این شهر پر از طلاست، حتما به آن سفر کنید!

سفر به ژوهانسبورگ

شهر طلا! آیا تا حالا چیزی درباره شهر طلا شنیده اید؟ آیا دوست دارید به شهر طلا سفر کنید؟ اصلا می دانید شهر طلا کجاست؟ خب اگر نمی دانید و آن جا را نمی شناسید پس با الی گشت همراه باشید تا به این شهر سفر کنید و با دانستنی های سفر به ژوهانسبورگ آشنا شوید شهری در یک کشور آفریقایی که القاب و عناوین گوناگونی دارد از جمله شهر طلا!

شهر طلا

درباره ژوهانسبورگ

مطالب مرتبط:
طبیعت گردی در آفریقای جنوبی + ویدیو
به این ۹ دلیل به دوربان در آفریقای جنوبی بروید

ژوهانسبورگ یا یوهانسبورگ جزء پنجاه شهر بزرگ دنیاست، شهری در آفریقای جنوبی و بزرگترین شهر کشوراست و به شهر طلا معروف است، شهرت دیگری هم دارد و آن اینکه به این شهر، اروپایی ترین شهر آفریقا هم می گویند. بزرگترین شهری است در دنیا که دریاچه، ساحل و رودخانه ندارد. ژوهانسبورگ یک پایتخت اقتصادی و صنعتی هم به حساب می آید چون این شهر غنی ترین و ثروتمندترین شهر آفریقای جنوبی است ژوهانسبورک مرکز استان گائوتنگ در  آفریقای جنوبی است.

این شهر در بین مردم به نام های اگلی، ژوزی، ژوبورگ معروف است و شهر طلا  لقب مشهور این شهر است. به خاطر استخراج طلا از این شهر در طول تاریخ به این لقب معروف شده است و سالانه میلیون ها تن از سراسر جهان به قصد دیدن جاذبه های این شهر به آفریقا سفر می کنند و اولین گزینه تور‌های گردشگری است.

درباره ژوهانسبورگ

این شهر که  زمانی یک شهر ناامن و پر از مجرمان و بزهکاران بود به شهری با جاذبه های فراوان گردشگری تبدیل شد که   فرهنگ و هنر در آن رونق یافت و  گالری‌ های هنری پر جاذبه که هر توریستی را به خود جذب می کند در هر نقطه شهر ایجاد شد. مابوننگ در حال حاضر تبدیل شده به بزرگترین مقصد گردشگری که در آن رستوران‌ و کافه‌ها و استودیوهای هنری زیبا وجود دارد و مهم تر از همه تپه قانون اساسی و موزه آپارتاید عامل این پیشرفت و رونق شهر ژوهانسبورگ شدند. با این همه بی عدالتی ها و نابرابری های اقتصادی هنوز به بدترین شکل ممکن در شهر دیده می شود. در سفر به ژوهانسبورگ با جاذبه های آن آشنا می شوید.

افریقا

شهرک کلبه‌ ها در سویتو خاستگاه مبارزات و خیزش ها با همه این اهداف و آرمان هایش تضاد را در تفکر و عمل نشان می دهد، یک سمت آسمان‌ خراش‌ های سر به فلک کشیده و ویلاهای  ثروتمندان و در سمت دیگر شهر چهره سیاه فقر و بی چیزی عده ای دیگر دیده می شود. اما به هر حال تغییر و دگرگونی ها خیلی تندتر از آنچه که ممکن است در این شهر انجام شد و نظر گردشگران را به سوی خود جلب می کند. دیدنی ها و جاذبه های ژوهانسبورک کم نیست و در مجموع آفریقا این سرزمین پر گنج و رنج هر گوشه اش یک اثر تاریخی یا جاذبه طبیعی گردشگران را به سمت خودش می کشاند. پارک معروف شیرها با حیات ‌وحش طبیعی اش، باغ‌ های زیبای پارک پرتوریا و دیگر جاها، همه زمان زیادی را می خواهد تا بشود یک گردش خوب و دلچسب را در این شهر و کشور داشت. گهواره بشر که در لیست میراث جهانی یونسکو است یک سایت مردم‌ شناسی است که غنی ترین سایت در این زمینه به حساب می آید و در آفریقا است و دیدنش جالب است.

