حقایقی جالب در مورد جنگ جهانی دوم که احتمالا نمی دانستید | بخش دوم

واقعیات جنگ جهانی دوم

بی ثباتی که در جنگ جهانی اول به وجود آمد، پیش زمینه را برای آغاز جنگ جهانی دوم آغاز کرد که دودهه بعد به وقوع پیوست که بسیار ویرانگرتر از جنگ جهانی اول به شمار می رفت. آدولف هیتلر و حزب ناسیونال سوسیالیست او، با توجه به افزایش قدرت در یک کشور با اقتصاد و سیاست ناپایدار توانستند ملت آلمان را مجبور کنند تا معاهده هایی را با ایتالیا و ژاپن به امضا رسانند. تهاجم هیتلر به لهستان باعث شد تا در سپتامبر ۱۹۳۹ انگلیس و فرانسه با آلمان اعلام جنگ نمایند. طی شش سال پس از ان جنگ باعث شد تا زمین ها و اموال بیشتری در سراسر جهان بدست آید. از جمله واقعیات جنگ جهانی دوم که برای جامعه انسانی بسیار تلخ می باشد، کشته شدن بین ۴۵ تا ۶۰ میلیون نفر در این هیاهوی پر سر و صدای جهانی بوده است. در بخش اول این مطلب بخشی از این واقعیات را شرح دادیم حال با الی گشت همراه شوید تا در مورد بخش دوم واقعیات جنگ جهانی دوم که احتمالا نمی دانستید بیشتر بدانید.

واقعیات جنگ جهانی دوم

واقعیات جنگ جهانی دوم در مورد فاشیست ها

مطالب مرتبط:
حقایقی جالب در مورد جنگ جهانی دوم که احتمالا نمی دانستید | بخش اول
حقایق جالب در مورد جنگ جهانی اول که احتمالا نمی دانستید | بخش دوم
حقایق جالبی در مورد جنگ جهانی اول که احتمالا نمی دانستید | بخش اول
 1. ویلیام هیتلر برادرزاده آدولف هیتلر در طول جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت می کرد. او پس از جنگ نام خود را تغییر داد.
 2. فاشیست های ایتالیایی به عنوان نماد خود فازس (fasces) را انتخاب کرده که مجموعه ای از چوب ها می باشد که به عنوان نماد قدرت روم باستان به شمار می رفته است.
 3. نازی ها میلیون ها لهستانی را کشتند. اما آن ها تصور می کردند که بچه ها و کودکان لهستانی، آلمانی ها را نگاه می کنند بنابراین حدود ۵۰ هزار کودک لهستانی توسط پدر و مادرهای آلمانی پذیرفته شدند.
 4. واحدهای ویژه ای توسط SS هدایت می شدند که به آن ها اینساتزگروپن (Einsatzgruppen) یا نیروهای وظیفه گفته می شد که به دنبال تهیجم های ارتش آلمان در کشورها حرکت می کردند. این افراد یهودیان را مجبور کرده تا گودال هایی حفر نمایند و سپس آن ها را با گلوله کشته و درون همان گودال ها می انداختند. براورد شده است که این نیروهای وظیفه ۱٫۴ میلیون یهودی را در طول جنگ جهانی دوم کشته است.
 5. زندانیانی به نام ساندرکوماندو (Sonderkommando) مجبور می شدند تا اجساد را دفن کرده و یا آن ها را در اجاق ها بسوزانند. کمتر از ۲۰ هزار نفر از این زندانیان توانستند جان سالم به در ببرند.
کشتارهای انساتزگروپن

واقعیات جنگ جهانی دوم در خصوص بازیگران معروف

 1. چند بازیگر معروف در طول جنگ جهانی دوم شرکت داشتند. هنری فوندا توانست نشان ستاره برنزی را در اقیانوس آرام به دست آورد. والتر ماتو ۶ نشان نبرد را زمانی که در B17 خدمت می کرد دریافت نمود. دیوید نیون نشان لیاقت هنگ آمریکایی ها را به دست آورد و همچنین کریستوفر لی یکی از خلبانان نیروی هوایی سلطنتی بود که تعدادی جوایز نیز به دست آورد.
 2. جان وین یا همان ماریون رابرت موریسون در ۱۴ فیلم از جنگ جهانی دوم نقش بازی کرد اما به دلیل آسیب هایی که در فوتبال دیده بود هرگز نتوانست در جنگ شرکت کند.
 3. هیتلر عکسی از هنری فورد بنیانگذار شرکت فورد موتورز را روی میز خود نگه می داشت. هنری فورد نیز یک قاب عکس از رهبر آلمان نازی را در اتاق خود در میشیگان داشت. گفته می شود که برخی از دیدگاه های ضد یهودی هیتلر از هنری فورد نشات گرفته بوده است.
 4. در ۳۱ ژانویه ۱۹۴۵ پرایوت ادی اسلوکی (Private Eddie Slovik) به دلیل ترک خدمت گلوله باران شد. او اولین آمریکایی بود که پس از جنگ های داخلی این کشور به خاطر جرم اعدام شده بود. همچنین او تنها کسی بود که در طول جنگ جهانی دوم مجازات شد.
تیرباران ادی اسلوکی به دلیل فرار از خدمت

