعاتی عجیب از پل های فراموش شده در جهان