آفریقای جنوبی

جاذبه های ژوهانسبورگ

  •  موزه آپارتاید ژوهانسبورگ

در این موزه اشیای هنری، عکس‌، روزنامه‌، نظرات مردم و فیلم‌ های مستند وجود دارد که داستان آپارتاید را بیان می کند. دیدن و شنیدن تصویرها و صداهای آن دوره ی وحشتناک نژاد پرستی مسافران و گردشگران را به یک فضای خیالی می برد که انگار واقعا در آن دوره هستند و یک سفر خیالی به تاریخ و گذشته این سرزمین برای گردشگران و افرادی که به این موزه می آیند را بوجود می آورد، سفری از روزگار وحشتناک ظلم و ستم تا دوره دموکراسی، با هیجاناتی که برای هر فرد ایجاد می کند. طی دو ساعتی که بازدید طول می کشد با عجایب آن روزگار گردشگران آشنا می شوند و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری از جنگ و مبارزات مردم آفریقای جنوبی در راه کسب آزادی و استقلال بدست بیاورند می توانند از موزه باغ برگ نیلوفر که پایگاه سران جنبش های آزادی بخش در آفریقا بود را هم دیدن کنند.

جاذبه های ژوهانسبورگ
  •  تپه قانون اساسی

این تپه زیبا و تاریخی که به تپه قانون اساسی معروف است چشم‌انداز فوق العاده ای از شهر ژوهانسبورگ را نشان می دهد. این مکان در تاریخ آفریقا نقش اساسی و مهمی داشته و قبلا زندان بوده است. گردشگران در این مکان با مجموعه ای روبرو می شوند که شامل چهار موزه از آثار گوناگون است. این مکان یادآور حوادث خیلی تلخ و دردناکی در تاریخ آفریقا و شهر ژوهانسبورک است. سرشناس ترین زندانیان این زندان که در حال حاضر هیچ کدامشان هم وجود ندارند یکی مهانداس کارامچاند گاندی معروف به مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها که مردم هند را از استعمار امپراتوری بریتانیا نجات داد و دیگری نِلسون رولیهلاهلا ماندِلا معروف به نلسون ماندلا رهبر جنبش های آزادی بخش مردم آفریقا و اولین رئیس‌ جمهور آفریقای جنوبی است که به خاطر فعالیت‌های مسلحانه مخفی محاکمه و محکوم به زندان با شکنجه ها و اعمال شاقه شد. برای این مرد بزرگ چاره ای جز مبارزه باقی نمانده بود و جمله معروف ببخش اما فراموش نکن از این مبارز خستگی ناپذیر نشان می دهد که او همیشه معتقد به عدم توسل به خشونت و زور بود و شکنجه های دردناکی که او در زندان دیده بود و رنج هایی که کشیده بود پس از به قدرت رسیدنش همه را به گذشته سپرد و خائنان و ظالمان را بخشید که نشان دهنده راستی و درستی در اندیشه و عمل و روح بزرگ این انسان است. از دیگر مکان های این مجموعه زندان مخصوص زنان است که وحشیانه ترین اعمال و شکنجه ها در حق یک انسان در آن انجام می شد و در این موزه به تصویر کشیده شده است. در حال حاضر ساختمان انتظار قدیم به دادگاه عالی آفریقای جنوبی تبدیل شده و جایی است که به عنوان سمبل آزادی با هدف گسترش صلح و آزادی در جهان است.

موزه آپارتاید ژوهانسبورگ
  •  منطقه صخره طلایی ژوهانسبورگ

هشت کیلومتر دورتر از ژوهانسبورگ، منطقه صخره طلایی محلی برای گردشگران است تا از تاریخ استخراج طلا اطلاع پیدا کنند و همچنین با مجموعه پارک‌ هایی با موضوعات مختلف آشنا ‌شوند. در این مجموعه پارک‌ ها گردشگران از ساختار اقتصادی و تجاری استخراج طلا در تاریخ آفریقای جنوبی مطلع می شوند.این مکان یک پارک خانوادگی محسوب می شود و  مخصوص خانواده‌ها است که آثار و اماکن مختلفی مثل آزمایشگاه شیمی، اولین تالار بورس سهام، یک دفتر روزنامه، خانه‌ها، مغازه‌ها، تئاتر سلطنتی، یک کارگاه خیاطی، یک هتل، خشک ‌شویی سبک چینی در آفریقای جنوبی را نشان می دهد. یک معدن طلای متروکه هم برای بازدید گردشگران وجود دارد و این جایی است که یکی از معادن غنی طلای جهان محسوب می شود. در سفر به ژوهانسبورگ دیدن از این جاذبه را فراموش نکنید.

