اگر در این مکان ها زمین را بکنید به چشمه آب گرم می رسید!

معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی دنیا

چشمه های آب گرم جوشان پدیده هایی نادر هستند، چرا که برای ایجادشان به یکسری شرایط خاص نیاز است. به طور کلی این چشمه ها را می توان در مجاورت مناطق فعال آتشفشانی که منابع فراوانی از انرژی گرمایی را در دل خود پنهان دارند، پیدا کرد. هنگامی که آب های زیرزمینی راهی به مناطق عمیق تر کره زمین پیدا می کنند و با سنگ های داغ برخورد می کنند، بخار آب ایجاد شده و و این آب گرم و بخار به دنبال روزنه ای برای فرار از داخل زمین می گردند. اما گاهی نیز فعالیت های انسانی باعث ایجاد چشمه های آب گرم می شوند. حفاری هایی که برای یافتن نفت یا آب در دل زمین انجام می شود، ممکن است باعث کشف چشمه های خروشان آب داغ شوند. برای آشنایی با معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی دنیا همراه الی گشت باشید.

معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی دنیا
مطالب مرتبط: 
اینجا سرزمین چشمه های آب گرم است!
میمون هایی که مثل انسان ها به چشمه آب گرم می روند!

گاهی اوقات حفاری هایی که برای یافتن نفت در زمین انجام می شود، باعث کشف چشمه های آب گرم جوشان به جای نفت می شوند. در برخی از مناطق دنیا نیز دانشمندان به منظور ایجاد چشمه هایی برای تامین انرژی، به دنبال محل هایی که آب داغ و بخار آن در دل زمین محبوس شده اند، می گردند و با سوراخ کردن زمین، چشمه های آب گرم ایجاد می کنند. برخی از این چشمه های مصنوعی، امروزه به جاذبه های گردشگری معروفی تبدیل شده اند و گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشانند.

چشمه آب گرم پرواز | Fly Geyser

چشمه آب گرم پرواز، یکی از معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی است که بخ طور تصادفی ایجاد شده است. این چشمه در بخش واشوئی (Washoe) از ایالت نوادا در ایالات متحده واقع شده است. این چشمه آب گرم در سال ۱۹۱۶ در هنگامی حفر چاهی در این منطقه ایجاد شد. از این چاه ده ها استفاده شد ولی در سال ۱۹۶۰، آب های گرم زیرزمینی روزنه ای به داخل چاه پیدا کردند و آب داغ شروع به فوران کردن کرد. پس از فوران آب های معدنی از درون زمین در این ناحیه، تپه ای بسیار زیبا و رنگ و وارنگ از املاح معدنی در محل خروج آب ایجاد شده است و چشم انداز بسیار زیبایی را پیش روی چشم گردشگران قرار داده است.

این چشمه معدنی، چندین مجرا برای خروج آب دارد و استخرهای متعددی در اطراف آن ایجاد شده است.

چشمه آب گرم پرواز

چشمه آب سرد کریستال | Crystal Geyser

چشمه آب معدنی کریستال در سواحل رودخانه سبز در منطقه یوتا (Utah) در ایالات متحده قرار دارد. البته این چشمه، چشمه آب گرم نیست و آب سرد از آن فوران می کند. اما شاید بپرسید مگر آب سرد هم فوران می کند؟ جواب مثبت است. دلیل فوران آب سرد در این چشمه، وفور دی اکسید کربن در آب آن است.

این چشمه در سال ۱۹۳۶ و هنگامی که چاهی ۸۰۰ متری برای یافتن نفت حفر شده بود کشف شد. این چشمه، هر ۸ تا ۲۲ ساعت یکبار فوران می کند و مقدار زیادی دی اکسید کربن را به سمت زمین رها می کند. هنگام فوران؛ آب تا ارتفاع ۶ ۷ متری از سطح زمین هم بالا می رود.

