هرچه باید درباره نقشه کامل ترکیه بدانید

ترکیه یکی از کشورهای پر طرفدار و شلوغ همسایه ایران است که در میان ساکنان دیگر کشورها نیز طرفداران بسیاری دارد. کشوری پهناور که در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. قبل از سفر به این کشور اگر با نقشه کامل ترکیه آشنایی داشته باشید می توانید به راحتی سفر زمینی خود را به این کشور بچینید و راه ها و استان های مورد نظر خود را بیابید. همچنین با شهرهای توریستی معروف ترکیه همانند استانبول، آنکارا، ازمیر، کوش آداسی و غیره در استان ها و نواحی مختلف ترکیه آشنا خواهید شد. اگر قصد سفر به ترکیه دارید، مجله الی گشت نقشه کشور ترکیه به زبان فارسی را مهیا نموده که می توانید از آن در سفرهایتان کمک بگیرید.

برای رزرو آنلاین تور استانبول اینجا را کلیک کنید

نقشه کشور ترکیه با تمام جزئیات

نقشه کشور ترکیه به زبان فارسی

نقشه کشور ترکیه یا به طور رسمی نقشه جمهوری ترکیه، کشوری در شبه جزیره آناتولی در غرب آسیا با یک محدوده کوچکی در منطقه بالکان و جنوب شرقی اروپا است. بخش عمده ای از ترکیه در شبه جزیره آناتولی که به عنوان آسیای صغیر شناخته می شود واقع شده است. آناتولی، غربی ترین بخش آسیا شناخته می شود. ترکیه یک سرزمین متحد با یک دولت مرکزی است. کشور ترکیه حدود ۷ ناحیه و ۸۱ استان دارد.

این کشور توسط دریای اژه در غرب، دریای مدیترانه در جنوب و دریای سیاه در شمال محدود شده است. همچنین با ارمنستان، ایران و آذربایجان (و البته نخجوان) در شرق، گرجستان در شمال شرقی، بلغارستان و یونان در شمال غربی و عراق و سوریه در جنوب شرقی هم مرز است. مرزهای دریایی این کشور با قبرس، مصر، قبرس شمالی، رومانی، روسیه و اوکراین مشترک است. دو تنگۀ باریک در شمال غربی ترکیه وجود دارد. در تصویر زیر نقشه ایران و ترکیه را مشاهده می کنید.

نقشه شهرهای ترکیهتنگه بسفر (Bosporus) که دریای سیاه را با دریای مرمره و داردانل (Dardanelles)دریای اژه را با دریای مرمره متصل می کنند.

بالاترین قله و کوه در نقشه کامل ترکیه کوه Ağrı Dağı یا کوه آرارات بوده که ارتفاعی حدود ۵۱۳۷ متر دارد. اگر بخواهیم مساحت این کشور را با دیگر کشورها مقایسه کنیم، می توان آن را دو برابر آلمان دانست. مساحت کلی آن ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع است.

ترکیه بر اساس آمار گرفته شده در سال ۲۰۱۸ جمعیتی معادل ۸۲ میلیون نفر را دارد. بزرگترین شهر آن استانبول و دومین شهر بزرگ و البته پایتخت ملی ترکیه آنکارا هستند.

زبان های ملی و صحبت شده در کشور ترکی (رسمی)، کردی و عربی هستند. در نقشه و تصویر زیر می توانید نقشه کامل ترکیه را به همراه کشورهای همسایه و مرزهای آبی و خشکی آن ببینید. در تصویر زیر، پایتخت ترکیه آنکارا، مراکز استان ها، شهرهای بزرگ، جاده های اصلی و فرودگاه های بزرگ و اصلی ترکیه را ببینید.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما استانبول اینجا را کلیک کنید

نقشه جغرافیایی ترکیه و دریای همسایه ترکیه

بررسی نقشه کشور ترکیه و نواحی مختلف

در نقشه کامل ترکیه اگر دقیق تر نگاه کنید می توانید هفت منطقه جغرافیایی را در آن تشخیص دهید. در ادامه هر یک از این هفت ناحیه را که خود به استان های متعددی تقسیم می شوند را نام برده و بیشتر راجع به آن ها برایتان می گوییم.

