ملاقات با موجا، پیرترین تمساح دنیا

موجا، پیرترین تمساح دنیا | Muja, The World’s Oldest Alligator

راسته تمساح‌سانان از عصر دایناسورها همچنان به بقای خود ادامه داده اند و در حال حاضر هیچ خزنده دیگری نیست که به اندازه پیرترین تمساح دنیا یعنی موجا، سن داشته باشد. با وجود بیماری هایی نظیر قانقاریا، نارسایی های قلبی و همچنین بمباران های محیط زندگی‌اش، این تمساح هنوز هم که هنوز است به زندگی خود ادامه می دهد. الی گشت در این متن می خواهد شما را به دنیای عجیب موجا ببرد، تمساحی که زندگی اش آنقدر طولانی بوده که اگر زبان می دانست، داستان های زیادی را برایمان بازگو می کرد؛ با ما همراه باشید.

موجا، پیرترین تمساح دنیا
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بلگراد، صربستان
آشنایی با انواع مختلف کوسه ها
فرق جوجه تیغی با تشی چیست؟ آیا آن ها می توانند تیغ پرتاب کنند؟

تا به حال فکر کرده اید که که پیرترین تمساح دنیا کجای جهان زندگی می کند؟ مسلما این سوال، مساله ای نیست که در ذهن انسان های زیادی پدیدار شده باشد، اما مهم این است که حالا که اینجا هستید می توانید در مورد پاسخ آن، اطلاعات خوبی کسب کنید. برای دیدن این تمساح پیر که آن را موجا (Muja) صدا می کنند، شما باید راه درازی را در پیش گیرید. باید به سمت پایتخت صربستان بلگراد بروید تا او را پیدا کرده و از این مخلوق عجیب و غریب شگفت زده شوید. با هم به سراغ این تمساح می رویم که ببینیم چه به حال و روز او می گذرد و چگونه زندگی می کند.

پیرترین تمساح دنیا

دایناسورهای مدرن

برخی می گویند که تمساح‌سانان همیشه در زمین بوده اند. با اینکه این نظریه کاملا درست نیست اما این خزندگان نیمه آبزی بیش از ۸۳٫۵ میلیون سال است که در زمین زندگی می کنند. اگر این را بیشتر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که تمساح سانان و پرندگان تنها باقیمانده های شاه‌خزندگان (Archosauria)، گروهی از حیوانات که دایناسورها هم شاملشان می شده، هستند. به طور خلاصه، آن ها بسیار قدیمی اند!

تمساح ها عضو گروه تمساح‌سانان هستند، اما در مقایسه با دیگران طول عمر زیادی ندارند. آن ها یک جورایی اصلا پیر نمی شوند، زیرا در جوانی و پیری به یک اندازه قابلیت دارند، اما میانگین عمر یک تمساح مدرن در حدود ۵۰ سال (انسانی) است. با این حال، آن هایی که در بلگراد هستند، کارهای معمولی را انجام نمی دهند و به همین دلیل هم در پایتخت صربستان است که پیرترین تمساح جهان یافت می شوند.

پیرترین تمساح جهان

آغازی سخت

موجا در سال ۱۹۳۶ خود را در بلگراد یافت که این زمانی بود که سفر خود را از آلمان در ۱۲ سپتامبر آغاز کرد، زمانی که تنها دو ماه پس از افتتاح باغ وحش بود. موجا که آن موقع به اندازه کافی بزرگ شده بود به زندگی درون قفس عادت داشت که به همین دلیل چیزی نگذشت تا به همراه دوستش به زندگی در خانه جدیدش نیز عادت کرد. همه چیز برای آن ها عالی بود، اما شما لازم نیست که یک تاریخ شناس باشید تا بدانید که در اواخر دهه ۱۹۳۰ همه چیز در اروپا عوض شد؛ جنگ جهانی دوم به بلگراد هم وارد شد.

