بلیط هواپیما

چیکاما، بهشت موج سواران در پرو+ تصویر

چیکاما در پرو

کشور پرو اگر چه ممکن است که در بین گردشگران ایرانی چندان شناخته شده نباشد و مقصد اصلی سفر برای خیلی از ایرانی ها نباشد، با این حال این شهر مناطق دیدنی بسیاری را در خود جای داده است که یکی از آن ها چیکاما نام دارد. در شهر ساحلی و کوچک پورتو چیکاما، در شمال شرقی کشور پرو، منطقه ای عالی برای موج سواری نهفته است. این منطقه به بهشت موج سواران معروف شده است. با این مطلب با الی گشت در ادامه همراه باشید تا با این جای دیدنی بیشتر آشنا شوید.

چیکاما در پرو
مطالب مرتبط:
سفری اسرارآمیز به ماچو پیچو در پرو + ویدیو
راز خطوط اسرار آمیز و جنجالی پاراکاس در پرو چیست؟

چیکاما در پرو نام شهری کوچک در شمال شرقی این کشور است که منطقه ای با طولانی ترین، بی عیب و نقص ترین و و نفس گیرترین امواج جهان است. شاید باورتان نشود ولی در این منطقه از دنیا، اکثر امواج تا ۲٫۲ کیلومتر هم کشیده می شوند و همین رقم کافیست تا بدانید که با امواجی با چه ابهتی روبرو هستید. دقیقا به همین دلیل است که این منطقه از پرو را در دنیا به عنوان بهشت موج سواران می دانند.

این امواج اکثرا از کیلومترها دورتر شروع می شوند و به ساحل می رسند، آن هم بدون اینکه شکسته شوند، بومی های این منطقه هم این مورد را تایید کرده اند.

به صورت متعدد می توانید ببینید که امواجی که اصلا نمی شکنند و به امواج کوچک تر تقسیم نمی شوند، خودشان را به ساحل چیکاما در پرو می رسانند و اگر بخواهید به قصد ماجراجویی و موج سواری به این منطقه بروید و در بار اول موفق نشوید که روی یکی از این امواج بروید، شک نکنید که در طی چند ثانیه موج بعدی از راه می رسد! این منطقه واقعا یک رویای به تمام معنا است و اگر اهل موج سواری باشید والبته در آن حرفه ای باشید، این منطقه جایی است که در سفر به پرو نباید از دست بدهید.

موج های چیکاما در پرو

اولین بار، پتانسیل بالای موج سواری چیکاما در پرو در سال ۱۹۶۵ توسط یکی از موج سواران اهل هاوایی کشف شد که چاک شیپمن نام داشت. طبق افسانه ها! (چون معلوم نیست که واقعیت باشد یا نه) شیپمن سوار بر یک هواپیما بود و از پنجره ی هواپیما به بیرون خیره شده بود که ناگهان یک موج طولانی و بسیار عظیم را دید، موجی که به سمت چپ متمایل بود می دانید که موج ها ممکن است به سمت راست و یا چپ متمایل باشند. شیپمن بعد از این که این موج را دید، به وجد آمد و از خلبان پرسید که این جا دقیقا کجاست و خلبان هواپیما هم به او گفت که این جا چیکاما در پرو است.

شیپمن همین که به هاوایی رسید، یک نقشه از کشور پرو تهیه کرد و همه ی جزییات آن را بررسی کرد و از روی نقشه توانست چیکاما را پیدا کند. بعد از آن، شیپمن به افرادی که در پرو می شناخت، نامه هایی نوشت و از آن ها خواست تا این منطقه از پرو را دریابند! او در واقع از آن ها خواست تا خودشان به چیکاما بروند و همه چیز را از نزدیک ببینند تا باور کنند. از آن جایی که چیکاما در پرو جای چندان شناخته شده ای حتی در بین خود اهالی کشور نبود، اولین بار آن ها نتوانستند راه رسیدن به این ساحل را پیدا کنند ولی بعدا گروهی دیگر از موج سواران راهی این منطقه شدند و به آن جا رسیدند و از آن زمان به بعد، چیکاما توانسته شهرت زیادی در زمینه ی موج سواری به دست بیاورد.

امواج چیکاما در پرو

امواجی که در چیکاما در پرو هستند به اندازه ای منحصر بفرد و خاص هستند که حتی برای آن ها اسامی ای در نظر گرفته شده است. در واقع این امواج به چندین قسمت تقسیم بندی می شوند و برای هر قسمت از آن، نامی در نظر گرفته شده است. خارجی ترین قسمت این امواج، مالپاسو نام دارد که تقریبا تا ۱۵۰ متر می رسد. نقطه ی بعدی این موج کیز نام دارد که آن هم تقریبا ۶۰۰ متر است و اجازه نمی دهد تا موج شکسته شود یا به اعماق آب برود. قسمت بعدی آن، پوینت نام دارد که تقریبا یک کیلومتر طول دارد و به عنوان بهترین قسمت موج شناخته می شود. در آخر هم می رسیم به ال هومبره. امواج معمولا به هم نمی رسند  به عبارت دیگر با هم در ارتباط نیستند ولی وقتی که ارتفاع موج بیشتر از ۶ فوت باشد، که البته به ندرت چنین چیزی پیش می آید، بین موج ها پدیده ی هم پوشانی اتفاق می افتد.

یکی از موج سوارانی که در چیکاما در پرو موج سواری کرده است از تجربه ی خود می گوید، او می گوید که چندین بار برای او پیش آمده است که روی یک موج به تنهایی، حدود ۳ تا ۵ دقیقه توانسته است موج سواری کند.

در اوایل امسال بود که این منطقه از پرو، توانست به شهرتی جهانی در این زمینه برسد. ظاهرا قرار بود تا ساخت و سازهایی در نزدیکی این ساحل انجام شود که با وجود این پتانسیل بالا، اجازه ی هر گونه ساخت و ساز در آن حتی تا شعاع یک کیلومتری ساحل قدغن شد. این کار از دو نظر جواب داد، هم توریست های این منطقه از دست نرفت و گردشگران بیشتری که تا حالا ساحل چیکاما در پرو را ندیده بودند، مشتاق به دیدن آن شدند و هم امواج پر جوشش و خروشش دیگر می توانند تا هر جای ساحل که دوست دارند پیشروی کنند.

چیکاما پرو

از شهر چیکاما در پرو بیشتر بدانید

چیکاما یک شهر کوچک ساحلی در شمال غربی پرو است و به خاطر امواج و به خصوص امواج چپ شکنش شهرت دارد. اگر به پرو سفر کردید و خواستید که از این شهرهم دیدن کنید باید بدانید که بهترین زمان بازدید از آن بین ماه های می تا سپتامبر است که هم آب و هوا مناسب است و هم امواج در بهترین وضعیتشان هستند و زمانی عالی برای افرادی است که دوست دارند تا موج سواری در این منطقه ی شاخته شده را امتحان کنند.

منبع: amusingplanet.com

منطقه کبک قدیم، تکه ای از تاریخ اروپا در خاک کانادا!
منطقه کبک قدیم، تکه ای از تاریخ اروپا در خاک کانادا!
در این خانه همیشه زلزله می آید!
در این خانه همیشه زلزله می آید!
معرفی خیابان های معروف دبی
معرفی خیابان های معروف دبی
مونسانتو در پرتغال، روستایی که در بین تخته سنگ هاست!
مونسانتو در پرتغال، روستایی که در بین تخته سنگ هاست!