بلیط هواپیما

پیاده روی در ساپای ویتنام، تجربه ای تکرار نشدنی

پیاده روی در ساپا  Sa Pa

ساپاSa Pa  یک شهر مرزی و مرکز منطقه ساپا در استان لئو سای در شمال کشور ویتنام است و ارتفاع آن ۱۶۰۰ متر است. این منطقه در طول فصل های مختلف نوسان دمای هوا در آن زیاد است. آب و هوای ساپا در اواسط تابستان سرد و خشک است و در زمستان سرد و یخ زده است. در این منطقه تنوع قومی زیاد است و بسیاری از اقوام از جمله پنج گروه اصلی از اقوام شامل همونگ، یو، زای، تی و خوفو وجود دارد که در ساپا از گذشته زندگی می کرند. این اقوام بصورت پراکنده در سراسر دره های ساپا وجود دارند و به تجارت و یا فروش محصولات خود که از طریق کشاورزی تولید می کنند مشغول هستند. این محصولات شامل برنج، ذرت، میوه ها و صنایع دستی است. در طبیعت گردی امروز با الی گشت به طبیعت فوق العاده زیبای ساپا می رویم و با پیاده روی در ساپا Sa Pa این منطقه ی دیدنی در کشور ویتنام آشنا می شویم.

پیاده روی در ساپا

مختصری از تاریخ ساپا

مطالب مرتبط:
چند دقیقه امروزتان را در ویتنام بگردید
آبشارهای بن گیوک جاذبه ای خیره کننده در ویتنام!

در باره تاریخ ساپا Sa Pa  و اولین ساکنان آن اطلاعات زیادی در دست نیست اما از گذشته های دور در این منطقه اقوام گوناگونی ساکن بودند. این منطقه برای کشور فرانسه حائز اهمیت بوده است و موضوع مناقشات فرانسه و چین بوده است. در اواخر دهه ۱۸۸۰ در این مناطق کشت خشخاش رایج شد.

فرانسه از دلتای رودخانه به مناطق کوهستانی شمال تنکین پیشروی کرد تا اینکه  در سال های ۱۸۹۴ تا ۱۸۹۶ مرز بین چین و تنکین به طور رسمی مورد توافق قرار گرفت و منطقه ساپا Sa Pa  فقط در جنوب این سرزمین تحت نفوذ فرانسه قرار گرفت. از سال ۱۸۹۱ کل منطقه لئو سای از جمله ساپا تحت سلطه مستقیم استعمارگران نظامی قرار گرفت. نخستین داوطلبان غیرنظامی فرانسوی در سال ۱۹۰۹ به ساپا Sa Pa  وارد شدند. با توجه به آب و هوای قاره ای جذابش مقامات مسئول معتقد بودند که این منطقه بصورت  بالقوه قابلیت جذب گردشگران را دارد.

ساپا

در سال ۱۹۱۲ یک بیمارستان نظامی برای افسران بیمار و یک پادگان نظامی با تمام امکانات در این منطقه احداث شد. سپس از دهه ۱۹۲۰ چندین متخصص ثروتمند با سرمایه کافی مالی وارد این منطقه شدند و به ساخت  تعدادی ویلاهای خصوصی در این ناحیه مشغول شدند. کلیسای کاتولیک در ساپا Sa Pa در سال ۱۹۳۰ ساخته شده است. مساله گردشگری و جذب توریست در ابتدا چندان مورد توجه نبود و تا دهه ۱۹۹۰ این امر به طور جدی هنوز آغاز نشده بود اما از این زمان به بعد گردشگران شروع به آمدن به منطقه کردند و به صورت گروهی به ساپا آمدند.

در حال حاضر، پیاده روی در ساپا Sapa یکی از بزرگترین فعالیت های توریستی در ویتنام است. در پایان جنگ جهانی دوم دوره ای طولانی از خصومت ها در تنکین  آغاز شد که تا سال ۱۹۵۴ ادامه داشت. طی این درگیری ها تقریبا تمام ساختمان ها و حتی مناطق تحت استعمار در ساپا یا اطراف آن توسط مخالفان حضور فرانسه و یا حتی توسط حملات هوایی فرانسه کاملا تخریب شد. اکثریت قریب به اتفاق مردم ویتنام برای حفظ جان و زندگی خود فرار کردند و شهر زیبای گذشته به خواب طولانی فرو رفت.

طبیعت گردی در ساپا

در اوایل دهه ۱۹۶۰ در اثر طرح مهاجرت به مناطق اقتصادی جدید که توسط رژیم سوسیالیستی جدید ایجاد شده بود ساکنان جدیدی از مناطق پایین تر مهاجرت به این منطقه را آغاز کردند. پس از مدت کوتاهی اشغال منطقه مرزی شمال توسط نیروهای چینی در سال ۱۹۷۹ بر شهر ساپا تاثیراتی گذاشت اما یک ماه پس از آن این مساله توسط ویتنام حل شد. در سال ۱۹۹۳ آخرین موانع رشد و شکوفایی دوباره ساپا به عنوان یک مقصد گردشگری برجسته و مهم به دلیل توجه به مساله گردشگری و تصمیم دولت به باز کردن کامل درهای گردشگری بین المللی برداشته شد.