چشمه آب سرد کریستال

چشمه آب گرم سودا اسپرینگس | Soda Springs Geyser

چشمه آب گرم سودا اسپرینگس در آیداهو (Idaho) در آمریکا، یکی از معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی دنیا و تنها نمونه کنترل شده آن هاست. این چشمه آب گرم در سال ۱۹۳۷ و هنگامی یک مرد محلی در حال حفاری برای پیدا کردن منبع آب داغ برای ایجاد استخر بود، کشف شد. فوران این چشمه دائمی است، به همین دلیل توسط یخ تایمر پیشرفته از فوران دائمی آن جلوگیری کرده و در واقع آن را تحت کنترل خود در آورده اند.

چشمه آب گرم سودا اسپرینگس

چشمه آب گرم هرلانی | Herl’any’s Geyser

تنها چشمه خروشان آب گرم در اسلواکی در روستای هرلانی در مناطق شرقی این کشور قرار گرفته است. این چشمه، در دهه ۱۸۷۰ به دنبال حفاری هایی برای یافتن آب گرم ایجاد شده است. آب این چشمه هر ۳۲ تا ۳۴ ساعت یک بار فوران می کند و تا ارتفاع ۱۵ متری از سطح زمین بالا می رود. هر فوران حدود ۲۶ دقیقه طول می کشد و حدود ۲۰ میلیون لیتر آب را به بیرون پرتاب می کند. آب گرم هرلانی یکی از معروف ترین چشمه های آب گرم مصنوعی دنیا است که هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از آن به اسلواکی سفر می کنند.

چشمه آب گرم هرلانی

چشمه آب گرم چافین رانچ | Chaffin Ranch Geyser

در نتیجه یک عملیات حفاری دیگر در دل زمین، یک چشمه بزرگ و زیبا با نام چافین رانچ در ۱۹ کیلومتری جنوب چشمه کریستال ایجاد شده است. این چشمه هر دو تا ۴ ساعت یکبار فوران می کند و تا ارتفاع حدود ۱۰ متری از سطح زمین بالا می رود. این فوران ها، حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. آب چافین رانچ، در فصول بهار و تابستان بیشتر از پائیز و زمستان است.

چشمه آب گرم چافین رانچ

چشمه آب گرم Old Perpetual | Old Perpetual

این چشمه آب گرم، در میان دریاچه County در آمریکا قرار دارد و در اثر تلاش برای حفر یک چاه عمیق در این منطقه ایجاد شده است. Old Perpetual یکی از معروف ترین چشمه های آب گرم دنیا بود و گردشگران بسیاری را از اطراف به این منطقه می کشاند. متاسفانه فعالیت این چشمه در سال ۲۰۰۹ به یکباره کاهشی بسیار چشم گیر داشت و رو به خاموشی رفت. اما گزارشاتی از فعالیت و فوران آن در سال ۲۰۱۴ به گوش رسیده است.

در کنار این چشمه استخرهای آب معدنی زیادی وجود دارد که گردشگران می توانند در آن ها شنا کنند و از خواص درمانی آن بهره مند شوند.

چشمه آب گرم Old Perpetual

چشمه آب سرد آندرناچ | Andernach Geyser

آندرناچ نیز یک چشمه آب سرد است، ولی به دلیل زیبایی بسیار و فوران آبش، در این لیست قرار گرفته است. این چشمه در شهر آندرناچ آلمان قرار دارد و به عنوان بلندترین چشمه آب سرد در دنیا شناخته می شود. این چشمه نیز در اثر حفاری هایی که برای یافتن آب گرم در این ناحیه انجام شده، ایجاد گشته است. از آب این چشمه، در ابتدا بطری های آب معدنی تولید می کردند. ولی بعد از جنگ جهانی دوم، تولید آب معدنی از این چشمه متوقف شد.

چشمه آب سرد آندرناچ

از سال ۲۰۰۶ تا کنون، این چشمه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری معروف این منطقه، پذیرای گردشگران و بازدید کنندگان است.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد