آیا واقعا چاله‌ی هوایی خطرناک است؟

از چاله هوایی بیشتر بدانید

یکی از ترسناک ترین پدیده هایی که می تواند برای مسافران مضطرب یک هواپیما اتفاق بیفتد، چاله ی هوایی است. اگر با هواپیما سفر کرده باشید احتمالا یکبار این پدیده را تجربه کرده اید یا شاید هم نکرده باشید اما چاله های هوایی واقعا چقدر ترسناک هستند؟ آیا خطر جدی ای دارند یا پدیده ای طبیعی و گذرا هستند؟ در این مطلب، الی گشت این مفهوم را به طور ساده ای برای شما توضیح داده و به بررسی خطرات آن پرداخته است:

مطالب مرتبط:
۵ راز درباره مهمانداران هواپیما که نمی دانستید
چطور از سقوط هواپیما جان سالم به در ببریم؟

چاله هوایی | هواپیما

 

چاله ی هوایی چقدر خطرناک است؟

چاله ی هوایی، پدیده ای است که در پروازها ممکن است زیاد اتفاق بیفتد و طبق تحقیقاتی که در کشور امریکا شده، مشخص شده که فقط در این کشور به تنهایی، در یکسال، چاله های هوایی به دفعات زیاد اتفاق اقتاده و باعث زخمی شدن ۵۸ مسافر شده است و در واقع چاله های هوایی اصلی ترین دلیل زخمی شدن مسافران هستند.

علت اصلی به وجود آمدن چاله هوایی چیست؟

چاله ی هوایی ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید که در این مورد خلبانان بیشترین اطلاعات دارند. یکی از خلبانان در مورد این پدیده می گوید:
چاله های هوایی مثل دست اندازهای کوچکی هستند که تقریبا می توانم بگویم هر روز در پرواز با آنها مواجه می شویم. مانند رانندگی با ماشین و همانطور که در خیابان، دست اندازهایی وجود دارد، در آسمان هم دست اندازهایی وجود دارد که به آنها چاله ی هوایی می گویند و وقتی هواپیما در این چاله های کوچک عجیب می افتد، دچار لغزش هایی می شود و شاید خیلی خوشایند نباشد اما خطرناک نیست و بخشی از پرواز است.

خلبان پرواز | هواپیما
یکی از دلایلی که می تواند باعث بوجود آمدن این چاله ها شود، وضعیت آب و هوا است. در واقع باد دوست دارد که در جهت افقی بوزد و در نتیجه جریان قوی ای ایجاد می کند که به ان اصطلاحا جریان جتی می گویند. برخورد جریان جتی با هوای آرام باعث بوجود آمدن چندین هوای مختلف می شود که به آن، آشفتگی یا چاله ی هوایی می گویند.

چاله های هوایی چقدر می توانند خطرناک باشند؟

خوب است بدانید بطور کلی ۳ نوع چاله هوایی داریم: ملایم، متوسط و شدید. برای خلبان ها تجربه ی هر سه نوع با توجه به هزاران پروازی که دارند ممکن است عادی باشد اما برای مسافران مخصوصا افراد که کمی ترس از ارتفاع داشته باشند یا از هواپیما بترسند، نوع ملایم آن هم می تواند وحشتناک باشد.

انواع چاله هوایی
نوع ملایم: چاله ی هوایی ملایم فقط چند فوت در ارتفاع هواپیما تاثیر می گذارد و برای خلبان ها مثل یک دست انداز معمولی است.
نوع متوسط: چاله ی هوایی نوع متوسط هم معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد و این نوع آشفتگی هم برای خلبان ها ترسناک نیست چون نسبت به نوع ملایم، خیلی کمتر اتفاق می افتد و باعث تغییر کردن ارتفاع هواپیما بین ۱۰ تا ۲۰ فوت می شود و برای مسافران هم به اندازه ی ریختن قهوه ی داخل فنجان محسوس است. اگر بیشتر از این طول بکشد می تواند عصبی کننده باشد.
نوع شدید: این نوع چاله هوایی خیلی کم و به ندرت اتفاق می افتد و اگر چه واقعا ناخوشایند است اما اصلا خطرناک نیست و از آنجاییکه به ندرت اتفاق می افتد حتی افرادی که زیاد با هواپیما سفر می کنند، خیلی کم احتمال دارد آن را تجربه کنند.

با هواپیمای فوق پیشرفته ای که مسافرانش را در هنگام حادثه نجات می دهد، آشنا شوید!
با هواپیمای فوق پیشرفته ای که مسافرانش را در هنگام حادثه نجات می دهد، آشنا شوید!
۶ دانستنی جالب در مورد هواپیما و پرواز
۶ دانستنی جالب در مورد هواپیما و پرواز
اگر قبل از پرواز استرس دارید این تمرین ها را انجام دهید تا در کمتر از ۶۰ ثانیه آرام شوید!
اگر قبل از پرواز استرس دارید این تمرین ها را انجام دهید تا در کمتر از ۶۰ ثانیه آرام شوید!
ماجرای کامل سقوط جت شخصی ترکیه ای در شهر کرد
ماجرای کامل سقوط جت شخصی ترکیه ای در شهر کرد
  1. Avatar
    ناصر

    من خیلی از هواپیما میترسم چیکاررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررر

    کنم حتی حالت عادیش هم برام ترس داره

    اوه مای گاد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code