بلیط هواپیما

مشهورترین میدان مادرید، پلازا مایور

میدان پلازا مایور | Plaza Mayor

میدان پلازا مایور یکی از معروف ترین دیدنی های اسپانیا است و تاریخی غنی دارد که به صدها سال پیش برمی گردد. این میدان خواستگاه اتفاقات و جشن های زیادی بوده است و به همین خاطر وجهه ی تاریخی مهمی در اسپانیا دارد و البته که از دیدنی های مهم اسپانیا هم هست. با الی گشت همراه شوید تا با این میدان تاریخی مادرید بیشتر آشنا شوید.

میدان پلازا مایور
مطالب مرتبط:
کاخ سلطنتی مادرید+ تصویر
۴ خیابان معروف در مادرید

قدمت میدان پلازا مایور به دوران پادشاهی فیلیپ سوم برمی گردد، در آن دوران معماری به نام ژوان د هررا، دیزاین این میدان را بر عهده گرفت و ساخت آن در سال ۱۶۱۹ به پایان رسید. البته متاسفانه این میدان میزبان تعدادی از بدترین اتفاقات تاریخ این شهر و بدشانسی هایی هم بوده است. برای  مثال در سال ۱۶۳۱ آتش سوری ای در این میدان اتفاق افتاد که منجر به ویرانی بخشی از آن شد با این حال در سال ۱۶۳۱ دوباره مرمت شد. دومین آتش سوزی ای که در این میدان اتفاق افتاد هم در سال ۱۶۷۰ بود، که بعد از آن توسط شخصی به نام توماس رومان مرمت شد. طبق آن چه که در دست است حتی آتش سوزی سومی هم در سال ۱۷۹۰ در این میدان رخ داد که باز هم مرمت شد. مرمت این میدان سال ها و سال ها طول کشید تا این که در سال ۱۸۵۴ بالاخره به پایان رسید.

در آن دوران اسم میدان پلازا مایور چیز دیگری بود، اولین نام آن پلازا دل اربا بود (Plaza del Arraba) بود و بعد از آن چندین بار نام آن عوض شد تا این که در دوران جنگ های داخلی اسپانیا بالاخره نام پلازا مایور به آن داده شد.

در طول سال هایی که گذشته است، پلازا مایور برای اهداف مختلفی مورد استفاده بوده است. از این میدان مدتی به عنوان بازارچه ی غذایی و کالای متفرقه استفاده می شد. از طرف دیگر رویدادهای زیاد دیگری هم در این میدان اتفاق افتاده است مثلا در دورانی محل اجرای مراسم گاوبازی بود، در مدتی داد و ستد در آن انجام می شد و حتی در مدتی هم مراسم تاج گذاری در آن انجام می شده است.

میدان پلازا مایور مادرید

امروزه اگر در مادرید به این میدان بروید با کافه ها و رستوران های دلچسب زیادی روبرو می شوید که معمولا اکثر آن ها پر از توریست است. امروزه مراسم ها و رویدادها خاصی در این میدان هم برگزار می شود مثلا کارگاه های یوگا، انواع کنسرت ها و فستیوال ها. یکی از سنت هایی که از سال ۱۸۶۰ در این میدان انجام می شده است و هنوز هم برگزار می شود، فروشگاه های کریسمس سالیانه است. میدان پلازا مایور امروزه ۱۲۹ متر طول و ۹۴ متر عرض دارد و ساختمان هایی که در میدان قرار دارند اگر در تصاویر هم ببینید متوجه می شوید که ۳ طبقه هستند و به طور کلی این ساختمان ها ۲۳۷ بالکن دارند که همه ی آن ها رو به مرکزند. از آن جایی که این میدان تقریبا مهم ترین میدان مادرید است، ۱۰ راه مختلف برای دسترسی به آن وجود دارد.

جدای از خود میدان، در مرکز آن مجسمه ای وجود دارد که از سال ۱۸۴۸ در آن جا گذاشته شده است، البته خود مجسمه در سال ۱۶۱۶ ساخته شده بوده است و تا قبل از آن سال در بزرگ ترین پارک مادرید یعنی Casa de Campo قرار داشته است.

میدان پلازا مایور اسپانیا

مراسم هایی که در میدان پلازا مایور انجام می شود

از همان دوران ساختش، مرکز برگزاری مراسم و جشن های مختلفی بوده است که همان طور که در بالا هم گفته شد، مراسم گاوبازی، مراسم های سلطنتی و اجرای حکم های سلطنتی در این میدان بوده است. هر مراسمی هم که در میدان انجام می شده است حدود ۵۰ هزار بازدید کننده داشته است و البته که امروزه هم جشن های مختلفی در آن برگزار می شود.

مجسمه ی مرکزی پلازا مایور

در مرکز این میدان مجسمه ای برنزی از پادشاه فیلیپ سوم به چشم می خورد که در سال ۱۶۱۶ و توسط یکی از مجسمه سازهای ایتالیایی به نام جیووانی د بلوگنا و شاگردش ساخته شده بوده است. در سال ۱۸۴۸ این مجسمه از پارک بزرگ مادرید به میدان پلازا مایور منتقل شد. در همان زمان، این میدان را با گل و گیاهان مختلف تزیین کردند با این حال در سال ۱۹۳۶ همه ی این تزیین ها دوباره برداشته شد.

مجسمه ی مرکزی پلازا مایور

مطمئنا مهم ترین ساختمان پلازا مایور Casa de la Panaderia است. این ساختمان در سال ۱۵۹۰ ساخته شد، درآن دوران حتی خبری از میدان هم نبود. دیزاین حال حاضر این میدان که برج های متقارنی در آن وجود دارد به بعد از آتش سوزی سال ۱۷۹۰ برمی گردد. نقاشی های تمثیلی ای که امروزه از این میدان می بینیم هم در سال ۱۷۹۰ به آن اضافه شده است. این ساختمان در واقع هم ساختمان شهرداری و هم ساختمانی فرهنگی است که در شمال میدان قرار دارد.

در پلازا مایور چه غذایی بخوریم؟

زمانی که در شهر زیبای مادرید هستید و از پلازا مایور فوق العاده دیدن می کنید، ساندویچ کالاماری از مخصوص ترین خوراکی های مادرید است. این ساندویچ خوشمزه از نان باگت و کالماری که در آرد و تخم مرغ غلتانده شده و بعد سرخ شده، درست شده است. بعضی ها دوست دارند تا این ساندویچ را با سس مایونز بخورند و بعضی ها هم به آن لیمو اضافه می کنند. ساندویچ کالاماری یکی از معروف ترین غذاهای مادرید است که در هر رستوران و کافه ای که بروید می توانید آن را در منو پیدا کنید مخصوصا در کافه هایی که در پلازا مایور قرار دارد.

کافه های میدان پلازا مایور
تصاویری جالب و خوشمزه از «ساحل پاپ کورن» در اسپانیا!
تصاویری جالب و خوشمزه از «ساحل پاپ کورن» در اسپانیا!
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا
یک تعطیلات محیط زیستی در بارسلونا
زیباترین قلعه هایی که در نزدیکی شهر مادرید قرار گرفته اند
زیباترین قلعه هایی که در نزدیکی شهر مادرید قرار گرفته اند
معرفی هتل ۴ ستاره آسوی ویلاروئل در بارسلونا
معرفی هتل ۴ ستاره آسوی ویلاروئل در بارسلونا