لهستانی ها درباره ما چه می گویند؟ (بخش دوم)

نظر لهستانی ها درباره ایرانی ها

تبلیغات همیشه نقش مهمی در شکل گرفتن تصویر یک کشور در نگاه عمومی و جهانی داشته است. عوامل بسیار زیادی از گذشته و گذشته های دور باعث شده است که دید جهانیان نسبت به کشور عزیزمان ایران دید خوبی نباشد. اما هر کس که به این سرا بیاید خود به چشم می بیند که ایران عزیز ما پر از جاذبه و شگفتی است و از میهمانان و گردشگران خود با روی باز و مهربانی فراوان برخورد می کند. یک گردشگر اهل لهستان گواه این امر است. او پس از سفر به ایران، اطلاعات جالب و متفاوتی از تجربه سفرش به ایران نوشته است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

گردشگران خارجی در ایران

پول خُرد!

پس از مدتی مساله تومان و ریال برای Marysia حل شد اما حالا از دردسر تازه ای صحبت می کند: «در این کشور پول خُرد خیلی کم است! برای مثال پیدا کردن ۲۰۰۰ ریال و یا ۵۰۰ ریال تقریبا غیر ممکن است و اگر من این پول خُردها را از جایی دریافت می کردم به همه نشان شان می دادم. فکر می کنید وقتی هنگام خرید کردن وقتی صندوق دار باید پول خُرد به شما برگرداند و پول خرد ندارد چکار می کند؟ صندوق دار به جای پول خُرد به شما شکلات و شیرینی پس می دهد! بله شکلات! آن ها همیشه کنار صندوق شان یک جعبه شکلات به جای پو.ل خرد دارند.»

علاقه بیش از حد به شیرینی جات

این گردشگر لهستانی درباره علاقه بیش از حد ایرانیان به شیرینی می گوید: «آیا تاکنون این جمله معروف را شنیده اید؟ «به سمت تاریکی بیا، ما شیرینی داریم! » این جمله در کل اینترنت پخش شده اما کسی نمی داند از کجا آمده است! من راز این جمله را کشف کردم! قطعا این جمله از کشور ایران آمده. این جا مردم به شکل خاصی عاشق شیرینی جات هستند. همان طور که در اروپا همه جا بانک و داروخانه به چشم می خورد، در ایران مغازه شیرینی فروشی وجود دارد. شیرینی به بخش بزرگی از فرهنگ ایران تبدیل شده. ایرانی ها هنگام مهمانی پولی از کسی نمی گیرند اما خوش حال می شوند اگر با شیرینی یا شکلات به مهمانی بروید.

سطح سواد در ایران!

سطح تحصیلات در ایران، Marysia را شگفت زده کرده است .او در این باره می گوید: «تحصیلات و آموزش در ایران بسیار مهم تلقی می شود. در این جا تقریبا همه مدرک دکتری (P.H.D) دارند! این خیلی عالی است که زنان و دختران بدون تبعیض می توانند ادامه تحصیل دهند. ایرانیان برای ادامه تحصیل دلایل منطقی دارند:

دلیل اول) آموزش همیشه موضوع مهمی در فرهنگ ایرانیان بوده است.

دلیل دوم) جوانان ایرانی سرگرمی چندانی ندارند. تفریحاتی چون کلاب ها که در لهستان وجود دارد که برهم زننده تمرکز جوانان راست در ایران وجود ندارد.

ایرانیان بسیار وحشتناک رانندگی می کنند !

خیابان های ایران و رانندگی ایرانیان تعجب و ترس Marysia را برانگیخته است. او درباره این موضوع می گوید: «من معمولا با رانندگی مردم مشکلی ندارم. در خیلی از کشورها ممکن است رانندگی ها متفاوت باشد و رانندگی بعضی ها ممکن است شما را دچار شوک فرهنگی کند. اما وحشتناک ترین رانندگی ها در کل جهان به ایران تعلق دارد! در اینجا رانندگان هیچ چهارچوبی را رعایت نمی کنند! به همین علت است که بیشترین آمار تصادفات در جهان متعلق به ایران است.»

شهر طبس و جاذبه های دیدنی آن
دریاچه چورت کجاست؟
رصدخانه ایران در مراغه ۸۰۰ ساله شد
کلیسای سنت استپانوس در جلفا، دومین کلیسای ارامنه در ایران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code