چه دانشگاه هایی در حوزه کسب و کار بهترین هستند؟

مدیریت کسب‌وکار چهارمین رشته‌ی پرطرفدار دانشگاهی در دنیا است

در رده‌بندی جهانی بهترین دانشگاه‌های کسب‌وکار، شاخص‌هایی مثل متوسط حقوق و دستمزد ابتدایی پس از فارغ‌التحصیلی، نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان (درصد اشتغال فارغ‌التحصیلان در طی سه ماه بعد از کسب مدرک)، متوسط نمره‌ی آزمون GMAT و شهریه و مخارج تحصیل، بعلاوه ی شهرت و اعتبار و سابقه‌ی تاریخی دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شوند. در این مقاله‌ی الی گشت تعدادی از برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه‌ی کسب و کار را معرفی می‌کنیم:

دانشگاه هاروارد

۱- دانشگاه هاروارد

مطالب مرتبط:
قدیمی ترین دانشگاه های دنیا
آشنایی با دانشگاه های انگلیس

دانشگاه هاروارد در کمبریج، ماساچوست آمریکا واقع‌شده است و از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی این کشور یاد می‌شود. دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین زیرمجموعه‌های این دانشگاه است و کتابخانه‌ی آن، بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی علوم دانشگاهی جهان است. این دانشگاه تأکید دارد که دانشجویان علاوه بر اصول کسب‌وکار، اصول اخلاقی تجارت را هم یاد بگیرند. شیوه‌ی آموزشی دانشگاه هاروارد بر مطالعات موردی استوار است و دانشجویان می‌توانند هم‌زمان در دو رشته به تحصیل بپردازند. فارغ‌التحصیلان هاروارد در دنیا به‌عنوان بهترین و شایسته‌ترین متخصصان MBA شناخته می‌شوند و دانشجویان حتی در دوران تحصیل هم پیشنهادات شغلی بسیار خوبی دارند. مایکل بلومبرگ، شریل سندبرگ، رابرت کرافت و جفری ایملت ازجمله فارغ‌التحصیلان مشهور این دانشگاه هستند.

بیانیه‌ی ماموریت دانشگاه: ما رهبرانی را پرورش می‌دهیم که دنیا را تغییر می‌دهند.

میانگین درآمد ابتدایی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی: ۱۳۱.۶۰۰ دلار

میانگین آزمون GMAT دانشجویان: ۷۲۵

درصد اشتغال تا ۳ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی : ۹۱درصد

۲- موسسه فناوری ماساچوست (دانشگاه MIT)، دانشکده‌ی اسلون

دانشگاه MIT، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی، واقع در کمبریج، ماساچوست آمریکا است. کالج مدیریت اسلون، در سال ۱۹۱۴ به‌عنوان زیر بخش رشته‌ی آمار و اقتصاد تأسیس شد و امروزه پس از صدسال، بی‌شک یکی از بهترین دانشگاه‌های کسب‌وکار جهان است. این دانشگاه کلاس‌های خود را برای تمام سطوح دانشگاهی ارائه می‌دهد و با کارگاه‌های اجرایی خود، دانشجویان را با اصول کارآفرینی در کسب‌وکارهای کشورهای درحال‌توسعه و کشورهای توسعه‌یافته آشنا می‌کند. لابراتوارهای پرورش طرز فکر خلاق و نوآور، از دیگر دوره‌های مختص به این دانشگاه هستند. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بیشترین آمار پیشنهاد کار را از شرکت‌های ادوبی، فیس‌بوک، مایکروسافت و گوگل دارند.

بیانیه‌ی ماموریت دانشگاه: پرورش رهبرانی نوآور و اصولگرا که جهان را به سمتی بهتر هدایت می‌کنند.

میانگین درآمد ابتدایی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی: ۱۲۶.۳۰۰ دلار

میانگین آزمون GMAT دانشجویان: ۷۲۶

درصد اشتغال تا ۳ ماه پس از فارغ‌التحصیلی: ۹۴درصد

دانشگاه استنفورد

۳- دانشگاه پنسیلوانیا، دانشکده‌ی وارتون

این دانشگاه در شهر فیلادلفیا ایالت پنسیلوانیای آمریکا واقع‌شده است. دانشکده‌ی وارتون اولین دانشکده‌ی کسب‌وکار آمریکا است که در سال ۱۸۸۱ تأسیس شد و در حال حاضر بزرگ‌ترین دیتابیس جهان را در زمینه‌های مالی و اقتصادی دارا است. پذیرش دانشجو با آزمون و گزینش سختی انجام می‌شود و به لحاظ شهریه‌ی تحصیلی هم از گران‌ترین دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود. در حال حاضر دانشکده‌ی وارتون بزرگ‌ترین شبکه‌ی فارغ‌التحصیلی MBA را در جهان دارد. همه‌ی دانشجویان می‌بایست سال اول خود را به تحصیل دروس سنتی آمار، اقتصاد و مالیه بگذرانند و از سال دوم می‌توانند دروس خود را انتخاب کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند در سال‌های بعد، ادامه‌ی تحصیلات خود را در شعب دانشگاه اینسید در کشورهای دیگر پی بگیرند. دانشکده‌ی وارتون از پژوهش‌های مستقل دانشجویان حمایت می‌کند. جان اسکالی، جف واینر، لوئیس پلات و ایلان ماسک از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

شعار دانشگاه: دانش برای عمل

میانگین درآمد ابتدایی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی: ۱۲۷.۳۰۰دلار

میانگین آزمون GMAT دانشجویان: ۷۳۲

درصد اشتغال تا ۳ ماه پس از فارغ‌التحصیلی: ۹۵ درصد

۴- دانشگاه استنفورد

دانشکده‌ی کسب‌وکار دانشگاه استنفورد، دانشکده‌ای خصوصی است که در پالو آلتو کالیفرنیا واقع‌شده است. این دانشکده به همکاری با شرکت‌های مشهور سیلیکون ولی شهرت دارد و هدف خود را پرورش رهبرانی اخلاق‌گرا برای تبدیل کردن دنیا به مکانی بهتر می‌داند. دانشکده‌ی کسب‌وکار استنفورد تحصیلات آکادمیک خود را برای مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا ارائه می‌دهد، ولی دوره‌های عملی کوتاه‌مدت MBA را هم برگزار می‌کند. این دانشگاه در حوزه‌ی حمایت از محیط‌زیست، به‌عنوان برترین دانشگاه آمریکا انتخاب‌شده است و با دانشگاه‌های هاروارد و مدرسه‌ی کسب‌وکار لندن نیز همکاری‌های گسترده‌ای دارد.

بیانیه‌ی ماموریت دانشگاه: کشف ایده‌هایی که ادراک ما را از مدیریت بهبود می‌دهند و کمک می‌کنند رهبرانی خلاق و روشنفکر باشیم.

میانگین درآمد ابتدایی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی: ۱۳۳.۴۰۰ دلار

میانگین آزمون GMAT دانشجویان: ۷۳۳

درصد اشتغال تا ۳ ماه پس از فارغ‌التحصیلی: ۸۶ درصد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code