بلیط هواپیما

فیوردلند، بزرگ ترین پارک ملی در نیوزیلند

پارک ملی فیوردلند

مناظر و طبیعت نیوزیلند نه تنها شگفت انگیز است، بلکه همیشه هم در حال تغییر بوده و صحنه هایی رویایی را ایجاد می کند. خیلی ها، اولین تصویری که از نیوزیلند می توانند متصور شوند، تصویری از پارک ملی فیوردلند است. پارکی که با گذر از آن امکان ندارد هر پنج دقیقه صبر نکنید و از چشم اندازها و دریاچه هایی که در اینجا قرار گرفته اند عکسی نگیرید.  فیوردلند با مساحتی در حدود ۱.۲ میلیون هکتار، در واقع بزرگ ترین پارک ملی در نیوزیلند و یکی از بزرگ ترین پارک های ملی در سراسر جهان است. این پارک در جزیره ای، در جنوب کشور نیوزیلند قرار گرفته و کاربرد آن به عنوان یک منطقه محافظت شده است. همین امر هم تبدیل به یکی از انگیزه های سفر گردشگران به اینجا شده است. مناظر و کوه های سنگی و آبدره هایی فوق العاده را در فیوردلند تماشا خواهید کرد که همگی بر اثر فرسایش یخبندان ها ایجاد شده اند. دو مورد از معروف و محبوب ترین این اشکال ، به نام های میلفورد ساوند (Milford Sound) و داوبتفول ساوند (Doubtful Sound) هستند. ناگفته نماند که پارک ملی فیوردلند به عنوان یک میراث جهانی هم در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. با الی گشت همراه باشید تا با جزئیات بیشتری در مورد این پارک آشنا شویم.

پارک ملی فیوردلند
مطالب مرتبط:
تماشا کنید: طبیعت بکر و بی نظیر نیوزیلند
بهترین مسیرهای طبیعت گردی در کشور آذربایجان

فیوردلند یکی از مناطقی از نیوزیلند است که کمتر مورد توجه و بازدید قرار گرفته و این مورد تا حدی عجیب است. چراکه حدود ۵۰۰ کیلومتر مسیر پیاده روی و گردشگری در این منطقه تهیه شده که این مورد فرصتی کم ‌نظیر را برای طبیعت گردان و ماجراجویان فراهم می کند. همانند تمام پارک های ملی دیگر در نیوزلند، پارک ملی فیوردلند هم توسط سازمان حفاظت از محیط زیست این کشور مدیریت می شود. هدف این سازمان هم محافظت از این پارک، پایین نگاه داشتن نرخ ساخت و ساز و حفظ آن در نقطه ی حداقل است. البته این امر جای نگرانی زیادی برای گردشگران ندارد. چراکه تعداد قوانین وضع شده برای افراد (گردشگران) نیستند و از شمار انگشتان دست هم شاید فراتر نروند. ولی استفاده های تجاری و اینگونه فعالیت ها بحث متفاوتی است که به خوبی و با دقت کنترل می شوند. تاجایی که برخی معتقدند که قوانینی که سازمان حفاظت از محیط زیست نیوزیلند برای سازمان ها و استفاده های تجاری از این منطقه وضع کرده است بیش از حد سخت گیرانه هستند.

پارک ملی فیوردلند

برجسته ترین ویژگی های پارک ملی فیوردلند

اگر بخواهیم آبدره را خیلی خلاصه تعریف کنیم، باید بگوییم شاخه ای باریک از دریا است که در خشکی هم پیش رفته باشد. یکی از برجسته ترین ویژگی ها و مهم ترین جاذبه های این منطقه، آبدره هایی هستند که در آن قرار گرفته اند. در گوشه های جنوب غربی این پارک، ۱۴ آبدره قرار گرفته اند که هر کدام از آن ها حدود ۱۰۰ هزار سال قدمت دارند و بازمانده هایی از عصر یخبدان هستند. در قسمت های مختلف این آبدره ها، آبشارهای فوق العاده زیبایی هم ایجاد شده که هریک به زیبایی منطقه می افزاید.

رودیارد کیپلینگ، نویسنده و رمان نویس انگلیسی که سابقه برنده شدن جایزه نوبل را هم دارد، از این آبدره ها به عنوان «هشتمین جاذبه عجیب جهان» نام برده است.

داوبتفول ساوند (Doubtful Sound) با ۴۴۱ متر ارتفاع، عمیق ترین آبدره در میان آبدره های نیوزیلند است. بعضی ها به اینجا بهشت طبیعت می گویند که در آن دلفین ها،‌ خوک های آبی و پنگوئن ها نسبتاً زیادی زندگی می کنند.

پارک ملی فیوردلند در سال ۱۹۹۰ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و به آن عنوان «سرزمین سنگ‌های سبز» دادند. دلیل آن هم منابع معدنی گران‌بهایی است که در این منطقه قرار گرفته است.

پارک ملی فیوردلند

دو سوم پارک ملی فیوردلند توسط درختان راش و ممرز و جنگل های سرسبز پوشیده شده است. همانطور هم که پیش تر بیان شده بود، شبکه ای ۵۰۰ کیلومتری از مسیرهای پیاده روی در این منطقه تعبیه شده تا گردشگران قادر باشند به یکی از قدیمی ترین قله های جهان صعود کنند و نهایت استفاده را از مناظر و چشم اندازهای این منطقه ببرند.

در نقاط مرکزی که عموم بازدید گردشگران از آن ها انجام می شود، مراکز اطلاعات بازدیدکنندگان قرار گرفته که گردشگران می توانند اطلاعات لازم را از آن ها بپرسند. البته اگر قصد سفر به این پارک ملی را دارید و می خواهید شب را در آنجا بمانید، مسئولان پارک توصیه می کنند که حتماً به نگهبانان اطلاع بدهید تا اگر شرایط خاص و اضطراری پیش آمد، آن ها بتوانند سریع تر شما را پیدا کرده و کمک کنند.

پارک ملی فیوردلند

به هرحال مطمئن باشید که بازدید از این پارک ملی یکی از کارهایی است که در سفر به نیوزیلند باید انجام دهید! مسیر میلفورد ساوند (Milford Sound) محبوب ترین بخش این پارک است و بیشتر گردشگران به اینجا می آیند. ولی دلیل آن زیباتر بودن این بخش نیست، بلکه گردشگران به خاطر دسترسی راحت تر به اینجا می آیند. آبدره های نوک تیزی که همچنان در این منطقه مشاهده می کنید، بازمانده های یخچال های قطبی هستند که بر اثر فرسایش به این شکل در آمده اند. به هرحال توصیه می کنیم که بخش های آبی ناحیه میلفورد ساوند را به هیچ وجه از دست ندهید. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که وقت کافی ندارید ولی مشتاق درک کامل زیبایی های این منطقه هستید، به شما توصیه می کنیم تا از گشت های کروزی که در منطقه برگزار می شوند استفاده کنید. چراکه در طول مسیر این گشت های آبی، از کنار آبشارها و آبدره‌های زیبا گذر می کنید و فرصت تماشای آن ها را خواهید داشت.

پارک ملی فیوردلند

چه موقع به پارک ملی فیوردلند سفر کنیم؟

در مورد بهترین زمان سفر به این پارک ملی، دو گزینه اصلی پیش روی شما خواهند بود. انتخاب اول شما این خواهد بود که در یک روز آفتابی به اینجا سفر کنید تا همه چیز را به خوبی ببینید. البته نیازی هم نیست که هوا کاملاً صاف باشد، چراکه تکه های پراکنده ابری که در بالای کوه ها قرار میگیرند به زیبایی آن خواهند افزود. گزینه دوم شما سفر به این پارک در روزهای است که باران شدیدی می بارد و لذت بردن از تماشای آبشارهای موقتی است از گوشه کنار صخره ها ایجاد می شوند. اگرچه این دو وضعیت آب و هوایی کاملاً متفاوت و متضاد هم هستند،‌ ولی هرکدام بخشی از زیباهای پارک ملی فیوردلند را نشان می دهند و انتخاب از بین آن ها تنها بسته به سلیقه و علایق شخصی شما خواهد بود.

پارک ملی فیوردلند

نکات کلیدی در مورد بازدید از پارک ملی فیوردلند

  • اگر در بازه زمانی از اواخر ماه اکتبر تا اواخر آوریل (از اوایل آبان ماه تا اوایل اردیبهشت) قصد سفر به این منطقه را دارید. باید از قبل رزرو انجام دهید. چراکه محل های اسکان و خانه هایی که در این منطقه تهیه شده محدود هستند و در این ماه های سال، شمار گردشگرانی که به اینجا می آیند بیشتر از سایر اوقات هستند.
  • در هر زمانی از سال ممکن است دما در این منطقه به شدت کاهش یابد، و احتمال بارش باران های شدید و برف و یا وزش بادهای بسیار تند هم وجود دارد. بنابراین همیشه احتمال وقوع آن ها را بدهید و برای چنین شرایطی آماده باشید.
  • حشرات زیادی در این منطقه وجود دارند. بنابراین اسپری دفع و کشنده حشرات به همراه خود داشته باشید.
  • اگر در تجربه طبیعت گردی در چنین مناطقی را ندارید، توصیه می کنیم که از تورهایی استفاده کنید که برای بازدید از این منطقه طراحی شده اند.
  • شکار و ماهیگیری در پارک ملی فیوردلند آزاد است. ولی برای انجام آن نیاز به کسب اجازه دارید.
برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟
برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟
چاه یعقوب در آمریکا، خطرناک ترین مکان روی زمین!
چاه یعقوب در آمریکا، خطرناک ترین مکان روی زمین!
همه چیز درباره ی آبشارهای دوقلوی دیتین و بن گینوگ
همه چیز درباره ی آبشارهای دوقلوی دیتین و بن گینوگ
طبیعت بکر و زیبای جزیره‌ی بورنئو + ویدیو
طبیعت بکر و زیبای جزیره‌ی بورنئو + ویدیو