پرواز چه تاثیری روی مزه غذا دارد؟

تاثیر پرواز روی مزه غذا

بر اساس تحقیقاتی که کارشناسان یک مرکز مطاللعاتی به نام Fraunhofer Institute در سال ۲۰۱۰ انجام دادند مشخص شد که در سفرهای هوایی، حس چشایی انسان ها تا حدودی کمتر می شود مثلا ۳۰درصد کمتر از همیشه متوجه ی  مزه ی شوری می شوند و یا در مورد مزه ی شیرینی هم این مقدار، ۲۰ درصد کمتر نسبت به همیشه است. اما واقعا تاثیر پرواز روی مزه غذا چیست و این تاثیر آیا در بدن انسان تاثیری مثبت است یا نه؟ الی گشت این سوال شما را پاسخ خواهد داد:

تاثیر پرواز روی مزه غذا
مطالب مرتبط:
چطور رفتار مناسبی در هواپیما داشته باشیم؟
چگونه پول کمتری به بلیط هواپیما بدهیم؟

تعداد خیلی زیادی از شرکت های هواپیمایی در اروپا، برای تهیه ی غذای مسافران خود از غذاهای آشپزخانه های صنعتی استفاده می کنند. مثلا آشپزخانه ی Gate Gourmet که در کشور سوییس قرار دارد، هر روز بیشتر از ۲۵ هزار وعده ی غذایی تهیه می کند و به شرکت های هواپیمایی سرتاسر اروپا می فرستد.

تفاوت غذاهای صندلی ها First Class  با Economy  چیست؟

همانطور که می دانید صندلی های هواپیما به دو قسمت فرست کلس و اکونومی تقسیم بندی می شوند اما با این حال، غذای هر دو بخش از یک آشپزخانه تهیه می شود و تفاوتی در آنها نیست و تنها تفاوت این دوبخش در نحوه ی سرو غذا است. مثلا در بخش First Class برای سرو غذا از بشقاب های چینی زیبا و کارد و چنگال استیل استفاده می شود در حالیکه غذاهای بخش economy در ظروف پلاستیکی آماده و با کارد و چنگال های پلاستیکی سرو می شود.

این موضوع خود می تواند باعث تغییر در مزه ی غذا شود چون مواد پلاستیکی، ماده ای دارند که خوردن آنها باعث بد مزه به نظر رسیدن غذا می شود. علاوه بر این احساس خوردن غذا در یک ظرف پلاستیکی می تواند از نظر روانی هم روی ذهن انسان اثر منفی بگذارد که این موضوع هم می تواند باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا شود.

غذای هواپیما

طبق آمارها، غذاهایی که در هواپیما سرو می شود، روی زمین آماده و تهیه می شود و مهمانداران در حین پرواز فقط آن را گرم می کنند. بنابراین هر چقدر هم که در تهیه ی غذا تمام استانداردها و نکات بهداشتی رعایت شده باشد، تازه نبودن آن آنها می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. علاوه بر این، وقتی غذا می ماند فاقد ارزش های غذایی می شود و در نتیجه ویتامین های خود را از دست می دهد. پیشنهاد می کنیم در حین پرواز اگر خواستید غذا سفاش دهید، سوپ و گوشت باشد و از غذاهایی مثل ماکارونی دوری کنید چون احتمال مانده بودنشان بیشتر است، غذاهای برنجی هم همین حالت را دارند و بهتر است در هواپیما سفارش ندهید.

غذا در هواپیما

طبق تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده در پروازهای طولانی و در ارتفاع بالا مثلا در ۳۰ هزار فوتی زمین، رطوبت هوا کم می شود و به زیر ۱۲ درصد می رسد و همین عامل باعث خشک شدن بینی و در نتیجه کمتر شدن حس بویای و چشایی فرد می شود و به همین دلیل است که خیلی از افراد از بی مزه بودن غذاها شاکی اند. همچنین فشار کم داخل کابین هم باعث می شود تا به جای ۱۰۰ درجه ی ساتنتیگراد، آب در ۹۰ درجه به جوش بیاید و همین موضوع می تواند باعث تغییر کردن مزه ی قهوه و چای شود در کنار این موضوع باید گفت در هواپیما، چای و قهوه با آب اشامیدنی تهیه نمی شوند بلکه از بطری آب تهیه می شوند و به همین دلیل مزه ی آنها با زمانی که روی زمین هستید، فرق می کند.

قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌ها در هواپیما با استفاده از بطری آب تهیه می‌شوند و نه آب آشامیدنی به همین دلیل مزه آن‌ها با طعم عادی روی زمین فرق می‌کند.

معرفی بهترین رستوران های ارزان بانکوک
معرفی بهترین رستوران های ارزان بانکوک
معرفی ۷ مورد از بهترین رستوران های حلال پاریس
معرفی ۷ مورد از بهترین رستوران های حلال پاریس
مهمترین نکات رستوران گردی در کره جنوبی
مهمترین نکات رستوران گردی در کره جنوبی
خوشمزه های ایستاده در پیاده روهای استانبول (قسمت اول)
خوشمزه های ایستاده در پیاده روهای استانبول (قسمت اول)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code