منطقه مارمارا و استانهای شمال غربی ترکیه

منطقه مرمره یا مارمارا، در شمال غربی کشور و در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. این منطقه ترکیه، پرجمعیت ترین منطقه این کشور است. بزرگترین شهر ترکیه یعنی استانبول در منطقه مارمارا قرار گرفته است. اگر در تاریخ بنگرین این منطقه را می توانیم مکان قرارگیری شهر و ماجرای تروی دانست. سایت باستان شناسی تروی هم اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این ناحیه با کشور یونان و دریای اژه در غرب، دریای سیاه در شمال و شرق، باقی ترکیه در شرق و نواحی اژه ای در جنوب همسایه است.

در این منطقه ۶ استان به نام های ادیرنه (Edirne)، استانبول، قرقلرایلی (Kırklareli)، کوکائلی (Kocaeli)، تکیرداغ (Tekirdağ) و یالوا (Yalova) کاملا درون این ناحیه قرار گرفته اند. برای سفر به این منطقه مخصوصا استانبول،‌ راهنمای سفر به استانبول را بخوانید.

در میان استان های منطقه مارمارا ۵ استان دیده می شود که بیشتر مساحت آن ها درون منطقه مرمره واقع شده است. این استان ها این چنین هستند:

 • بالیکسیر (Balıkesir)
 • بیله‌جک (Bilecik)
 • بورسا (Bursa)
 • چاناق‌قلعه (Çanakkale)
 • سقاریه (Sakarya)

استان هایی که تنها بخشی از منطقه مرمره هستند:

 • بولی (Bolu)
 • دوزجه (Düzce)
 • اسکی شهر (Eskişehir)
 • مانیسا (Manisa)

در تصویر زیر نقشه ترکیه استانبول را مشاهده می نمایید.

برای رزرو آنلاین هتل استانبول اینجا را کلیک کنید

نقشه ترکیه استانبول و نقشه گردشگری استانبول

منطقه دریای سیاه و شهرهای کوهستانی نقشه ترکیه

منطقه دریای سیاه، یک منطقه کوهستانی و مرتفع در امتداد دریای سیاه بوده که جمعیت روستایی فراوانی دارد. شهرهای اصلی سامسون (Samsun)، یک بندر دریای سیاه (a Black Sea port)، شهر بندری زونگولداغ (Zonguldak) و ترابزون (Trabzon) در این منطقه قرار گرفته اند. شهر ترابزون، شهری تاریخی بوده که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و بندری مهم در استان تربیزوند (Trebizond) و همچنین مرکز این استان محسوب می شود.

استان هایی که کاملا درون این منطقه قرار گرفته اند با نام های آماسیه (Amasya)، بارتین (Bartın)، گره‌سون (Giresun)، قسطمونی (Kastamonu)، قره‌بوک (Karabük)، اردو (Ordu)، ریزه (Rize)، سامسون (Samsun)، سینوپ (Sinop)، توقات (Tokat)، ترابزون (Trabzon) و زونگولداغ (Zonguldak) مشخص می شوند.

با این حال حدود ۴ استان را در نقشه کامل ترکیه می توان یافت که در بیشتر مساحت آن ها درون این منطقه واقع شده و ۷ استان را هم می توان مشخص کرد که تنها بخش کوچکی از آن ها درون این منطقه افتاده است.

استان هایی با بیشترین قسمت در منطقه دریای سیاه: آرتوین (Artvin)، بایبورت (Bayburt)، چوروم (Çorum) و دوزجه (Düzce).

استان هایی با کمترین قسمت در این منطقه: آنکارا (Ankara)، اردهان (Ardahan)، چانقری (Çankırı)، ارزروم (Erzurum)، ارزنجان (Erzincan)، سیواس (Sivas) و یوزگات (Yozgat).