منطقه صخره طلایی ژوهانسبورک
  • سوتو و موزه ماندلا

کلمه سوتو خلاصه شده مجموعه شهرستان‌هایی است که در نزدیکی ژوهانسبورگ هستند و رفتن به این مکان یعنی سفر خیالی به تاریخ مبارزات و جنگیدن برای آزادی است. اینجا جایی است که بردگان سیاه پوست بیرون از شهر ساکن شدند. وجود عمارت‌ های باشکوه و بزرگ در بین کلبه‌های ساده و کوچک نشان دهنده تضاد در این نقطه است. خانه و موزه ماندلا یکی دیگر از دیدنی های این منطقه است، مردی که با همسرش وینی  ۲۷ سال در آن زندگی کرد البته پیش از دوران زندانی شدنش. از دیگر جاذبه های این نقطه موزه هکتور پیترسون و میدان آزادی است که سمبل های آزادی سوتو به حساب می ایند.

سوتو و موزه ماندلا
  •  منطقه مابوننگ

مابوننگ در آفریقای جنوبی یعنی مکان نورانی و در این منطقه انواع کافه‌ها، گالری‌های هنری، هتل‌ها و مکان‌هایی تفریحی زیادی وجود دارد و محصولات سراسر قاره آفریقا را به مشتریان عرضه می‌کند. خانه انقلاب یک گالری در این منطقه است.

  •  موزه ویکتوریایی لیندفیلد

معمار این خانه یک مرد اهل آفریقای جنوبی به اسم هربرت بیکر بوده است. در این خانه اثاث منزل از قرن ۱۹ و ۲۰ وجود دارد و مالک آن کاترین لاو با لباس‌های سبک ویکتوریایی بر تن از بازدید کنندگان استقبال می‌کند و در آخر پس از بازدید  نوشیدن یک فنجان چای بر روی بالکن خانه این بازدید را به یادماندنی تر می کند. از دیدن این بنا لذت ببرند.

  • موزه هنر ویتز و گالری هنر ژوهانسبورگ

این موزه مجموعه‌ ای فوق‌العاده از هنر این سرزمین را نشان می دهد. در سفر به ژوهانسبورگ این از این نقاط حتما دیدن کنید.

سوتو و موزه ماندلا
  •  موزه ملی ارتش آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ

این موزه تاریخ و داستان‌های مربوط به کارها و اقدامات ارتش را نشان می‌دهد و تکنیک‌های مداوای زخمی های جنگ های آنگلو زولو و جنگ جهانی اول و اتفاقات جنگ جهانی دوم، ابزارها و تجهیزات نظامی، نشان‌ های افسران و فرماندهان، تانک‌ها و وسایل پزشکی در این موزه دیده می شود.

  •  تئاتر بازار ژوهانسبورگ

این مکان یک فضای فرهنگی در ژوهانسبورگ بوجود آورده و شامل چهار سالن برای اجرای نمایش است.

  •  گالری هنری ژوهانسبورگ

یکی از بزرگ‌ ترین گنجینه‌ های هنری آفریقا که بیشتر از  ۹۰۰۰ اثر هنری دارد در پارک ژوبرت است و  گالری هنر ژوهانسبورگ محسوب می شود. در این گالری آثار هنرمندان آفریقایی و اروپایی دیده می شود هنرمندانی مثل؛ پیکاسو، مونه، رودین، و هنری مور و هنرمند آفریقایی ویلیام کنتریج. البته این گالری در قسمت نا امن شهر واقع شده است. این ها جاذبه ها و دیدنی هایی بود از شهر طلا، ژوهانسبورگ، امیدواریم به آفریقا سفر کنید و از این سرزمین طلایی لذت ببرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد