چشم‌نوازترین موزه های شهر پکن

چین با تاریخی جاودانه و موزه هایی منحصربفرد در پکن

موزه هنر چندگانه را می توان گنجینه ای از آثار باستانی چین دانست که در یک آسمان خراش شیشه ای قرار داشته و شما می توانید بلیط ورودی آن را از باجه های این محل خریداری کنید. آثار برنزی و مجسمه های بسیار نفیس و عالی در این موزه به نمایش گذاشته شدند. این آثار برخلاف سایر موزه ها پشت ویترین های شیشه ای قرار نگرفته اند بلکه روی ستون هایی زیبا و نور پردازی شده قرار دارند. بیشتر این آثار در حراجی ها و گالری های مختلف از گوشه و کنار جهان خریداری و به چین بازگردانده شده اند. در این موزه حتما به تماشای مجسمه های منطقه البروج (zodiac sculptures) بروید که در روزگار گذشته بخشی از تزئینات کاخ تابستانی امپراتور محسوب می شده است. این مجسمه ها هنوز به خوبی روز نخست بوده و به طور کامل مدور هستند.

مطالب مرتبط:
پکن و دانستنی هایی که باید به خاطر بسپارید
۱۴ دلیل برای دیدن شهر افسانه ای پکن

poly-art-museum-beijing_cs

دیدن شهر ممنوعه کوچک بدون ازدحام جمعیت (Mini-Forbidden City)

پیش از اینکه شهر ممنوعه کوچک توسط مائو به موزه فرهنگ تغییر کاربری دهد، این محل، عبادتگاه اجداد امپراتوران محسوب شده و به عنوان مقدس ترین بخش شهر پکن شناخته می شد.  تالار بزرگ این مجموعه در پشت دروازه زرد رنگ  و براقی قرار دارد که موازی با یک پل سنگی است. در اطراف این محل، درختان کاج و سرو زیبا و شکیلی که جز درختان کهنسال و مورد احترام هستند، قرار داشته که توسط ژو دی (Zhu Di) سومین امپراتور سلسله مینگ کاشته شده اند. از همه مهم تر اینکه در این مجموع به جز ویژگی های سلسله مینگ، می توانید رگه های پر رنگ حضور فرهنگی برادر بزرگ تر این سلسله یعنی سلسله امپراتوران چینگ (Qing) را نیز مشاهده کنید.

houhai-lake-dragons_cs

اژدهای آبی دریاچه و پل  Houhai

منطقه دریاچه های  Shichahai با درختان بید زیبای خود و کافه های فراوان و عالی، یک محل تفریحی مشهور در پکن محسوب می شود که در گذشته بخشی از بندرگاهی محسوب می شد که به طور مستقیم با کانال بزرگ شهر در ارتباط بوده و  از طریق یک خط به مناطق حومه جنوب شرقی Tongzhou می رسید. در زیر پل سنگ فرش شده دریاچه Houhai  در منطقه Di’anmenWaijie یک جفت جانور شبیه به اژدها از جنس سنگ تراشیده شده اند که امروزه در هیاهو و شلوغی شهر پکن نادیده گرفته می شوند اما این مجسمه ها، روزگاری دور و در سال ۱۲۰۰ میلادی، نگهبانان این مسیر آبی مهم محسوب می شدند.  اگر دوست دارید درباره تاسیسات آبی و ابداعات سلسله یوآن اطلاعات بیشتری به دست آورید، توصیه می کنیم به موزه کوچکی که در این محل و داخل معبد هویتونگ (Huitong) در شمال دریاچه Xihai قرار دارد مراجعه کرده و اسناد مربوط به آثار GuoShoujing,  که یک ستاره شناس مشهور قرن ۱۳ میلادی و مهندس سازنده این کانال است را مشاهده کنید.

798-beijing-steampunk_cs

۷۹۸ ‘steampunk’ skywalk

در حقیقت منطقه هنری ۷۹۸ به عنوان منزلگاه هنر معاصر پکن شناخته شده و در گذشته یکی از مهم ترین مجموعه های صنعتی چین محسوب می شد. در این مجموعه شاهد حضور سبک معماری آلمان شرقی در قالب یک استودیوی عالی هستیم.  در این محل هنرمندانی مانند هوانگ روای (Huang Rui) و آی وی وی (Ai Weiwei) در دهه ۹۰ میلادی آثار خود را خلق کرده اند.  با گذر از این گالری ها و کافه زیبای این موزه شما به پارک دی (D-Park) رسیده و می توانید با یک محل تفریح که بر اساس سیستم معماری یکپارچه سازی دوره کمونیسم ساخته شده است، رو به رو شوید. از این محل می توانید از طریق پلکانی به سمت بالای برج رفته چشم اندازی جالب از دودکش ها، دیگ های بخار، لوله های مختلف و سازه های غول پیکر فلزی که بی شباهت به مجموعه فیلم های steampunk نیستند، را در برابر خود داشته باشید.

مشاهده و ستایش هنرمندان اپرای پکن

یکی از آثار باستانی و مهم و قدیمی ترین سالن های اپرا در کشور چین، تالار اپرای پکن به آدرس: ۲۲۰ XiheyanDajie, Xuanwu district; +86 010 8315 1649 است. این بنا در سال ۱۶۸۸ ساخته شده است. این سالن اپرا دارای کمتر از ۱۰۰ صندلی بوده و دارای پنلی چوبی است و در عین حال یکی از جالب ترین فضاهای فرهنگی پکن را شکل می دهد. این سالن با سبک عوام گرانه و پوپولیستی خود، توسط نخبگان خارجی سلسله چینگ و گروه هنرمندانی که از جنوب مهاجرت کرده بودند شکل گرفته و در سال ۱۷۹۰ میلادی جشن تولد هشتاد سالگی ملکه Qianlong در این محل برگذار شد.

گفتنی است برای افراد خبره و کهنسال سبک فاضلانه kunqu  نیز در این سالن اجرا می شود. در این محل همچنین می توانید سبک کلاسیک Mei Lanfang را که توسط رهبر ارکستر چین Mei Lanfang  در قرن بیستم  ابداع و در بسیاری از نقاط جهان ارائه شده است، مشاهده کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد