بلیط هواپیما

اگر پشت بام خانه های این جزیره، سفید نبود همه ی ساکنانش می مردند!

پشت بام سفید خانه های جزایر برمودا

در شمال اقیانوس اطلس مجموعه ای از جزایر به چشم می خورد که به جزایر برمودا معروفند و پایتخت آن ها شهر همیلتون است. این جزایر یک ویژگی مشترک دارند: خانه هایی با پشت بام های سفید! البته این پشت بام ها فقط برای قشنگی به رنگ سفید در نیامده اند بلکه هدف مهمی پشت این اتفاق است. در واقع بدون این پشت بام های پلکانی، زندگی در جزایر برمودا غیر ممکن بود! حتما می پرسید این پشت بام های سفید چه نقشی در زندگی مردم این جزایر دارند؟ اگر می خواهید به جواب این سوال برسید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جزایر برمودا
مطالب مرتبط:
آیا سفر ارزان به برمودا امکان پذیر است؟
برای ماجراجویی در برمودا آماده اید؟

جزایر برمودا به دو چیز معروف هستند: گردبادهای شدید و کمبود آب شیرین. این جزایر مستقیما در مسیر گردبادهای شدید قرار دارد اما با این وجود این گردبادها تاثیر چندانی در زندگی مردم ندارند چون به خاطر وسعت کوچک جزایر، خیلی از گردبادها از کنار جزیره رد می شوند اما همین که در حال گذر از کنار جزایر هستند ساکنان را درگیر بادهای شدید می کنند.

اولین ساکنان برمودا سقف خانه هایشان را با برگ های نخل درست می کردند اما تا اواخر قرن ۱۷، مردم کمی پیشرفته شدند و این بار به جای برگ های درخت نخل به سراغ آجرهای سنگی رفتند. از آن جایی که این سنگ ها سنگین بودند می توانستند به راحتی در برابر بادهای سنگین گردباد مقاومت کنند. در طول قرن ها، معماران این منطقه یاد گرفتند که پشت بام هایی بسازنند که جریان آب باران های سنگین را آهسته کند و بدون اینکه ناودان ها پر از آب شود، آب ها جمع آوری شوند. در برمودا برای ادامه ی زندگی، جمع آوری آب باران مساله خیلی مهمی است چون این جزایر هیچ چشمه آب شیرین و یا دریاچه ای ندارد و تا همین سالیان اخیر تنها منبع آب شیرین، آب باران بوده است.

اقیانوس اطلس

خوشبختانه در جزایر برمودا باران زیاد می بارد و به راحتی می توان آب باران را جمع آوری کرد. برمودا هر سال به طور متوسط ۱۴۰ سانتی متر ریزش باران دارد و این میزان بارش در همه ی ماه های سال یکسان است. همه ی خانه ها باید طبق قانون، آب انبارهای زیر زمینی داشته باشند و میزان زیاد بارش هم باعث می شود که آب انبار همه خانه ها پر از آب شود. این جزیره قانون جالبی دارد و آن اینکه هر خانه ای باید ۸۰ درصد از آب بارانی که از پشت بام ها سرازیر می شود را جمع آوری کند! برای رسیدن به این هدف، هر سانتی متر مربع از فضای پشت بام باید حدود ۳۰ لیتر آب داشته باشد. سقف های سنتی برمودا از تخته سنگ های مستطیلی و سنگ آهکی ساخته می شود که با ملات به هم وصل شده اند. در آخر روی این تکه های سنگی و لبه آن ها با ملات پوشیده می شود و ظاهر پلکانی و زیبایی را به پشت بام ها می دهد.

در پایین ترین قسمت پشت بام، آب باران مستقیما به آب انبار زیرزمینی هدایت می شود. در گذشته کل پشت بام با ملات آهک پوشیده می شد حتما می پرسید چرا؟ تا به پشت بام خاصیت ضد باکتریایی بدهد! امروز به جای آهک از رنگ سفید استفاده می شود، رنگ سفید نور ماورای بنفش خورشید را منعکس می کند و این کار باعث تصفیه ی آب جمع آوری شده می شود. البته این پشت بام های سفید یک مزیت دیگر هم دارند و آن خنک کردن خانه ها در ماه های گرم است.

خانه های سفید

بیشتر خانه ها سیستم لوله کشی جداگانه در حمام و سرویس بهداشتی دارند که در آن ها از آب های شوری که قابل خوردن نیستند استفاده می شود و با این روش هر خانه ۴۰ تا ۵۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.  البته اهالی این جزایر برای آب ارزش زیادی قائلند و به کودکان خود از همان بچگی درباره ارزش های آب آموزش می دهند تا آب را هدر ندهند.

به گفته یک متخصص محیط زیست، برای مسواک زدن فقط یک لیوان آب کافیست و باید از این یک لیوان را طوری استفاده کنید تا دقیقا با تمام شدن مسواک، مقدار آن تمام شود. برای ظرف شستن هم از مقدار کمی مواد شوینده استفاده می شود تا با تمام شدن ظرف ها دیگر هیچ کفی روی آب باقی نماند سپس از آن آب برای آبیاری گل ها و گیاهان استفاده می شود.

پشت بام های سفید

با زیاد شدن جمعیت جزایر برمودا و زیاد شدن گردشگرانش، جزیره هم با چالش های زیادی روبرو شده است. خانه ها چندین پشت بام دارند که برای چندین خانواده اند و این باعث شده که فضای پشت بام هر خانواده کوچک شود؛ حتما می توانید حدس بزنید که کم شدن فضای پشت بام یعنی آب کم تر!

همین که تعداد گردشگران این جزیره زیاد می شود دیگر آبی که از پشت بام ها جمع می شود کافی نیست برای همین هتل ها، بیمارستان ها و دیگر مراکز مهم باید از منابع زیرزمینی استفاده کنند. البته این جزایر ۶ کارخانه نمک زدایی از آب های سطحی هم دارد.

منبع: amusingplanet.com

شهری که با نزدیک شدن به آن نفرین می شوید!
شهری که با نزدیک شدن به آن نفرین می شوید!
راهنمای سفر به السالوادور
راهنمای سفر به السالوادور
راز آبشاری که غیب می شود!
راز آبشاری که غیب می شود!
همه چیز درباره ی آلکاتراز، مرموزترین زندان در تمام دوره های تاریخ!
همه چیز درباره ی آلکاتراز، مرموزترین زندان در تمام دوره های تاریخ!