بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد

مشهد یکی از استان های ایران که جاذبه های بسیار جالب و هیجان انگیزی را در خود دارد و می تواند به عنوان یکی از مقاصد جالب برای سفر به شمار بیاید. بر خلاف اینکه عده ی بسیاری از کسانی که می خواهند به این شهر سفر کنند تنها مقبره ی فردوسی و حرم امام رضا را در نظر دارند باید بگوییم در این شهر آبشارهای بی نظیر، جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوع و همینطور پارک های هیجان انگیز و جالبی دارد که می تواند برای کسانی که به این شهر سفر می کنند نقطه قوت باشد و باعث رشد صنعت گردشگری در این منطقه بشود. در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره پارک ملت مشهد که یکی از بزرگترین شهربازی های ایران است صحبت کنیم. در ادامه همراه ما در سفر به این شهر و بازدید از پارک ملت مشهد باشید.

پارک ملت مشهد بزرگترین شهربازی مشهد
مطالب مرتبط:
معرفی آبشارهای اطراف مشهد
معرفی ۱۵ مورد از جاذبه های مشهد
گشتی در تاریخی ترین خانه های مشهد

همانطور که در مطلب بالا هم گفتیم در این مطلب می خواهیم درباره پارک ملت مشهد که یکی از مهمترین و محبوب ترین مراکز تفریحی در شهر مشهد است صحبت کنیم، این پارک در غرب این شهر قرار دارد و بسیاری از مسافرانی که به قصد زیارت به این شهر می آیند در بازدید از شهر مشهد می توانند از این شهربازی و پارک بزرگ بازدید کنید و لحظات مهیج و جالبی را در سفرشان به مشهد داشته باشند. نکته ای که در مورد پارک ملت مشهد بدانید است که بسیار مدرنی در این شهربازی قرار دارد ولی چرخ ‌و فلک این شهربازی با دیگر چرخ‌ و فلک‌ها تفاوت دارد، چرخ ‌و فلک بوستان پارک ملت مشهد هجدهمین چرخ ‌و فلک مرتفع جهان است. پارک ملت مشهد یکی از قدیمی ترین پارک های این شهر است که در سال ۱۳۴۳ در دوره حکومت پهلوی در خارج از محوطه ی شهر نیز ساخته شده و به دلیل توسعه شهری، پس از چند سال این بوستان به داخل شهر منتقل شد.

شهربازی پارک ملت

پارک ملت مشهد در غرب این شهر، در حاشیه بزرگراه وکیل‌آباد، ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار دارد. میدان آزادی مشهد به دلیل هم‌جواری با بوستان ملت از قدیم به‌عنوان «فلکه پارک» در میان مردم مصطلح بوده است.

پروژه ساخت پارک ملت مشهد با ایده دو مهندس انگلیسی شروع شد و در ادامه ی ساخت آن مهندسان ایرانی توانستند با توانایی هایی که دارا هستند نیز پروژه را در دست بگیرند و کار را به اتمام برسانند. مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار مترمربع (۷۲ هکتار) است و بیش از ۳۵ هزار درخت قدیمی چند ده ‌ساله در این بوستان زیبا کاشته شده ‌اند. در ضلع شرقی بوستان، دریاچه قرار دارد و در پشت دریاچه مجتمع جانبازان قرار دارد که مرکز خدمات‌ رسانی به جانبازان قطع نخاعی است.

طبیعت پارک ملت مشهد

در ضلع غربی پارک ملت مشهد، زمین های ورزشی قرار دارد و همینطور بزرگترین استخر روباز مشهد هم مساحت آن برابر با ۱۲۵۰ مترمربع است نیز با گنجایش ۴۰۰ نفر هم در این پارک وجود دارد و همینطور از دیگر امکانات این پارک می توان به زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و… نیز اشاره کرد. دورتادور بوستان، زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. «باغ رز» قسمتی سرپوشیده از بوستان و ویژه بانوان بوده که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی است.

شهربازی پارک ملت مشهد درست از قسمت های مرکزی پارک تا قسمت های شرقی پارک را شامل می شود. این شهربازی در سال ۱۳۵۱ خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به ‌شمار می آید. این شهربازی تا به امروز تغییرات بسیار زیادی کرده است. چرخ‌ و فلک این شهربازی با قطر ۸۰ متر بزرگ‌ ترین چرخ‌ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ‌ و فلک مرتفع در دنیا است. وزن این وسیله ی بازی مهیج برابر با ۲۵۰ تنی است که در سال ۱۳۸۴ در این پارک مورد استفاده قرار گرد و قادر است در هر دور خود ۴۵۰ نفر را تا ۸۰ متر بالا ببرد. این چرخ فلک را بخش خصوصی، طی دو سال نصب و راه ‌اندازی کرده است و این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور بوده که از سال ۱۳۹۰ به عضویت اتحادیه جهانی IAAPA درآمده است.

پارک ملت مشهد

وسایل بازی شهربازی ملت شامل سه دسته وسایل هیجانی، خانوادگی و کودکان است. وسایل هیجانی عبارت‌اند از پرواز در آسمان، اسکیت بورد، آکروجت فضایی، ترن هوایی، تاپ اسپین، تاب گردان، سورتمه، سالتو، حریم وحشت، کشتی دوقلو، فایربال، صندلی فضایی و گردباد است.

وسایل بازی خانوادگی و کوکان عبارت‌اند از کشتی دوقلو، قطار خانواده، چرخ‌وفلک، ماشین برقی، کشتی صبا، جامپینگ، تاب کودک، آفتاب و مهتاب، قطار کودک، شاتل بس، دنیای حیوانات، موتور کراس و هلی‌کوپتر است.

5

وسایل و امکانات موجود این بخش عبارتند از:

 • پرواز در آسمان: ارتفاع آن ۲۴ متر, سیکل زمانی ۴ دقیقه، سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت است.
 • اسکیت برد: ارتفاع آن ۳۶ متر، مدت زمان استفاده ۴ دقیقه است.
 • آکروجت فضایی: ارتفاع آکروجت فضایی ۲ متر و سیکل زمانی آن ۱۲ دقیقه می باشد.
 • ترن هوایی: ارتفاع آن ۱۸٫۵ متر، سیکل زمانی ۳ دقیقه، سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت می باشد.
 • تاپ اسپین: ارتفاع این تاب ها ۱۶ متر، مدت زمان استفاده ۳ دقیقه، سرعت ۸ کیلومتر بر ساعت می باشد.
 • تاب گردان: ارتفاع این تاب ها ۱۲ متر، مدت زمان استفاده ۳ دقیقه، سرعت ۸۵ کیلومتر بر ساعت می باشد.
 • سورتمه: سرعت آن ۴۴ کیلومتر بر ساعت، مدت زمان استفاده ۳ دقیقه می باشد.
 • سالتو
 • حریم وحشت: مدت زمان آن ۱۰ دقیقه می باشد.
 • کشتی دوقلو: هزینه استفاده از کشتی دوقلو می باشد.
 • فایربال: ارتفاع آن ۱۵ متر، سیکل زمانی ۳ دقیقه می باشد.
 • صندلی فضایی: ارتفاع آن ۱۳ متر، سیکل زمانی ۳ دقیقه می باشد.
 • گردباد: مدت زمان استفاده ۳ دقیقه می باشد.

دسترسی به پارک ملت مشهد

بوستان ملت، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بزرگراه وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته ‌است. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان «فلکه پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌ است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد