چشمه قیر دهلران، از جاذبه های عجیب استان ایلام

چشمه قیر دهلران

وقتی اسم چشمه را می شنویم یاد آبی زلال و شفاف می افتیم اما این بار می خواهیم درباره چشمه ای متفاوت حرف بزنیم، چشمه ای از جنس قیر سیاه! در استان ایلام چشمه ای عجیب هست که اگر تا به حال آن را از نزدیک ندیده باشید حتما از تماشای آن شگفت زده می شوید: چشمه قیر دهلران، چشمه ای که هزاران سال است ماده سیاه رنگ قیر را به روی سطح زمین می آورد و همه را متعجب می کند. شاید تا به حال چیزی درباره چشمه قیر جوشان نشنیده و درباره ی ویژگی های آن ها اطلاعاتی نداشته باشید. اگر این طور است در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره چشمه قیر دهلران بیشتر بدانید.

چشمه قیر دهلران، از جاذبه های عجیب استان ایلام
مطالب مرتبط:
ده مورد از جاذبه های زیبای استان ایلام
تنگ رازیانه، بخشی از طبیعت زیبای ایلام

در چشمه های قیر جوشان به جای آب، قیر از اعماق زمین بیرون می آید، نمونه ای از این چشمه ها در شهرستان دهلران استان ایلام قرار دارد و از جاذبه های طبیعی و ملی این استان به شمار می رود. این چشمه در ۷ کیلومتری شهرستان دهلران قرار دارد، حوضچه ای با قیر روان که دمای آب آن ۳۵ درجه سانتی گراد است و مواد نفتی از میدان های نفتی زیرزمینی منطقه دهلران با آن ترکیب شده و قیر مذاب به وجود می آید.

چشمه قیر دهلران از پدیده های کمیاب طبیعی استان ایران است و در آن آبی که به همراه قیر به بیرون تراوش می کند دمای زیاد دارد به همین دلیل قیر به صورت روان به بیرون تراواش می کند و حوضچه ای به وجود آمده که ۹ متر قطر و ۵۰ سانتی متر عمق دارد. این چشمه تنها چشمه قیر ایران است که به صورت یک حوضچه طبیعی با قیر روان است که سفره زیر زمینی آن ۷۰ هکتار تخمین زده شده است.

چشمه های قیر ایلام

دهانه این چشمه ۹ متر است و برای رسیدن به آن باید از شهر دهلران راهی بوستان جنگلی آبگرم شوید. این چشمه که یکی از مهمترین آثار توریستی استان ایلام است در ۷ کیلومتری شهرستان دهلران قرار دارد و گردشگران زیادی را به خصوص در ایام تعطیلات عید نوروز به خود جذب می کند. این چشمه قدمتی به بلندای تاریخ ایلام دارد و از آثار ملی ایران است.

چشمه قیر روان از دیدنی های منحصربفرد استان ایلام است که ایرانیان از حداقل سه هزار سال پیش به فواید آن پی برده و از ماده ی درون چشمه در صنعت دریانوردی و ساختمانی استفاده می کردند. از آن جایی که آب به کف کشتی ها و سقف خانه ها نفوذ می کرد راه حل این مشکل قیر بود! بعد از قیر اندود شدن دیگر آب هیچ راهی برای نفوذ به اطراف نداشت.

جاذبه های ایران

چگونه به چشمه قیر دهلران برویم؟

از شهر دهلران راهی بوستان جنگلی آبگرم شوید، پس از عبور از بوستان، تابلویی را در سمت راست می بینید که به خوبی شما را در جهت رسیدن به چشمه قیر راهنمایی می کند. از این قسمت به بعد دیگر هیچ تابلویی وجود ندارد پس بهتر است از افراد محلی کمک بگیرید. قسمت مشکل این مسیر پایین رفتن از دیواره ی یک رودخانه و بالا رفتن از جهت دیگر آن است.

در ۳۰۰ متری چشمه، دیگر اثری از جاده نیست و باید بقیه ی راه را پیاده روی کنید. حالا نوبت طبیعت گردی است! اینجا پوشیده از درختچه هایی است که الان شانس تماشای آن ها را دارید. دیگر چیزی به چشمه نمانده و بوی قیر فضا را پر کرده است. دهانه چشمه قطری حدود ۹ متر دارد و در زیر آب آب گرمی را می بینید که پر از ذرات ریز و درشت قیر سیال است.

چشمه قیر دهلران

چشمه در احاطه ی فنسی سقف دار است تا حیوانات این منطقه در چشمه قیر گیر نیفتند. در گذشته در هوای گرم تابستان حیوانات و جانوران برای آب خوردن به کنار چشمه می آمدند اما با گرفتار شدن در قیر جان خود را از دست می دادند برای همین این دیواره ی فنسی در اطراف چشمه کشیده شد.

یکی دیگر از جاذبه های مهم این اطراف چشمه های آبگرم است که با املاح گوگردی خواص درمانی زیادی دارند. این چشمه ها در ۳ کیلومتری شهر دهلران در دامنه کوه سیاهکوه و نزدیک به غار خفاش جای دارند و با دمای ۵۰ درجه سانتی گراد از  چشمه های بهداشتی آبگرم و استخرهای لجن درمانی برخوردارند. در مدت روز، انعکاس نور خورشید باعث می شود که آب این چشمه ها ظاهری هفت رنگ پیدا کند. بیشتر از جذابیت های ظاهری، خواص درمانی این چشمه ها مورد توجه است چون شنا در این چشمه ها می تواند در درمان حساسیت، رماتیسم، دمل، زخم ها و شکستگی استخوان و کوفتگی کمک کننده باشد. البته به کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند توصیه می شود که به نزدیکی این چشمه ها نروند چون در این منطقه گوگرد زیادی وجود دارد. شهرستان دهلران جاذبه های زیادی دارد که با سفر به استان ایلام می توانید با گوشه ای از جاذبه های شگفت انگیز این استان آشنا شوید، جاذبه هایی که اینجا را تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری ایران اند.

تهرانگردی: پارک ساعی
تهرانگردی: پارک ساعی
خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
معرفی موزه جواهرات ملی
معرفی موزه جواهرات ملی
غاری که ۱۳۵ سال زندگی کرده: غار ده شیخ دنا در کهگیلویه و بویراحمد
غاری که ۱۳۵ سال زندگی کرده: غار ده شیخ دنا در کهگیلویه و بویراحمد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code