چگونه با کودکمان به سفر برویم؟!

چالش های گردش با کودکان

اگر کودکان را در سفرهای درون ‌شهری به همراه داشته باشید، دیگر خبری از خوردن وعده‌ های غذایی سرپایی، و خوابیدن تا لنگ ظهر نیست، اما در عوض لحظاتی لذت ‌بخش و بدون استرس را تجربه خواهید کرد. فعالیت ‌های بسیار زیادی در محیط‌های شهری وجود دارد که متناسب با رده ‌های سنی گوناگون مسافران است و خوشحال می ‌شوید که ببینید فرزندان تان نیز به ‌اندازه شما لذت خواهند برد.

اما والدینی که تجربه آن را داشته ‌اند، می‌ دانند که گشتن در خیابان ‌ها با دسته‌ ای از بچه‌ های بهانه‌ گیر (چه کودک باشند چه بزرگ ‌تر) می‌تواند به یک چالش بدل شود. نکته ‌هایی که در ادامه متن بیان می ‌شود، آزمایش و تجربه‌ شده ‌اند و می ‌توانید با استفاده از آن ‌ها این هرج ‌ومرج را کنترل کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
تجربه ای بینظیر از سفر به هند با کودکان
با کودکانتان سفر کنید
سفر با کودکان

شناخت شهر

پیش از اینکه سفر کنید، از تصور کودکان تان با استفاده از فیلم‌ ها و کتاب ‌هایی در مورد شهر موردنظر آگاه شوید. اگر نوجوانان تان مشتاق هستند که گوژپشت نوتردام را ببینند، کلیسای جامع نوتردام (Notre Dame Cathedral) در پاریس برای آن‌ ها بسیار هیجان ‌انگیز خواهد بود؛ و مجموعه فیلم‌ های مرد عنکبوتی باعث خواهد شد که آرزو کنند آسمان‌ خراش‌ های نیویورک را ببینند.

هنگامی‌که به آنجا رسیدید، دنبال راه ‌های مخصوص کودکان بگردید – ممکن است دفاتر گردشگری مسیرهای خانوادگی مخصوصی را به شما پیشنهاد کنند. اگر بچه ‌هایتان می ‌توانند دوچرخه ‌سواری کنند (یا در صندلی مخصوص کودکان جا می ‌شوند)، ممکن است دوست داشته باشند با دوچرخه شهر را بگردند. در هرصورت تشخیص مکان در هنگام ورود باعث می‌شود که در طول اقامت تان در آنجا بسیار راحت‌ تر مقصدتان را پیدا کنید.

مناسب ‌ترین مکان را برای اقامت انتخاب کنید

اغلب اجاره یک آپارتمان راحت‌ ترین کار است؛ می ‌توانید هر زمان که خواستید از خودتان پذیرایی کنید و وعده ‌هایتان را ساده انتخاب کنید –دیگر لازم نیست که نگران باشید موجب آزار دیگر مهمانان نشوید. همچنین فضای بیشتری در اختیار دارید و می‌توانید هر زمان که لازم شد در برابر دستگاه تهویه دراز بکشید و استراحت کنید.

اقامت در هتل هم ایده خوبی است؛ از کارهای روزمره خلاص می ‌شوید و برای بچه ‌ها تازگی خواهد داشت –خواهید دید که هنگامی‌که سفارش خدمات هتل را می ‌دهید چشمان آن‌ ها از خوشحالی برق می ‌زند. اگر استخر هم دارد که فبها.

هر اقامت گاهی را که انتخاب می‌ کنید، موقعیت آن بسیار مهم است. نباید وقت گران‌ بهای شما برای گردش صرف سفرهای طولانی به شهر شود؛ بنابراین اقامت گاه خود را در مرکز شهر تعیین کنید یا جای دنجی را پیدا کنید که دسترسی آن به حمل‌ ونقل عمومی خوب باشد.

از هم جدا نشوید

هنگام برنامه ‌ریزی سفر، زیاد بلندپرواز نباشید. اگر بچه‌ های نوپا به همراه دارید، نمی ‌توانید با سرعت همیشگی راه بروید –آهسته راه رفتن و توقف کردن درجاهای مختلف باعث نق زدن ‌ها را به حداقل می ‌رساند و از خستگی جلوگیری می‌کند.