ترابزون-نقشه کامل ترکیه

منطقه اژه، باستانی ترین منطقه روی نقشه ترکیه

منطقه اژه یکی از تاریخی تری و البته باستانی ترین نواحی در نقشه کامل ترکیه است. در این منطقه می توانید به دیدن آثار تاریخی یونان باستان بروید. شهرهایی همانند افسوس (Ephesus)، میلتوس (Miletus) و هالیکارناسوس (Halicarnassus) یا همان بدروم امروزی در این منطقه قرار گرفته اند. منطقه اژه همچنین یکی از مراکز گردشگری برجسته در ترکیه است. در مورد استان هایی که در منطقه اژه ای واقع شده اند باید بیان کنیم که تنها ۴ استان آیدین (Aydın)، ازمیر (İzmir)، مانیسا (Manisa) و عشاق (Uşak) کاملا درون این تقسیم بندی قرار گرفته اند.

استان هایی که بیشترین مساحت آن ها درون منطقه اژه ای واقع شده اند: افیون قره‌حصار (Afyonkarahisar)، دنیزلی (Denizli)، کوتاهیه (Kütahya) و موغله (Muğla).

استان هایی با کمترین قسمت در این منطقه: بالیکسیر (Balıkesir)، بیله‌جک (Bilecik)، بورسا (Bursa)، چاناق‌قلعه (Çanakkale) و اسکی شهر (Eskişehir).

نقشه شهر ترابزون ترکیه

ناحیه مدیترانه ای و نقشه سواحل رویایی ترکیه

منطقه مدیترانه ای در نقشه کامل ترکیه در واقع نواری کوهستانی در امتداد دریای مدیترانه بوده که در آن محدوده کوه های توروس (The Taurus mountain) قرار دارد. این منطقه نواری و کوهستانی نواحی ساحلی مدیترانه را از نواحی فلات آناتولی جدا می کند. آلانیا و آنتالیا دو شهر توریستی و ساحلی معروف در بخش شرقی ترکیه و در منطقه مدیترانه ای آن هستند که تقریبا تمام ایرانیان نام آن ها را شنیده اند.

استان هایی که به طور کامل در منطقه مدیترانه هستند:

 • آدانا (Adana)
 • آنتالیا (Antalya)
 • مرسین (Mersin)
 • بوردور (Burdur)
 • هاتای (Hatay)
 • اسپارتا (Isparta)
 • عثمانیه (Osmaniye)

استان هایی که بیشتر مساحت آن ها، در منطقه مدیترانه قرار گرفته است: قهرمان مرعش (Kahramanmaraş)، کیلیس (Kilis) و قرامان (Karaman)

استان هایی که تنها بخشی از آن، در این منطقه واقع شده اند: موغلا (Muğla)، دنزیلی (Denizli)، قیصری (Kayseri)، قونیه (Konya)، نیغده (Niğde) و غازی عینتاب (Gaziantep).

آلانیا و شهرهای ساحلی ترکیه در دریای سیاه

منطقه آناتولی مرکزی، پایتخت کشور ترکیه

آناتولی مرکزی را می توان منطقه مرکزی ترکیه دانست. این منطقه تاریخی، مکان قرارگیری پایتخت ترکیه، آنکارا (خرید بلیط هواپیما آنکارا) و شهرهایی بزرگ همانند قونیه و قیصری است. همچنین در مرکز آناتولی منطقه معروف و شناخته شده کاپادوکیه قرار گرفته است. منطقه ای باستانی بین دریاچه توز (Tuz) و رود فرات که به خاطر اشکال و صخره های دودکش مانندش به منطقه ای توریستی و پر بازدید در جهان تبدیل شده است. منطقه ای پر از بالن های هوای گرم در آسمان و صخره هایی عجیب و غریب بر روی زمین!

استان هایی که به طور کامل در منطقه آناتولی مرکزی هستند: آکسارای (Aksaray)، قرقلرایلی (Kırıkkale)، قرشهر (Kırşehir) و نوشهر (Nevşehir).

استان هایی که بیشتر در منطقه آناتولی مرکزی هستند: آنکارا (Ankara)، چانقری (Çankırı)، اسکی شهر (Eskişehir)، قرامان (Karaman)، قیصری (Kayseri)، قونیه (Konya)، سیواس (Sivas) و یوزگات (Yozgat).