سا پا در مسیر توریستی مجدد رشد یافت و این بار برای جمعیت تازه ای از گردشگران داخلی و همچنین گردشگران بین المللی فرصتی دوباره بدست آورد. ساپا در حال حاضر در رونق اقتصادی کامل است و به طور عمده هر ساله هزاران گردشگر برای صدها مایل مسیرهای پیاده روی در این منطقه به ساپا سفر می کنند و در آن جا و روستاهای اطراف آن گردش می کنند. در ادامه به ویژگی های دیگر پیاده روی در ساپا  Sa Paمی پردازیم.

گردشگران در ساپا

ویژگی های طبیعی ساپا

هدف اصلی مسافران از سفر به ساپا این است که آنها از چشم انداز منحصر به فرد آن لذت ببرند و به تماشای کوه دیدنی و جذاب آن بنشینند. به بازارهای رنگارنگ بروند، تپه قبیله ای در این شهر کوهستانی در شمال ویتنام را ببینند و چندین روز را صرف گذراندن در آنجا کنند و از طبیعت آن و پیاده روی در آن جا لذت ببرند. همچنین گرشگران می توانند از مسیرهای فوق العاده زیبا برای قدم زدن، گردش و دیدن منظره های آن منطقه لذت ببرند.

بطور کلی مناطق کوهستانی شمال ویتنام و بویژه ناحیه ساپا از بهترین مکانها در سراسر کشور برای پیاده روی است بنابراین گردشگران علاقمند به پیاده روی می توانند با توجه به مهارت و توانایی پیاده روی خود بهترین مسیرهای پیاده روی را که مناسب آن هاست در این منطقه و در این کشور انتخاب کنند. مسیر دسترسی برای پیاده روی در ساپا  Sa Paرا در قسمت بعدی می گوییم.

محصولات ساپا

مسیر دسترسی به ساپا

برای رفتن به ساپا گردشگران باید به کشور ویتنام سفر کرده و از آنجا به هانوی بروند و سپس به لئوسای رفته که این مسیر با تاکسی تقریبا ۴۵ دقیقه است و از آنجا برای پیاده روی در ساپا Sa Pa و روستاهای اطراف به این نقطه سفر کنند. در این منطقه هتل های تمیز و زیادی برای گردشگران وجود دارد که آن ها می توانند برای اقامت و استراحت به آن جا بروند. همچنین شما می توانید با تور هانوی یا تور ویتنام الی گشت به این منطقه زیبا سفر کنید.

صتایع دستی ساپا

 توصیه هایی برای پیاده روی در ساپا

برای پیاده روی در ساپا  Sa Paو مناطق اطراف آن گردشگران باید چند نکته را بدانند این نکات شامل موارد زیر است:

 • داشتن کرم ضد آفتاب همراه خود، این مورد ضروری است.
 • پوشیدن کفش مناسب و راحت برای پیاده روی
 • لباس مناسب و به اندازه کافی
 • آوردن عینک آفتابی
 • کلاه مناسب
 • انتخاب راهنمای برای کمک به شما
 • کوله پشتی سبک و راحت

نقشه ساپا

دیگر جاذبه های ساپا

گردشگران می توانند برای پیاده روی در ساپا  Sa Pa و دیدن طبیعت آن به روستاهای زیبای اطراف ساپا بروند. در زیر چند مسیر پیاده روی در ساپا  Sa Paرا برای شما می گوییم:

 روستای کت کت Cat Cat village

این یک روستا، یک روستای قدیمی از مردم هومونگ است که در آن شما می توانید بسیاری از حقایق جالب در مورد زندگی عادی مردم و همچنین فرهنگ و معماری آن را کشف کنید. روستای کت کت جای مناسب برای دیدن لباس های سنتی ساخته شده و زنان با لباس های رنگی است.

 روستای Y Linh Ho village

این روستا بوسیله یک پل معلق شما را به سمت روستای اطراف می رساند. در این جا هم زنان را با لباس های سنتی قدیمی می توانید ببینید.

مردم ساپا

چند روستاهای و مکان دیدنی دیگر:

 • روستای تا فیین Ta Phin Village
 •  روستای گینگ تا چای Giang Ta Chai village
 •  روستایLao Chai و Ta Van Village
 •  روستایLao Chai and Ta Van village
 • دره Muong Hoa

منبع:

nomadasaurus.com

tripzilla.com

travelsense.asia

chaptertravel.com

کجا می توانیم مار آناکوندا ببینیم؟
کجا می توانیم مار آناکوندا ببینیم؟
سفر به جنگل های سونداربانس در مرز بنگلادش و هند
سفر به جنگل های سونداربانس در مرز بنگلادش و هند
زلزله چگونه اتفاق می افتد؟
زلزله چگونه اتفاق می افتد؟
ببینید این خانواده چطور با نوزادشان به طبیعت گردی می روند!
ببینید این خانواده چطور با نوزادشان به طبیعت گردی می روند!