باغ وحش بلگراد در Kalemegdan واقع شده که همیشه در خط حملات آتشین این درگیری وحشتناک بود؛ به همین ترتیب باغ وحش دو بار بمباران شد (یک بار توسط نازی ها در سال ۱۹۴۱، سپس دوباره توسط متحدان در سال ۱۹۴۴). بعضی از حیوانات موفق به فرار شدند، اما اکثریت قریب به اتفاق در این حملات جان خود را از دست دادند. باغ وحش به شدت آسیب دیده بود، اما موجا و دوستش توانستند زنده بمانند.

باغ وحش در دهه های پس از آن به شدت با مشکلاتی روبرو بود. مشکلات مالی توسط مدیران حل نمی شد و همین موضوع هم آن را با سختی های زیادی مواجه کرد. دو کرگدن که توسط زیمباوه به این باغ وحش آورده شده بودند، تنها چند ماه بعد از بین رفتند. همه این ماجراها تا زمانی نبود که Vuk Bojović در سال ۱۹۸۶ به عنوان مدیر جدید معرفی شد که همه چیز شروع به تغییر کرد.

موجا

بقای بزرگ

در طول تمام این زمان های دشوار، موجا یکی از حیواناتی بود که نمادی از باغ وحش به حساب می آمد. تمساح‌سانان توسط توانایی‌شان برای زنده ماندن تعریف می شوند و موجا از این لحاظ، یک مورد عالی بود. بلایای صربستان با نابودی یوگسلاوی در دهه ۱۹۹۰ ادامه داشت، دهه ای که با بمباران های زیادی در بلگراد به انتها رسید. او به بقا ادامه داد تا جایی که به عنوان یکی از شاهدین تاریخ بلگراد محسوب می شد.

۷۱ سال پس از اولین باری که موجا به بلگراد رسید، عنوان پیرترین تمساح دنیا را به خود اختصاص داد. او در سال ۲۰۰۷ این مقام را کسب کرد؛ زمانی که یک تمساح با نام Cabulitis در باغ وحش ریگا که تا قبل از آن پیرترین بود، جان خود را از دست داد. با توجه به زندگی دشواری که موجا تا به حال تحمل کرده است، بسیاری اعتقاد داشتند که عمر او بسیار کوتاه خواهند بود، اما سن این تمساح امروز ثابت کرده که باور همه آن ها اشتباه بوده است.

موجا - تمساح در بلگراد

موجا، در حال حاضر

همه سختی ها و داستان ها و بقای موجا به این معنا نیست که زندگی خیلی برای او راحت بوده و به آسانی این مسیر را پیموده است. موجا در سال ۲۰۱۲ تحت عمل جراحی قرار گرفت، چون قانقاریا به اندام هایش نفوذ کرده و باعث شد که بخشی از پاهایش قطع شود. موجا امروزه کمتر سرحال است و روزهایش کمتر به تفریح می گذرد، او بیشتر روزش را در حوضچه می گذارند و زمانی که زمستان فرا می رسد به خانه غار مانند خود باز می گردد. او به ندرت تکان می خورد اما اگر صبور باشید، شاید حرکات آهسته و کمی را از او مشاهده کنید.

می توان گفت که موجا، این پیرترین تمساح دنیا تنها حیوانی است که از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده و هنوز هم زنده است. این حیوان خزنده شاهد مرگ میلیون ها نفر بوده زندگی خود که شبیه یک تراژدی غم انگیز است را در بلگراد ادامه می دهد. هیچوقت نمی توانیم بفهمیم که چقدر از زندگی او باغی مانده، اما در هر صورت این تمساح به یک اعجوبه و شاید معجزه در طول تاریخ تمساح سانان یاد خواهد شد.

منبع: theculturetrip.com

معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا
معرفی فرودگاه بین المللی بلگراد نیکولا تسلا
آشنایی با بهترین مراکز خرید بلگراد در صربستان
آشنایی با بهترین مراکز خرید بلگراد در صربستان
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بلگراد صربستان به مرکز شهر برویم؟
بلگراد زبانتان را بند می آورد!
بلگراد زبانتان را بند می آورد!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code