۱۰ مورد از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند!

پدیده های طبیعی نیوزلند

کشور نیوزلند که گاهی زلاندنو هم نامیده می شود بهشتی برای طبیعت گردان و دوستداران به طبیعت به شمار می آید. این کشور که نزدیکی استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته به مدت ۸۰ میلیون سال از خشکی های دیگر دور بوده و همین موضوع باعث شده تا طبیعت، حیات وحش و حیات در این قسمت از کره زمین کاملا متفاوت از دیگر مناطق زمین باشد! طبیعت منحصربفرد، پوشش گیاهی خاص و متفاوت و حیات وحش و گونه های جانوری کمیاب و نادر نیوزلند را به سرزمینی خارق العاده تبدیل کرده است. هرچند در هر گوشه از این کشور با زیبایی ها و جذابیت های فراوانی روبرو خواهید شد، اما در این مطلب قصد داریم برخی از زیباترین و شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند را به شما معرفی کنیم که خیلی ها را به این کشور دوردست در اقیانوس می کشاند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

جاده میلفورد

۱- گذرگاه تونگاریرو | TONGARIRO CROSSING

مطالب مرتبط:
بازدید از یخچال فاکس، پدیده طبیعی شگفت انگیز نیوزلند
۷ مورد از بهترین جاذبه های گردشگری کرایست چرچ در نیوزلند
راهنمای سفر به نیوزلند

یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند منطقه ای به نام گذرگاه تونگاریرو است. در فیلم مشهور و پرطرفدار ارباب حلقه ها این منطقه به عنوان سرزمین افسانه ای موردور معرفی شد و همین موضوع باعث شهرت جهانی آن شد. این منطقه کوهستانی یکی از زیباترین و به یاد ماندنی تجربیات کوهنوردی در نیوزلند را برای شما فراهم می کند. تونگاریرو قدیمی ترین پارک ملی کشور است و چشم انداز فوق العاده بی نظیر و نفس گیری دارد. در طول مسیر کوهنوردی تان با پدیده های شگفت انگیزی مواجه خواهید شد: چشم اندازهای طبیعی، چشمه های آبگرم، جریان گدازه های قدیمی، دهانه های آتشفشانی قدیم که اکنون پر از آب شده اند و مناظر بدیع و بکر طبیعی. پیاده روی و کوهنوردی در این منطقه واقعا احساس ورود به سرزمینی فانتزی و سورئال یا جایی غیرزمینی مثل مریخ را به آدم می دهد.

گذرگاه تونگوریرو

۲- منطقه دریایی حفاظت شده جزایر پور نایت | POOR KNIGHTS ISLANDS MARINE RESERVE

این منطقه که مدت ها پیش متروکه شده است یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند است و امروزه رفت و آمد بسیار کمی به آن انجام می شود. این موضوع تنها به خاطر تنوع و فراوانی پوشش گیاهی و جانوری خاص منطقه نیست، بلکه بیشتر به خاطر نفرین مائوری است! گفته می شود زمانی که آخرین قبیله مائوری این جزایر را ترک کردند آن را نفرین کردند تا دیگر کسی نتواند در آن جا ساکن شود. با این حال، این افسانه مانع از ورود ماجراجویان و طبیعت گردان کنجکاو نمی شود و مسافران زیادی برای تماشای شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند بار سفر می بندند و به این منطقه سفر می کنند. این منطقه یکی از بهترین و ایده آل ترین مناطق برای غواصی است و صخره های آتفشفانی و مناظر طبیعی و دریایی بی نظیرش فضایی خارق العاده به وجود آورده است.

جزایر پورنایت

۳- منطقه جادویی وایوتاپو | Wai-o-Tapu

شهر روتورا به خاطر آتشفشان ها و پدیده های طبیعی و جغرافیایی منحصربفردش شهرت دارد و منطقه وایوتاپو مشهورترین منطقه در این شهر است. وایوتاپو که یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند است در فاصله ۲۷ کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته است و دریاچه های رنگارنگ و غیرواقعی آن باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه شده است. یکی از این دریاچه ها حمام شیطان است که با رنگ سبز فسفری فضایی جادویی به وجود می آورد. دریاچه ای دو رنگ با رنگ های نارنجی و سبز و پدیده های طبیعی دیگر این منطقه را به یکی از بی نظیرترین جاذبه های طبیعی نیوزلند تبدیل کرده است.

وایوتاپو نیوزلند

۴- پارک ملی مانت کوک | MOUNT COOK NATIONAL PARK

پارک ملی مانت کوک با صخره ها و کوه های پوشیده از برف و یخ، دریاچه های فیروزه ای و دشت های زیبا و سرسبز یکی از چشم اندازهای پیش از تاریخی و یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند است. این منطقه که در سال ۱۹۵۳ به صورت پارک ملی درآمده بیش از ۷۰۶۹۶ هکتار را در برمی گیرد. یکی از جذاب ترین ویژگی های این منطقه آسمان پرستاره آن است: این منطقه عاری از هرگونه آلودگی نوری است و به همین دلیل در طول شب می توانید آسمانی مملو از ستاره های کوچک و بزرگ و درخشان را ببینید و از این جهت، بهشتی برای علاقه مندان به نجوم به حساب می آید.

پارک ملی مانت کوک-پیاده روی در پارک

۵- کوه آتشفشانی واکاری/ جزیره سفید | WHAKAARI / WHITE ISLAND

تنها در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر واکاتان و در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزلند یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند قرار گرفته است. جزیره سفید منطقه ای آتشفشانی است و با گدازه های قدیمی، بخارات آتشفشانی که از گوشه و کنار بیرون زده اند و چشم اندازهای رنگارنگ بیشتر به منظره ای از یک سیاره دیگر می ماند تا زمین خودمان! دهانه های آتشفشانی گوگردی رنگارنگ و دریاچه های رنگارنگ حاوی مواد سمی همگی آن را به سرزمینی سورئال تبدیل کرده است. در واقع، جزیره سفید تنها آتشفشان زیردریایی به جا مانده در نیوزلند است و از سال ۲۰۰۲ در وضعیت ناآرام و در حال فورانی به سر می برد.

جزیره سفید نیوزلند

۶- کایکورا | KAIKOURA

تنها با چند ساعت رانندگی از شهر کرایست چرچ به شهر کایکورا می رسید که برخی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند را در خود جای داده است. این شهر یکی از محبوب ترین مناطق برای طبیعت گردان و اکوتوریسم است و یکی از بهترین مناطق جهان برای تماشای نهنگ، دلفین و فک دریایی به حساب می آید. کایکورا تحت تاثیر فرهنگ مائوری قرار دارد و در حقیقت نام کایکورا در زبان مائوری به معنای «خرچنگ بخور» است که قوت غالب مردم این منطقه محسوب می شود.

کایکورا نیوزلند

۷- پارک ملی فیوردلند | FIORDLAND NATIONAL PARK

طبیعت دوستان و کسانی که می خواهند دلفین های پوزه-بطری، فک های خزپوش، پنگوئن ها و طوطی های نیوزلندی را تماشا کنند برای آن ها هیچ جایی بهتر از پارک ملی فیوردلند وجود ندارد. فیورد یا آبدره دره هایی منحنی و پیاپیچ هستند که در حقیقت پیشروی دریا در خشکی به حساب می آیند و پارک فیوردلند ۱۴ تا از این فیوردها دارد. در برخی از این فیوردها می توان کایاک سواری کرد و در مسیر از زیبایی ها و شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند لذت برد. پارک ملی فیوردلند در حقیقت بزرگ ترین پارک در بین ۱۴ پارک ملی نیوزلند است و یکی از معروف ترین مناطق محافظت شده طبیعی در این کشور به شمار می رود.

پارک ملی فیوردلند

۸- یخچال های طبیعی فاکس و فرانتس جوزف | FOX AND FRANZ JOSEF GLACIERS

یخچال های فاکس و فرانتس جوزف دو یخچال طبیعی منحصربفرد در نیوزلند هستند و به دلیل تغییر شکل سریع یخ ها و سطوح تنها از طریق هلیکوپتر قابل دسترسی هستند. این دو از بی نظیرترین پدیده های طبیعی نیوزلند هستند و هنگامی که سوار بر هلیکوپتر به این یخچال ها نزدیک می شوید مناظر بدیع و چشم اندازهای باورنکردنی و خارق العاده ای را مشاهده خواهید کرد. در حقیقت، اکثر تورهایی که به مقصد این یخچال ها برگزار می شود بازدیدکنندگان را یک دور بر فراز یخچال ها می گردانند تا از بالا شاهد منحصربفردترین مناظر برفی و یخی جهان باشند. پس از آن، یک تور ۳ ساعته مسافران را به سرزمینی یخ زده و جادویی می برد که بیشتر شبیه به صحنه ای از فیلمی تخیلی است تا واقعیت. البته این تور به دلیل خاص بودنش هزینه نسبتا بالایی هم دارد، اما تجربه بی نظیر و تکرارنشدنی که در این تور خواهید داشت مطمئنا ارزشش را دارد.

یخچال طبیعی فاکس

۹- غارهای وایتومو | WAITOMO CAVES

نوبتی هم باشد نوبت معرفی کردن غارهای جادویی وایتومو است که بی شک یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی نیوزلند به شمار می آیند. غارهای وایتامو گلوورم در شمال جزیره قرار دارند و با کمی رانندگی از شهرهای بزرگی مثل اوکلند و همیلتون می توان به این غارها دسترسی پیدا کرد. کرم های شب تابی که در این غارها زندگی می کنند آن را به سرزمینی جادویی و رویایی تبدیل کرده اند. تصور کنید صدها و هزاران کرم شب تابی که در این غار زندگی می کنند با نورهای رنگارنگی که تولید می کنند چه فضای زیبا و شگفت انگیزی را به وجود می آورند. بازدید از غارهای وایتومو یکی از منحصربفردترین تجربه هایی است که هر فردی می تواند در زندگی اش داشته باشد.

غارهای وایتومو

۱۰- پیاده روی در جاده میلفورد | MILFORD TRACK

جاده میلفورد یکی از مشهورترین جاده های نیوزلند است و مکانی ایده آل و بی نظیر برای پیاده روی و طبیعت گردی به حساب می آید. این جاده حدود ۵۳ کیلومتر است و اکثر طبیعت دوستان این پیمایش را در مدت چند روز انجام می دهند تا در طول مسیر از بی نظیرترین پدیده های طبیعی نیوزلند و مناظر بکر و بدیع و باورنکردنی آن لذت ببرند. هنگامی که در این مسیر قدم می زنید ناگهان ممکن است با آبشاری باشکوه یا دره ای زیبا و باابهت روبرو شوید یا وارد جنگلی انبوه و سرسبز شوید که شبیه به سرزمینی غیرواقعی و فانتزی است.

منبع: theculturetrip.com

جاذبه های دیدنی شی‌آن چین
جاذبه های دیدنی آتن که نباید از دست داد
اگر به آفریقای جنوبی رفتنید دیدنی ها را فراموش نکنید
جاذبه های گردشگری سریلانکا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code