بچه ‌ها را در موزه ‌ها و گالری ‌هایی که سیستم راهنمایی صوتی دارند، سرگرم کنید –بسیاری از مکان ‌های گردشگری، مکان را به‌صورت صوتی مخصوص کودکان معرفی می‌کنند. اگر می ‌دانید که کودکان تان زود از موزه خسته می ‌شوند، می ‌توانید آن‌ ها را به دیدن قصرها، کاخ‌ ها، یا مجسمه ‌هایی ببرید که بیشتر توجه آن ‌ها را جلب می ‌کنند.

بچه‌ها همچنین میدان ‌های فواره دار، مجسمه ‌ها، غذاها و سرگرمی ‌های خیابانی را دوست دارند. به مناطق مخصوص عابران پیاده بروید و در بازارچه ‌ها چرخ بزنید. در این محل‌ ها اگر آهسته راه بروید بقیه افراد ملاحظه شما را می‌ کنند.

سفر با کودکان

برنامه ‌ای جایگزین برای هوای نامساعد داشته باشید

هنگام زمان ‌بندی سفر، شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید. می‌ توانید در دماهای پایین لباس مناسب بپوشید، اما ماندن در تمام طول روز زیر باران بسیار سخت است و زندانی شدن درجایی دور از خانه نیز زیاد جالب نیست.

خوشبختانه بسیاری از شهرها این مشکل را برطرف کرده ‌اند و گستره وسیعی از سرگرمی‌ های درون خانه برای بچه‌ ها از قبیل موزه‌ های چندرسانه ‌ای، زمین ‌های بازی، زمین ‌های بازی ‌های روی یخ، کتاب ‌فروشی ‌ها و تئاترها را ارائه می‌ دهند. هنگام برنامه ‌ریزی برای سفر، چند روز بارانی را نیز در نظر بگیرید تا حال تان گرفته نشود.

کودکان گردشگرتان را نیز سهیم کنید

مبلغ کمی را به کودکان تان بدهید تا چیزی را که دوست دارند را بخرند و اجازه بدهید هرچه را که دوست دارند انتخاب کنند –با این ‌وجود لزوماً نباید هر چیزی را که انتخاب کردند بخرید. بچه‌ ها معمولاً دوست دارند در خیابان ‌ها و بازارهای خیابانی بگردند و لذت می ‌برند که چیزی را انتخاب کنند که بعداً آن ‌ها را به یاد این سفر بیندازد.

یک تلفن قدیمی یا دوربین پلاستیکی کودکان را بسیار خوشحال و سرگرم می‌کند و به شما فرصت بیشتری برای اقامت در برخی مکان ‌ها می ‌دهد، زیرا در غیر این صورت مجبورید با عجله از این مکان ‌ها بگذرید.

وقتی را صرفاً به خودتان اختصاص دهید

اگر در سفرتان نوزاد یا کودک نوپا به همراه دارید که چرت می ‌زند، این فرصت را مغتنم بشمارید و در کافه ‌ای توقف کنید یا اگر بیدار هستند در مسیری دایره ‌وار در موزه یا گالری بگردید.

اگر دل تان برای گردش شبانگاهی بدون بچه لک‌ زده است، بسیاری از هتل ‌های شهری متوسط و ممتاز کار مراقبت از بچه‌ها را نیز انجام می ‌دهند. همچنین می ‌توانید با یک موسسه محلی و تائید شده که کار آن نگهداری از بچه ‌هاست، تماس بگیرید تا بتوانید شبِ شهر را نیز ببینید و بچه‌ هایتان در موسسه برای یک روز دیگر ماجراجویی در شهر آماده شوند.

سفر با کودکان
برخورد نزدیک با حیواناتی همیشه دور
برخورد نزدیک با حیواناتی همیشه دور
چه جاذبه هایی در جزایر قناری می توان یافت؟
چه جاذبه هایی در جزایر قناری می توان یافت؟
برای سفر به قبرس این موارد را به خاطر بسپارید
برای سفر به قبرس این موارد را به خاطر بسپارید
راهنمای سفر به چیانگ مای در تایلند
راهنمای سفر به چیانگ مای در تایلند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code