واقعیات جنگ جهانی دوم در مورد نبردهای عظیم

 1. اگرچه که ژاپن در طول جنگ جهانی اول در کنار بریتانیا، فرانسه و آمریکا جنگیده بود اما در زمانی که پیمان صلح بسته شد احساس کرد که فریب خورده است. علاوه بر این در دهه ۱۹۲۰ دولت آن تحت کنترل ناسیونالیست های متعصب و متحد با ارتش قرار گرفت که سرانجام باعث شد ژاپن به سمت آلمان متقاعد شود.
 2. پس از شکست در جنگ جهانی اول، آلمان مجبور شد در سال ۱۹۱۹ پیمان ورسای را امضا نماید. او تمام امپراتوری های خود و همچنین بسیاری از زمین هایش مجبور شد از دست داده و به همسایگان خود بدهد. علاوه بر این آلمان از داشتن ارتش بزرگ منع گردید. اکثر آلمانی ها با معاهده مخالفت کرده و نارضایتی از آن در نهایت منجر به وقوع جنگ جهانی دوم گردید.
 3. از ۴۰ هزار مردی که در قایق های U-boats خدمت کردند تنها ۱۰ هزار نفر از آن ها بازگشتند.
 4. بزرگترین نبرد تانک ها در تاریخ بین ۴ تا ۲۲ ژانویه ۱۹۴۳ بین آلمان و روس ها در نقطه کورسک روسیه رخ داد. در این نبرد بیش از ۳۶۰۰ تانک درگیر بودند.
 5. بزرگترین حلقه جاسوسی ژاپن در جنگ جهانی دوم در ایالات متحده نبود. اما این در مکزیک و جایی که ناوگان آتلانتیک آمریکا حضور داشت قرار گرفته بود.
 6. زندانیان جنگی که در اردوگاه های روسی بودند بیش از ۸۵ درصد مرگ و میر را تجربه کردند.
نیروهای ژاپنی در جنگ جهانی دوم

واقعیات جنگ جهانی دوم در خصوص جنایات جنگی

 1. اکثریت مجرمان جنگی آلمان زمانی که جنگ به پایان رسید به عنوان پناهنده به اردوگاه های آوارگان منتقل شده و به این ترتیب توانستند آزادی را به دست آورند.
 2. آلمان در مجموع ۳۳۶۳ ژنرال در طول جنگ داشته و ایالات متحده تنها حدود ۱۵۰۰ ژنرال مورد استفاده قرار داد.
 3. قبل از اینکه آلمان نازی تصمیم داشته باشد تا یهودیان را با گاز خفه کند، در نظر داشت تا آن ها را به جزیره ماداگاسکار منتقل نماید.
 4. اگر لازم به نظر می رسید تا بمب اتم سومی در ژاپن انداخته شود، شهری که برای آن در نظر گرفته شده بود توکیو بود.
 5. بزرگترین تلفات زندگی که نیروی دریایی ایالات متحده با آن مواجه شد در ۳۰ ژوئیه ۱۹۴۵ به وجود آمد. کشتی جنگی یواس اس ایندیاناپولیس توسط زیردریایی ژاپنی I-58 مورد حمله قرار گرفت. کاپیتان چالز مک وی، افسر فرمانده ارتش، تنها افسر نیروی دریایی بود که به دلیل از بین بردن کشتی در جنگ به دادگاه رانده شد.
ناو جنگی یو اس اس ایندیاناپولیس که غرق شد

واقعیات جنگ جهانی دوم در مورد رایش سوم

 1. رودولف هس، معاون آدولف هیتلر در حزب نازی، آخرین فردی بود که در برج لندن زندانی گردید.
 2. هیتلر زمانی که در زندان بود به دنبال توسعه یک ماشین مردم یا همان فولکس واگن بود. این اسم از کلمه volk به معنی مردم یا ملت گرفته شده است.
 3. در هشتم دسامبر ۱۹۴۱ بریتانیا و ایالات متحده به ژاپن اعلان جنگ دادند. در یازدهم دسامبر آلمان به ایالات متحده اعلان جنگ داد. آمریکا تنها کشوری است که آلمان به طور رسمی به آن اعلام جنگ نمود.
 4. نازی ها حکومتشان را رایش سوم نامیدند که از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ ادامه داشت. اولین دوره رایش امپراتوری مقدس روم در سال های ۹۶۲ تا ۱۸۰۶ میلادی بوده است. رایش دوم امپراتوری آلمان نام داشته و از ۱۸۷۱ تا ۱۹۱۸ ادامه داشت. از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ نیز جمهوری ویمار نام داشت.
 5. جنگ جهانی دوم مخرب ترین درگیری در طول تاریخ بود. در این جنگ بیشترین میزان پول هزینه شد، بیشترین تجهیزات مورد استفاده قرار گرفت، بیشترین مردم در آن کشته شدند و همچنین بزرگترین تغییرات نسبت به هر جنگی در تاریخ را ایجاد نمود.
حکومت امپراتوری رایش سوم

واقعیات جنگ جهانی دوم در خصوص اعضای حزب نازی

 1. در یک حرکت عجیب و غریب، معاون هیتلر رودولف هس که در تاریخ ۱۰ می ۱۹۴۱ به صورت محرمانه برای مذاکره برای توافق صلح به اسکاتلند رفته بود، به آنجا حمله کرد. بریتانیا نتیجه گرفت که او از نظر روانی ناپایدار می باشد. او به عنوان یک بیمار روانی نگهداری شده تا در دادگاه جنایات جنگی نورمبرگ به حکم زندان محکوم شد.
 2. در ۱۴ ژوئیه ۱۹۴۱ شوروی یک سلاح جدید را به نام کاتیوشا معرفی نمود که می توانست ۳۲۰ راکت را در مدت ۲۵ ثانیه شلیک نماید. بیش از ۵۰ سال پس از آن امروزه همچنان این سلاح بسیار موثر می باشد.
 3. پس از سوء قصدی که در پرل هابر صورت گرفت، رییس جمهور روزولت به دنبال یک ماشین ضد گلوله گردید. با این حال مققرات دولتی اجازه نمی داد تا برای خرید یک ماشین بیش از ۷۵۰ دلار هزینه نماید. بنابراین او تنها خودرویی که می توانست پیدا کند، خودروی لیموزین آل کاپون بود. پس از اینکه آل کاپون برای فرار مالیاتی دستگیر شد، خودروی او توسط وزارت خزانه داری مصادره گردید.
 4. در انتخابات سال ۱۹۲۸ کمتر از ۳ درصد از مردم آلمان به حزب نازی رای دادند. از سوی دیگر در سال ۱۹۳۸ هیتلر به عنوان مرد سال مجله تایم انتخاب شد.
خودروی لیموزین آلکاپون

واقعیات جنگ جهانی دوم در خصوص اثرات پس از جنگ

 1. افسردگی بزرگ در سراسر جهان گسترش یافت. این موضوع مانع از پرداخت جریمه های جنگ جهانی دوم شد. انگلیس و فرانسه مجبور شدند بدهی های خود را به ایالات متحده پرداخت کرده و این امر نیز به نوبه خود باعث افزایش نارضایتی در سراسر جهان گشت.
 2. هیتلر پرچم نازی را طراحی کرد. رنگ قرمز برای ایده اجتماعی نازیسم، رنگ سفید برای ناسیونالیسم و نشان سواستیکای سیاه برای مبارزه با مرد آریایی بود.
 3. از آنجا که رهبر نروژ ویدکون کوئیزلینگ (Vidkun Quisling) پس از اشغال به طور فعال با آلمان همکاری نمود، نام او به زبان نروژی به نام خائن ثبت شده است.
 4. در سراسر مکان های اشغال شده اروپا بسیاری از مردم با آلمان همکاری کردند. پس از آنکه کشورهای آن ها آزاد شد برخی از مردم محلی آن ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و یا موی سر زنان را کوتاه کردند تا به این شکل انتقام گیرند.
اثرات پس از جنگ جهانی دوم
 1. در سال ۱۹۷۴ یک سرباز ژاپنی به نام هیرو اونودا (Hiroo Onoda) در جنگل های یکی از جزایر اقیانوس آرام به نام لوبانگ پیدا شد. او ۲۹ سال در آنجا پنهان شده بود بدون آنکه اطلاع داشته باشد که کشورش تسلیم شده است.
 2. ژاپن و روسیه هرگز پس از جنگ جهانی دوم به طور رسمی خصومت میان خود را کنار نگذاشتند. در سال ۲۰۰۰ برنامه ای برای امضای معاهده یک صلح رسمی برگزار شد که در نهایت ناکام ماند. ژاپن قصد داشت تا روسیه ۴ جزیره ای که پس از جنگ جهانی دوم گرفته بود را بازگرداند.
معرفی هتل ۳ ستاره مرکیور در برلین
معرفی هتل ۳ ستاره مرکیور در برلین
چطور از فرودگاه هانوفر آلمان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه هانوفر آلمان به مرکز شهر برویم؟
۷ جاذبه ی دیدنی در شمال آلمان
۷ جاذبه ی دیدنی در شمال آلمان
حقایقی از کشور آلمان، غول صنعتی اروپا
حقایقی از کشور آلمان، غول صنعتی اروپا
  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دوست عزیز
   با تشکر از دقت و توجه شما، اما ما این مطلب رو از روی یک منبع خارجی نوشتیم در صورتی که شما اطلاعات بروزتری دارید ممنون می شیم که با ما آن را در میان بگذراید. 🙂

 1. Avatar
  حمیدرضا حمیدی

  در مورد آقای هس اشتباه نوشتین واون بیمار روانی نبودن و واقعا محرمانه برای مذاکره صلح رفتن و بریتانیا هواپیمای شخصی آقای هس رو منهدم میکنه و تمام خدمه میمیرن اما آقای هس با چتر نجات زنده میمونه و زندانی میشه این رو دیگه همون منابع خارجی شما هم تایید میکنن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code