تنها ماهی جهان با دندان هایی شبیه به انسان!

ماهی پاکو | Pacu

ماهی ها از موجودات آبزی ای هستند که به واسطه ی شش هایشان می توانند فقط در آب زنده بمانند و به طور کلی ساختار بدنی آن ها به گونه ای است که متناسب با شرایط و محیط زندگیشان باشد. از فلس های روی بدنشان گرفته تا باله و… همه ی ماهی ها دندان دارند، حتی ماهی های سالمونی که زیاد در وعده های غذایی مان می خوریم، منتهی دندان های آن ها به گونه ای است که بسیار ریز است و شاید به همین خاطر خیلی به چشم نیاید ولی پاکو با همه ی این ها فرق دارد. ماهی پاکو تنها ماهی ای در جهان است که دندان هایی کاملا شبیه به انسان دارد و این یکی از عجایب طبیعت و از عجیب ترین مواردی بوده است که دانشمندان تا به حال در طبیعت به آن برخورد کرده اند. با الی گشت همراه باشید تا ببینیم این ماهی ها دقیقا چگونه هستند و برای دیدن آن ها به کجای این کره ی عظیم باید سفر کنیم.

ماهی پاکو
مطالب مرتبط:
حواستان به این موجودات کشنده در استرالیا باشد!
اگر قلبتان ضعیف است نخوانید!

در آب های شیرین آمریکای جنوبی، نوعی ماهی بسیار عجیب به نام ماهی پاکو زیست می کند. این ماهی در بیشتر رودخانه ها و شاخه های آبی رود آمازون و رود ارینوکو در مناطق پست تر آمازون زندگی می کند. البته گزارش شده که در بخش هایی از گینه نو هم دیده شده اند…. در هر صورت، پاکو یکی از ماهی های هم خانواده ی ماهی پیرانا است که پیرانا نوعی ماهی گوشت خوار است و می تواند به راحتی گوشت انسان را بخورد که در مورد این ماهی در این جا توضیح داده ایم: (ماهی پیرانا، کشنده‌تر از کوسه!). این ماهی ها در یک خانواده قرار دارند ولی عادت های غذایی متفاوتی از هم دارند.

برای مثال اولین تفاوت پیرانا با پاکو در این است که پیرانا یک ماهی گوشت خوار است در حالی که پاکو یک ماهی همه چیز خوار است و بیشتر تمایل به خوردن گیاه دارد. این تفاوت حتی در ساختار دندانی آن ها هم به راحتی قابل دیدن است، ماهی پیرانا دندان های تیز تیغ مانند دارد در حالی که پاکو دندان هایی مربعی با سر صاف و درست شبیه به انسان دارد که در تصویر هم می توانید ببینید.

درباره ماهی پاکو
پاکو

ماهی پاکو از دندان هایش بیشتر برای شکستن دانه ها و میوه های دریایی استفاده می کند اما آن ها گاهی ماهی و موجودات آبزی ریز دیگر را هم می خورند. آن ها معمولا در آمازون از میوه های شناور روی آب و دانه هایی که از درختان داخل آب می افتد تغذیه می کنند و تا حالا گزارش هایی شده که آن ها به انسان های شناگری که بر روی آب بوده اند، حمله کرده اند چرا که آن ها را با دانه های غذایی شان اشتباه گرفته بوده اند! این موضوع تا حالا چندین بار اتفاق افتاده است و از آن جا که گزارش شده است ماهی پاکو در بعضی از دریاچه های دانمارک و واشنگتن دیده شده است، مردم دچار کمی ترس شده اند.

اگر چه پاکوها به طور کلی به اندازه ی پیرانا مهاجم نیستند اما به هر حال به خاطر سیستم منحصر بفرد دندانی و ارواره ای که دارند می توانند خطرناک باشند. یکی از افرادی که توسط این ماهی ها آسیب دیده است فردی بوده که انگشتش توسط این ماهی در ادینبورگ کنده شده است و به عمل جراحی نیاز داشته است. همین باعث شد تا اسم این ماهی به عنوان یک ماهی همه چیز خوار رایج شود.

در قاره ی آمریکا شما می توانید ماهی پاکو را خریداری کنید و در آکواریوم شخصی تان در خانه از آن نگهداری کنید، این کار قانونی است. اما احتمالا بسیاری از آکواریوم داران نمی دانند که این ماهی ها می توانند تا چه اندازه ای بزرگ شوند، طول آن ها می تواند حتی تا ۴ فوت هم برسد که برای یک آکواریوم خانگی بسیار بزرگ است. البته بسیاری از آکواریوم داران وقتی که ماهی شان به اندازه ی کافی بزرگ شد، آن را در دریاچه رها می کنند.

عکس ماهی پاکو

همان طور که در عکس ها می ببنید ماهی پاکو دو ردیف دندان در بالا و پایین با اندازه ه و ظاهری درست شبیه به انسان دارد که با آن ها به راحتی می توانند طعمه شان را گیر بیندازند.

یکی از ماهی گیران دانمارکی درباره ی این ماهی می گوید: اولین بار است که این گونه از ماهی ها در حیات وحش اسکاندیناوی دیده می شود چون ماهی پاکو اصلا بومی اسکاندیناوی نیست و در آمازون زندگی می کند. هر چه باشد آن ها از خانواده ی پیراناها هستند و بسیار هیجان انگیز و تا اندازه ای ترسناکند! بسیاری از افراد ممکن است در جریان یک سفر این ماهی را بخرند و در خانه نگهداری کنند و بعدا تصمیم بگیرند آن را در رودخانه و یا دریاچه ای رها کنند.

ماهی های پاکو

به طور کلی ماهی هایی که در جهان دندان هایی شبیه به ماهی پاکو داشته باشند وجود ندارند با این حال اگر صحبت از اندازه باشد هیچ ماهی ای نمی تواند به اندازه ی ماهی اور (Oarfish) حرف برای گفتن داشته باشد!

بسیاری از افراد ماهی اور را با مار ماهی اشتباه می گیرند در حالی که آن ها واقعا درازترین ماهی استخوانی دریایی هستند که طول آن ها به راحتی می تواند به ۵۰ فوت یا حتی بیشتر هم برسد. ظاهر این ماهی و اندازه ای که دارد آن را می تواند بسیار ترسناک و شبیه به موجودات دریایی ترسناک افسانه ای کند. نام این ماهی ها در کتاب رکوردهای گینس هم ثبت شده است.

ماهی اور

ماهی اور بسیار کمیاب است و در بین کل مناطق دنیا فقط و فقط در مناطق استوایی و آب های گرم زیست می کنند. این ماه ها بیشتر در اعماق آب ها زیست می کنند و به همین خاطر خیلی اطلاعات کامل و دقیقی درباره ی محل زندگی آن ها نیست، در واقع آن ها فقط زمانی به روی آب می آیند که زخمی شده باشند و یا مرده باشند. ماهی های اور بدن هایی نقره ای رنگ و درخشان دارند و به عنوان ماهی های ربانی هم شناخته می شوند.

منبع: amusingplanet.com

در هامبورگ به کدام رستوران ها برویم؟
تاریخچه ی محبوب ترین غذای ایرانی، چلو کباب
با خوردن این نودل مرگبار، ناشنوا می شوید!
پدتای، غذای محبوب تایلندی ها

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code