پارک ملی یالا، بهترین مکان در سریلانکا برای تماشای حیات وحش!

پارک ملی یالا در سریلانکا | Yala National Park

پارک ملی یالا پربازدیدترین و مشهورترین پارک ملی در سریلانکاست و در کناره اقیانوس هند قرار گرفته است. در مورد این پارک گفته می شود که بیشترین تراکم جمعیتی پلنگ ها را دارد و تورهای سافاری زیادی در این منطقه برگزار می شود. اگر به تماشای حیات وحش علاقمندید در این پارک می توانید تجربه ای منحصربفرد داشته باشید و حیوانات مختلفی مثل پلنگ، فیل، طاووس، آهو و گوزن و … را از نزدیک ببینید. امروز می خواهیم سری به سریلانکا بزنیم و در مورد این پارک ملی با شما صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

پلنگ سریلانکا

پربازدیدترین پارک ملی سریلانکا

مطالب مرتبط:
معرفی مشهورترین و بهترین سوغاتی های سریلانکا
راهنمای سفر به سریلانکا
نکاتی که باید در سفر به سریلانکا بدانید

پارک ملی یالا در جنوب شرقی سریلانکا و ۱۲ کیلومتری کیریندا (Kirinda) قرار گرفته است. فاصله پایتخت سریلانکا، کلمبو تا این پارک حدود ۳۰۰ کیلومتر است. در مساحتی بالغ بر ۱۲۶۸ کیلومتر مربع قرار گرفته و پوشش گیاهی اش شامل جنگل، دشت و بوته زار است. حیات وحش این پارک بسیار قابل توجه است و احتمالش زیاد است که فیل، پلنگ، کروکودیل، بوفالو و میمون ها را از نزدیک ببینید. با ۲۰کیلومتر رانندگی از کیریندا به پالاتوپانا (Palatupana) می رسید و در آنجا، مراکز اطلاعات توریست منظمی وجود دارد که هماهنگی های لازم برای تورهای سافاری را انجام می دهد. جیپ های پارک گردشگران را به تور سافاری در پارک می برند و فرصت تماشای حیات وحش بی نظیر این منطقه را به آن ها می دهند. موقعیت جغرافیایی پارک ملی یالا باعث شده تا آب و هوای آن گرم و خشک باشد و میانگین دمای سالتنه ۲۷ درجه سانتیگراد در این منطقه وجود دارد. هرچند در فصل های گرم دمای هوا تا ۳۷ درجه هم بالا می رود.

پارک ملی یالا از پنج بلوک تشکیل شده و یک بلوک در حال حاضر به روی عموم مردم باز است. بقیه مساحت پارک تحت حفاظت شدید قرار دارد و مکانی آرام و بی خطر برای زندگی و رفت و آمد حیات وحش فراهم شده است. این پارک دومین پارک ملی بزرگ سریلانکا و پربازدیدترین آن هاست. بازدید از پارک ملی یالا یکی از کارهایی است که در سفر به سریلانکا حتما باید انجام بدهید. در این پارک می توانید حیواناتی کمیاب و بی نظیر را از فاصله ای بسیار نزدیک ببینید و این تجربه فوق العاده را داشته باشید.

پارک ملی سریلانکا

حیات وحش پارک ملی یالا

پارک یالا در بین تمام پارک های ملی بهترین مکان برای تماشای حیات وحش است. در این پارک می توانید دسته های رنگارنگ لک لک را ببینید که در سواحل تالابی پرسه می زنند و کروکودیل ها در گوشه ای آفتاب می گیرند و چرت می زنند. طاووس های زیبا و باشکوه با پرهای پرزرق و برق و رنگارنگشان در میان جنگل خودنمایی می کنند و میمون ها هم در گوشه و کنار از شاخه ها آویزان شده اند. فیل ها اما معمولا انقدر کنجکاو هستند که خودشان به سراغ شما می آیند و دور و بر جیپ ها جمع می شوند. اگر خوش شانس باشید می توانید نگین پارک ملی یالا و یکی از دلایل شهرتش را از نزدیک ببینید: پلنگ! همان طور که گفتیم مسئولین این پارک مدعی هستند که بیشترین تراکم جمعیت پلنگ ها در این پارک قرار دارد و همین موضوع شانس دیدن پلنگ ها را افزایش می دهد.

در مجموع بیش از ۳۲ گونه پستاندار در این پارک زندگی می کنند. گونه های در حال انقراض و نادر مثل خرس تنبل (sloth bear)، پلنگ، فیل (Elephas maximus)، بوفالوی آبی، گراز وحشی، گوزن خالدار، آهوی قهوه ای (sambar) و شغال طلایی نیز در پارک ملی یالا تحت حفاظت زندگی می کنند.

گوزن خالدار سریلانکا

پلنگ در پارک ملی یالا

گفته می شود پلنگ های پارک ملی زیرگونه هایی از همسایگان هندی خود هستند. پلنگ ها تقریبا در همه جای پارک زندگی می کنند و می توان آن ها را دید. با این حال، بهترین زمان برای تماشای پلنگ ها بین ماه های ژانویه و جولای است.

بلوک ۱ پارک ملی در غربی ترین بخش پارک تنها بلوکی است که برای بازدید عموم باز است و بیشترین تراکم پلنگ ها را هم در بین پارک های سریلانکا دارد. این شکارچیان زیبا و باشکوه دیگر به دیدن انسان ها و جیپ ها عادت کرده اند و احتمالش زیاد است که در سافاری بتوانید چند پلنگ را از نزدیک ببینید. بازدیدکنندگان می توانند تصاویر فوق العاده ای از این پلنگ ها بگیرند و شاید هم توانستند عکس سلفی با پس زمینه چند پلنگ هم بگیرند.

پرندگان پارک ملی یالا

علاوه بر حیوانات وحشی، گونه های مختلفی از پرندگان هم در پارک ملی یالا زندگی می کنند و حدود ۱۳۰ گونه پرنده شناسایی شده اند. عقاب کاکل دار و عقاب دریایی شکم سفید در این پارک زندگی می کنند. علاوه بر این، از پرندگانی که دور و بر تالاب ها جمع می شوند می توان به فلامینگو، پلیکان، منقار قاشقی، لک لک، لک لک نادر نوک سیاه، حواصیل خاکستری، حواصیل بنفش و حواصیل شب اشاره کرد. در طول فصل بارندگی، تالاب ها مملو از هزاران پرنده مهاجر می شود که در سواحل این تالاب می آیند و مکانی ایده آل برای تماشای پرندگان فراهم می کنند. کسانی که به پرنده ها علاقمندند و همینطور عکاسان در این دوره به پارک ملی یالا می آیند تا از نزدیک این همه گونه پرنده را یکجا ببینند.

طاووس پارک ملی یالا

خزندگان پارک ملی یالا

علاوه بر حیوانات و پرندگانی که ذکر شد خزندگان قابل توجهی هم در پارک ملی یالا زندگی می کنند. انواع کروکودیل در رودخانه های اصلی پارک زندگی می کنند. همچنین خزندگانی مثل مار کبرا و افعی راسل، لاک پشت دریایی، لاک پشت زیتونی و لاک پشت چرمی از جمله خزندگان قابل توجه در پارک ملی یالا هستند.

منبع: yalasrilanka.lk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد