چگونه مسئولانه سفر کنیم؟

چگونه سفری مسئولانه داشته باشیم؟

تا به حال در هیچ زمانی سفر رفتن به این آسانی نبوده است. با این همه پروازهای ارزان، وبسایت های مختلف مسافرتی و هتل های لوکس و ارزانی که وجود دارد همه می توانند به راحتی برنامه سفر بچینند و از تماشای دنیا لذت ببرند. کافیست یک کارت اعتباری، یک گوشی هوشمند و پاسپورت داشته باشید تا ماجراجویی هیجان انگیزتان را شروع کنید. وقتی به کشور جدیدی وارد می شوید دوست دارید جاذبه های آنجا را ببینید و تا می توانید لحظات خوبی داشته باشید، در این کار هیچ مشکلی وجود ندارد تا وقتی که به فرهنگ، ارزش ها و محیط اطراف احترام بگذارید. اگر به این چیزها بی توجه باشید ممکن است از آن دسته افرادی شوید که توریسم و گردشگری را با مشکلاتی روبرو می کنند! سفر مسئولانه سخت نیست فقط کافیست انتخاب های آگاهانه ای داشته باشید و درباره پیامد این انتخاب ها فکر کنید. برای اینکه یک مسافر ایده آل باشیم باید چه کارهایی انجام دهیم؟ الی گشت را همراهی کنید تا از نکاتی درباره سفر مسئولانه بگوییم.

سفر مسئولانه

به اقامتگاه های سازگار با محیط زیست بروید

مطالب مرتبط:
۵ نمونه از بهترین گجت های سفری
به افراد عاشق سفر، این هدیه ها را بدهید!

همه هتل های سازگار با محیط زیست به یک شکل ساخته نشده اند. اگر فکر می کنید این هتل ها به معنی رفتن به دل جنگل و بودن در میان پشه ها و حشرات عجیب و غریب است اشتباه می کنید! با اینکه مطمئنا این هتل ها به طبیعت نزدیک تر هستند اما مساله، مکان آن ها نیست بلکه اهمیتی است که به محیط طبیعی می دهند. می توانید به یک هتل ۵ ستاره بینظیر بروید که میوه و سبزیجات مورد نیاز را خودشان پرورش می دهند، برق را از پانل خورشیدی تولید می کنند و مطمئن هستند که زباله هایشان به درستی دفع می شود. اگر شما به عنوان مشتری این هتل ها را انتخاب کنید این امیدواری وجود دارد که در آینده تعداد این هتل ها بیشتر و بیشتر شود.

اقامتگاه های سازگار با طبیعت

فرهنگ و قوانین مردم محلی را درک کنید

وقتی به بازدید از کشوری جدید می روید این مهم است که فرهنگ آن ها را بفهمید مخصوصا اگر فرهنگشان کاملا با شما متفاوت باشد. اگر به فرهنگ آن ها احترام نگذارید نه تنها به مردم محلی بی توجهی کرده اید بلکه ممکن است روانه زندان هم بشوید! مثلا اگر به کشوری مسلمان می روید باید لباس مناسبی بپوشید، و یا در بیشتر کشورهای آسیایی باید قبل از ورود به موزه ها و خانه ها کفش هایتان را در بیاورید. بیشتر وقت ها پیروی از قوانین اجتماعی آن کشور آسان است و اصلا سفر شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

از کسب و کارهای محلی حمایت کنید

گاهی وقتی برای مدت طولانی در جاده هستید ممکن است دلتان برای راحتی های کشور خودتان تنگ شود. اینکه همیشه برای خرید  به فروشگاه های زنجیره ای معروف بروید چیز بدی نیست اما نباید تبدیل به عادت شود. با رفتن به فروشگاه ها دیگر به کسب و کارهای کوچک محلی کمکی نمی کنید، محلی ها همان کسانی هستند که باید از این صنعت گردشگری استفاده کند. از محلی ها لباس بخرید و غذاهای خوشمزه آن ها را امتحان کنید.

کسب و کارهای محلی

به حیات وحش احترام بگذارید

اگر تا به حال تصاویر فیل سواری گردشگران در تایلند را دیده باشید باید بدانید که این فیل ها زندگی سختی دارند و همین طور حیواناتی که در سیرک ها هستند آن ها برای اینکه یاد بگیرند چگونه رفتار کنند مرتب شکنجه می شوند. می توانید به جای رفتن به این جور مکان ها تفریحات جایگزینی را پیدا کنید.

حیات وحش

سوال بپرسید

گاهی برای دانستن جنبه های مختلف فرهنگی کشوری که به آنجا رفته اید باید کمی با مهارت عمل کنید. اگر مطمئن نیستید که چه لباسی را بپوشید و یا در موقعیت های مختلف چه کاری را انجام دهید از افراد محلی بپرسید تا کاملا برایتان توضیح دهند.

قبل از عکس گرفتن اجازه بگیرید

آیا تا به حال شده که فردی کاملا غریبه ناگهان از شما عکس بیندازد؟ اگر اینطور بوده در آن لحظه چه احساسی پیدا کرده اید؟ آدم ها جاذبه طبیعی و با تابلوی نقاشی نیستند و عکس گرفتن از آن ها بدون اجازه، توهین آمیز است. پس اگر به دیدن روستایی زیبا می روید و مردم محلی را با لباس هایی رنگارنگ و جذاب می بینید فوری دوربین خود را در نیاورید و عکس بیندازید مخصوصا از بچه ها. حتما قبل از این کار اجازه بگیرید و در آخر هم عکس ها را به آن ها نشان دهید.

عکس از محلی ها

زیاد چانه نزنید

وقتی به کشورهای در حال توسعه سفر می کنید و به بازارها می روید به جنس هایی بر می خورید که قیمت روی آن ها مشخص نشده و چانه زدن در آنجا کاری عادی است. با این حال، چانه زدن یعنی توافق بر سر قیمتی که هم فروشنده و هم خریدار راضی باشند. این را  بدانید که همه فروشنده ها قیمت هایشان چندان گران نیست و گاهی آن یک دلار ارزشش برای فروشنده خیلی بیشتر از شماست.

منبع: travelversed.co

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code