استان هایی که تنها بخش کوچکی از آن ها، در منطقه آناتولی مرکزی هستند: افیون قره‌حصار (Afyonkarahisar)، بیله‌جک (Bilecik)، چوروم (Çorum) و ارزنجان (Erzincan).

نقشه ترکیه به فارسی به همراه نقشه همسایگان ترکیه

منطقه جنوب شرقی آناتولی،‌ کردستان ترکیه

منطقه جنوب شرقی آناتولی، در نقشه کامل ترکیه منطقه ای کوهستانی بوده که به عنوان کردستان ترکیه هم شناخته می شود. مرزهای این منطقه در جنوب با سوریه و در جنوب شرقی با عراق هم مرز است. در دوران باستان، جنوب شرقی آناتولی بخشی از منطقه تاریخی شمال غربی بین النهرین و محل اولیه تمدن های شهری بود. دو میراث جهانی یونسکو در جنوب آناتولی، به نام های نمرود داغ (Nemrut Dağ) یا کوه نمرود و گوبکلی تپه (Göbekli Tepe) وجود دارد. قدیمی ترین سازه های سنگی جهان توسط تمدن نامعلومی بین ۹،۶۰۰ و ۸،۲۰۰ سال قبل از میلاد در گوبکلی تپه ساخته شده اند، زمانی که به قبل از استون هنج با ۶،۰۰۰ سال پیش از میلاد بر می گردد.

استان هایی که به طور کامل در منطقه جنوب شرقی آناتولی هستند: ماردین (Mardin) و شانلی‌اورفه (Şanlıurfa).

استان هایی که بیشتر مساحت آن ها، در منطقه جنوب شرقی آناتولی واقع شده اند: آدیامان (Adıyaman)، باتمان (Batman)، دیاربکر (Diyarbakır)، غازی عینتاب (Gaziantep)، سیرت (Siirt)

استان هایی که تقریبا در منطقه جنوب شرقی آناتولی هستند: بتلیس (Bitlis)، بینگول (Bingöl)، قهرمان مرعش (Kahramanmaraş)، کیلیس (Kilis) و ملطیه (Malatya).

نقشه کشور ترکیه با تمام جزئیات گردشگری

ناحیه آناتولی شرقی، نقشه گردشگری وان ترکیه

منطقه آناتولی شرقی، شرقی ترین بخش در نقشه گردشگری ترکیه است. این منطقه در گذشته، بخشی از غرب ارمنستان بود. هم اکنون کمترین تراکم جمعیت را داشته و فعالیت اصلی مردم آن، کشاورزی و دامداری است. مراکز اصلی شهری آن عبارتند از آغری Agri (Ağrı)، یک شهر با صنعت کشاورزی، وان (Van)، شهری بزرگ در نزدیکی مرز ترکیه با ایران و در کنار سواحل دریاچه وان و ارزروم که شهری دانشگاهی و یکی از بهترین مقاصد ورزش های زمستان در ترکیه است. دریاچه وان، بزرگترین دریاچه در ترکیه و یکی از بزرگترین دریاچه های جهان است.

وان ترکیه روی نقشه و نقشه استان وان ترکیه

استان هایی که به طور کامل در منطقه آناتولی شرقی قرار دارند: آغری (Ağrı)، بینگول (Bingöl)، الازیغ (Elazığ)، حکاری (Hakkari)، ایغدیر (Iğdır)، قارص (Kars)، تونج‌ایلی (Tunceli) و وان (Van).

استان هایی که بیشتر مساحت آن ها در منطقه آناتولی شرقی هستند: اردهان (Ardahan)، ارزروم (Erzurum)، شرناق (Şırnak).

در این مطلب سفری به شهرهای ترکیه داشتیم و نقشه ترکیه را بررسی کردیم. اگر اطلاعات بیشتری درباره نقشه راه های ترکیه یا تغییرات آن دارید در ادامه با ما و سایر خوانندگان مجله در میان بگذارید.

خرید بلیط قطار
۵ مورد از بهترین هتل های کوشی آداسی کدامند؟
جاذبه های سفر به بدروم، بهشت رویایی ترکیه
در مورد چای: نوشیدنی ملی ترکیه!
معرفی کاج هتل استانبول | ۳ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code