کاخ دا بولسا، عمارتی باشکوه در پورتو

کاخ دا بولسا | Palacio da Bolsa در پورتوی پرتغال

پورتو دومین شهر بزرگ پرتغال مملوء از جاذبه های فرهنگی ست و در چشم انداز شهری اش کلیساهای باروک و ساختمان های نئو کلاسیک زیادی به چشم می خورد. بدون شک یکی از جذاب ترین بناهای پورتو کاخ دا بولسا است، عمارتی که در اواسط قرن ۱۹ به شیوه ی نئوکلاسیک در مرکز شهر ساخته شد و امروز یکی از جاذبه های دیدنی پورتو است. بدون شک قصر دا بولسا یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی شهر است و گردشگران زیادی در سفر به پورتو بازدید از آن ها را در برنامه های خود قرار می دهند. برای آشنایی بیشتر با کاخ دا بولسا الی گشت را همراهی کنید.

بهرتین جاذبه های پرتغال
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به پورتو در پرتغال
۶ جاذبه دیدنی پورتو در پرتغال+ تصویر

کاخ دا بولسا (Palacio da Bolsa) در واقع ساختمان قدیمی بورس اوراق بهادار در شهر پورتو است که در قرن ۱۹ به سفارش انجمن تجاری پورتو درست شده است. این عمارت به شیوه ی معماری نئوکلاسیک درست شده و این معماری را به زیباترین شکل ممکن به نمایش گذاشته است به طوری که کمتر گردشگری پیدا می شود که تا پورتو برود و بازدید از این جاذبه را از دست بدهد. کاخ دا بولسا درست در کنار کلیسای سنت فرانسیس قرار گرفته، دو بنای جذاب در کنار هم که چشم انداز زیبایی را به خیابان فرئیرا بورژیس داده اند. قبلا در محل این کاخ عبادتگاه سنت فرانسیس قرار داشت، ساختمانی که در جریان جنگ کاملا آتش گرفت و بعد از آن، کاخ دا بولسا در سال ۱۸۴۲ بر روی ویرانه های آن ساخته شد.

قصر معروف پورتو

تاریخچه کاخ دا بولسا

وقتی این کاخ دا بولسا در دهه ۱۸۴۰ ساخته شد پورتو شهری پر رونق بود و برای اینکه با دیگر شهرهای اروپایی و انجمن بازرگانان رقابت کند تصمیم گرفت یک ساختمان باشکوه بسازد تا به قطب تجاری شهر تبدیل شود. اولین معمار کاخ دا بولسا شخصی به اسم «جوکیم دا کوستا» بود که از سال ۱۸۴۰ تا ۱۸۶۰ مسئولیت طراحی کلی این بنا را بر عهده داشت. بنای کلی در سال ۱۸۵۰ کامل شد اما تزئینات و جزئیات بیشتر معماری به معماران دیگر سپرده شد تا بنایی خلق شود باشکوه و تماشایی. نمای نئوکلاسیک قصر با آن ستون ها و برج ساعت دیدنی مدت ها تماشا می طلبد اما بدون شک نمای داخلی بنا با آن نقاشی ها و مجسمه ها چیز دیگری است. مطمئنا طراحی داخلی این بنا از نمای بیرونی اش تماشایی تر است چون در طراحی آن آنقدر به جزئیات توجه شده که کامل شدن آن تا سال ۱۹۱۰ طول کشیده و هنرمندان زیادی دست به دست هم دادند تا با بهترین شیوه های معماری اثری جاودان و باشکوه را به وجود بیاورند. با رفتن به داخل این کاخ محو تماشای تزئینات داخلی کاخ می شوید و دوست دارید از تمامی قسمت های کاخ دیدن کنید.

جاذبه های پورتو

در پایین گنبد، نقاشی های جذاب و دیدنی جلوه ای باشکوه به سالن داده است، در پشت حیاط، راه پله هایی باشکوه هست که در سال ۱۸۶۸ ساخته شده و به طبقه های بالایی می رسند. در طبقه های بالایی مجسمه های دیدنی زیادی هست که به همراه نقاشی های سقف نمایشگاهی دیدنی را به وجود آورده اند که تماشای آن ها دنیایی متفاوت و دیدنی ست. قصر از چندین و چند اتاق باشکوه تشکیل شده که با نقاشی ها و مجسمه های دیدنی معروف ترین هنرمندان دنیا طراحی شده اند. بدون شک یکی از باشکوه ترین قسمت های قصر اتاق عرب (Arab Room)  است که در سال های ۱۸۶۲ تا ۱۸۸۰ به شیوه ی موروها ساخته شده تا محل پذیرایی شخصیت های عالی رتبه ی ای باشد که به پورتو می روند. خیلی ها اتاق عرب را بهترین جاذبه ی این کاخ می دانند، این اتاق که با تزئینات باورنکردنی پوشیده شده یکی از بهترین قسمت های قصر است.

کاخ دا بولسا

حیاط مرکزی پوشیده از گنبد هشت ضلعی باورنکردنی ست که با آهن و شیشه ساخته شده اند. در اطراف سالن تعداد زیادی نشان های ملی کشورهایی است که رابطه ی بازرگانی خوبی با پورتو داشته اند. اتاق برجسته ی دیگر قصر اتاق طلایی است که به پر زرق و برق ترین حالت ممکن طراحی شده تا تجار اروپایی با دیدن این همه تجمل تشویق به سرمایه گذاری در پرتغال شوند. این اتاق به خوبی توانسته این هدف را برآورده کند برای همین است که رویدادهای مهم تقویم در این اتاق برگزار می شود. در اینجا همه چیز رنگ و بوی تجمل می دهد، اتاقی که برای طراحی تزئینات آن ۱۸ سال زمان صرف شده تا جایی خاص و ناب به وجود بیاید.

این کاخ کتابخانه ای دارد مملوء از مجموعه کتاب های ارزشمند که البته گردشگران نمی توانند از آن بازدید کنند. در گذشته تعدادی از بازرگان ها در این محل می نشستند تا روزنامه های بین المللی بخوانند و صورت های مالی را بررسی کنند. در اینجا تعدادی ساعت و همینطور دو کره هست که جلوه ای خاص به اتاق داده اند. با پرداخت حدود ۸ یورو با تورهای محلی همراه شوید و کاخ دا بولسا را از نزدیک بینید. در عرض ۳۰ ساعت از تمامی قسمت های داخلی کاخ دیدن و اطلاعات زیادی درباره فرهنگ و تاریخ پورتو پیدا می کنید. در نزدیکی این کاخ جاذبه دیگری هم هست که می توانید به دیدن آن هم بروید: موزه خانه شاهزاده، در مسیر رسیدن به این موزه کافه ای هست که می توانید مدتی در آن استراحت کنید و غذایی محلی و سبک بخورید.

آسمانخراش هایی تعجب برانگیز از جنس زشتی!
آسمانخراش هایی تعجب برانگیز از جنس زشتی!
۱۴ مکان دیدنی شهر دوبی (قسمت دوم)
۱۴ مکان دیدنی شهر دوبی (قسمت دوم)
با آثار معروف و تماشایی آنتونی گائودی در بارسلونا آشنا شوید
با آثار معروف و تماشایی آنتونی گائودی در بارسلونا آشنا شوید
۲۰ جاذبه معروف صربستان
۲۰ جاذبه معروف صربستان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code