alexaa

چه چیزی پانداها را به این اندازه خاص کرده است؟

پانداها به نوعی جاذبه های گردشگری کشور چین محسوب می شوند.

این خرس های بومی چین سالیانه هزاران گردشگر را به سمت خود جذب می کنند. در زبان انگلیسی به این پانداها “Giant Panda” یا “Great Panda” می گویند. خرس های پاندا با قدی حدود ۱٫۲ تا ۱٫۵ متر و وزنی بطور میانگین ۱۳۶ کیلوگرمی با خرس های سیاه آمریکایی برابری می کند. یکی از دلایلی که به آنها، پانداهای غول پیکر می گویند، جثه بزرگتر آنها به نسبت خویشاوندان خوب پانداهای قرمز است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
برخورد نزدیک با حیواناتی همیشه دور
با رفتن به این مناطق در هند، بهترین حیات وحش را ببینید!
غذای پاندا

شاید رژیم غذایی پاندا شما را حیرت زده کند. این موجودات دوست داشتنی هیچ وقت از خوردن بامبو سیر نخواهند شد، بطوریکه  ۱۲ ساعت در روز به میزان ۱۲٫۵ کیلوگرم بامبو می خورند. البته پاندا در کنار غذای اصلیشان از ماهی، حشرات و پرندگان هم تغذیه می کند.

معده ی این حیوان با کمک دیواره معده قوی و آنزیم های خاص معده اش بدون کوچکترین مشکلی این بامبوها را هضم می کند.

این خرس های پاندا تنهایی را به همه چیز ترجیح می دهند و با حس بویایی قویشان بوی پانداهای دیگر را تشخیص داده و از هم فاصله میگیرند.قلمرو هر یک از این خرس ها به ۵ کیاومتر مربع می رسد.

پاندا

متاسفانه همچنان خطر انقراض این موجودات را تهدید می کند، البته با توجه به تلاش های صورت گرفته وضعیت این خرس ها به «کمیاب» تغییر پیدا کرده است. امروزه حدود ۱۶۰۰ خرس پاندا در طبیعت وجود دارد و حدود ۱۰۰ عدد نیز در باغ وحش‌ها یافت می‌شوند.

پاندا های ماده در دوره ای حدود ۱۰۰ تا ۱۸۰ روز تا ۲ بچه به دنیا خواهند آورد. نکته جالب اینجاست که پانداهای متولد شده، چیزی حدود  تنها ۸۵ تا ۱۴۲ گرم وزن دارد و در ابتدا به نابینا هستند. ۱۸ ماهی زمان خواهد برد تا به صورت مستقل زندگی خود را آغاز کنند.

  • خرس‌های پاندا در کنار مچ دست خود استخوان مخصوص و اضافه‌ای دارند که “pseudo-thumb” نام دارد. پانداها از این استخوان برای نگه داشتن بامبو و غذا خوردن راحت‌تر استفاده می‌کنند.
  • خرس‌های پاندا قادرند تا ارتفاع ۳/۹۶۲ نیز بالا بروند که معمولا این کار را در فصول گرم سال انجام می‌دهند تا خنک‌تر شوند.
  • گونه خاصی از پانداها رنگ قهوه‌ای-سفید دارند. این گونه از پانداها بسیار کمیاب هستند. تصاویر آن‌ها در مقاله موجود است.
  • پانداها از ۲۰ گونه مختلف بامبو تغذیه می‌کنند.
  • در بین گوشتخواران، خرس‌های پاندا بزرگ‌ترین دندان اسیا را دارند.
انقراض پاندا

برای آن دسته از گردشگران حیات وحش که تمایل دارند خرس‌های پاندا را در طبیعت و در دل حیات وحش مشاهده کنند باید گفت که خرس‌های پاندا تنها در مناطق مرکزی چین زندگی می‌کنند. در این مناطق، هوا خنک است و بامبو به وفور یافت می‌شود. همین دو عامل باعث می‌شود که خرس‌های پاندا این  مناطق را برای زندگی ایده‌آل ببینند.

تغذیه ی پاندا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد