بلیط هواپیما

پدیده ای که سایه ها را ناپدید می کند!

لاهاینا نون: وقتی که سایه ها ناپدید می شوند

هاوایی با طبیعت زیبایش پر از مناظر دیدنی و تماشایی است، در اینجا در کنار همه چشم اندازهای طبیعی خودتان را آماده کنید تا اتفاق های عجیبی را ببینید که به ستاره شناسی ربط دارند! اگر عکس زیر را با دقت بیشتری نگاه کنید متوجه اتفاق عجیبی می شوید! سایه های روی دیوار و زیر ماشین ها به خوبی نشان می دهد که خورشید در حال تابیدن است اما چرا در کنار میله های زرد هیچ سایه ای وجود ندارد؟! انگار که میله ها را از تصویر دیگری بریده ایم و به این عکس چسبانده ایم. و یا انگار این عکس بخشی از یک بازی ویدیوئی است که سایه های این قسمتش مشخص نشده است! اما مطمئن باشید که این تصویر واقعی است و در هاوایی گرفته شده است. این اتفاق دلیل جالبی دار که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، اگر می خواهید راز این عکس را بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پدیده لاهاینا نون
مطالب مرتبط:
به کدام یک از جزایر هاوایی برویم؟
زندگی نامه جورج ونکوور، کاشف جزایر هاوایی

تابش کاملا مستقیم خورشید باعث می شود که در کنار میله ها هیچ سایه ای وجود نداشته باشد! پدیده ای عجیب که مردم هاوایی به آن «لاهاینا نون» می گویند. هاوایی تنها ایالت آمریکا است که این پدیده در آن دو بار در سال اتفاق می افتد اما اینجا تنها نقطه زمین نیست که این پدیده را دارد. درواقع همین الانی هم که دارید این مطب را می خوانید یک نقطه ای در جهان وجود دارد که هیچ سایه ای ندارد و با چرخش زمین این «نقطه ی بدون سایه» دائما بر روی سطح زمین حرکت می کند.

هاوایی

ممکن است این نقطه الان در وسط اقیانوس ها، یا در دل بیابان ها و یا در نقطه ای ناشناخته باشد که هیچ کس نتواند آن را ببیند و به آن توجه کند. به این نقطه«سابسولار» می گویند، سابسولار نقطه ای است که در آن پرتوهای خورشید مستقیما و عمود بر سطح سیاره زمین می تابند به همین دلیل در آن نقطه اشیای عمود هیچ سایه ای ندارند. اما شاید بپرسید «لاهاینا نون » یعنی چه؟ «لاهاینا نون » در زبان هاوایی به معنی خورشید بی رحم است که به پایتخت قدیمی هاوایی یعنی لاهاینا اشاره دارد.

اجسامی که سایه ندارد

با چرخش زمین این نقطه به سمت غرب حرکت می کند و در روز یکبار کل جهان را طی می کند.  هم چنین این نقطه در جهت شمال و جنوب بین مدارهای راس السرطان و راس الجدی هم حرکت می کند. نقطه سابسولار در انقلاب زمستانی بر روی مدار راس الجدی و در انقلاب تابستانی بر روی مدار راس السرطان قرار می گیرد. تاریخی که پدیده «لاهاینا نون » اتفاق می افتد روز دقیقی نیست و هر سال تغییر می کند اما زمان آن معمولا بین ۱۲:۱۶ تا ۱۲:۴۳ ظهر است. برای تعیین تاریخ و محل دقیق این پدیده می توانید از گوگل و یا تقویم خودتان استفاده کنید.

منبع: amusingplanet.com

۷ تا از بهترین جزایر یونان کدامها هستند؟
۷ تا از بهترین جزایر یونان کدامها هستند؟
مناظری از صربستان که حتماً باید آن‌ ها را تماشا کرد+ ویدیو
مناظری از صربستان که حتماً باید آن‌ ها را تماشا کرد+ ویدیو
مهمترین زندان های تاریخی و مشهور در جهان
مهمترین زندان های تاریخی و مشهور در جهان
هامانه؛ روستایی ییلاقی با چشمه ای چند هزار ساله
هامانه؛ روستایی ییلاقی با چشمه ای چند هزار ساله