پارک ملی گلستان، اولین پارک ملی ایران

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان منطقه ای حفاظت شده در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع شده و قدیمی ترین پارک ملی کشور است. این پارک ملی که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد حیات وحشی کم نظیر و گونه های گیاهی مخنتلفی را در خودش جای داده است. امروز می خواهیم درباره این جاذبه طبیعی ارزشمند ایران حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید تا با پارک ملی گلستان بیشتر آشنا شوید.

جنگل گلستان
مطالب مرتبط:
پارک ملی لار، سرزمین هزار چشمه
اولین پارک ملی جهان و جاذبه هایش

جنگل گلستان هم از نظر بزرگی و هم از نظر تنوع گونه های حیوانی و گیاهی از ارزشمندترین مناطق ایران است و تنوع زیستیش حتی از بزرگ ترین پارک های ملی دنیا هم بیشتر لست.

این جنگل در سال ۱۳۵۳ به پارک ملی تبدیل و در سال ۱۳۵۴ در لیست یونسکو ثبت شد. اصلی‌ترین مسیر ارتباطی شمال و استان خراسان و همینطور یکی از محورهای ارتباطی تهران-مشهد از وسط این جنگل می‌گذرد.  این جاده و رفت و آمد زیاد خودروها در آن از مهمترین خطرات زیست محیطی جنگل گلستان است که باعث کشته شدن بسیاری از پستانداران این جنگل می شود، به طوری که در سال ۸۴ بیش از ۱۳۰ حیوان و ۶۰ جغد با برخورد به خودروهای عبوری از بین رفتند.

.

پارک ملی گلستان

این پارک که مساحتی بیش از ۹۱ هزار هکتار دارد از روستای تنگراه در استان گلستان شروع می شود و در استان رباط قره بیل خراسان جنوبی به پایان می رسد. قسمت بیشتر پارک در استان گلستان، ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و کمی از آن در استان سمنان قرار دارد.

پارک ملی

گونه های گیاهی و جانوری

این پارک آنقدر از نظر گیاهی و جانوری متنوع است که زیستگاه یک هشتم گونه های گیاهی، یک ‌سوم گونه های پرنده ها و بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های حیوانی ایران می باشد. ۶۷۹ گونه پستاندار مختلف شامل شوکا، کراز، آهوی ایرانی، گوسفند وحشی، بز کوهی، روباه سرخ، گربه جنگلی و … در این پارک زندگی می کنند.  این منطقه از بهترین زیست‌گاه‌های گوسفند وحشی اوریال است که بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین گوسفند وحشی ایران است. یکی از مناظری که فقط در این پارک می توانید ببینید تعداد زیادی گراز در کنار جاده ا ی است که از مرکز پارک می گذرد. این گرازها به هیچ وجه از انسان ها نمی ترسند و حتی از دست برخی از گردشگران غذا می خورند. ۱۴۹ گونه پرندگان مثل دارکوب سیاه، بلبل، بلدرچین معمولی، قرقی، عقاب دوبرار، ئال سیاه، عقاب دریایی دم سفید، هما، قرقاول، کبک و … نیز در این پارک هستند.

حیات وحش پارک ملی گلستان
حیوانات پارک ملی گلستان

اقلیم های مختلف در این پارک باعث شده که گیاهان مختلفی در این پارک وجود داشته باشد گیاهانی مثل بلوط، زبان گنجشگ، خارشتر، گون، پلت، انجیری، افرا و … از پوشش گیاهی این ناحیه هستند.

در این پارک رودخانه های مختلفی جریان دارد و گشت و گذار در آن علاوه بر این که یک طبیعت گردی خاص و منحصربفرد را برای شما به ارمغان می آورد شانس دیدن حیوانات و گیاهان متنوع را هم به شما می دهد. به غیر از این در این پارک می توانید بلندترین آبشار فصلی به ارتفاع ۱۱۰ متر را ببینید.

ایرانگردی: چند پیشنهاد عالی برای آخر هفته
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
گشتی در روستای تاریخی شاهکوه در گرگان
آبشارهای سیمک محلی برای کوهنوردی هیجان انگیز در کرمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code