معروف ترین جاذبه های لندن را در کاخ وست مینستر ببینید

کاخ وست مینستر | Palace of Westminster

کاخی بزرگ و دیدنی در شهر لندن به نام کاخ وست مینستر وجود دارد که یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری به منظور سفر به شهر لندن به شمار می رود. این کاخ جزء میراث جهانی ثبت شده در سازمان یونسکو قرار دارد. کاخ وست مینستر در محله وست مینستر لندن و در شمال رودخانه تیمز واقع هست و به اندازه ای مشهور است که نام آن در برخی از داستان‌های عجیب از روایت‌های معروف، درباره حکایت های سرنوشت ‌ساز حکومت سلطنتی این کشور نیز قرار دارد. برای این که بیشتر درباره این جاذبه ی انگلیسی بدانید، الی گشت مطلبی را برای تهیه کرده است؛ با ما همراه باشید.

کاخ وست مینستر در لندن
مطالب مرتبط:
ویندسور، بزرگ ترین قلعه جهان که هنوز هم استفاده می شود!
چطور از فرودگاه هیترو لندن به مرکز شهر برویم؟

همانطور که گفتیم این کاخ یکی از مشهورترین و بزرگترین کاخ های شهر لندن است، که بیش از ۱۰۰ راه پله بزرگ دارد و توسط آنها اتاق های طبقات مختلف به هم مربوط شده اند. قدمت این کاخ تاریخی به قرن ۱۱ بر می گردد، و بخش دوم آن در سال های اخیر نیز ساخته شده و قسمت هایی به آن افزوده شده است. برج جواهر، مهم ترین قسمت این مجموعه است که معماری آن و کل کاخ، توسط یکی از معماری سرشناس به نام سر چارلز بری صورت گرفته است. برج ویکتوریا بخش دیگری از شاهکار معماری  کاخ وست مینستر لندن با ۹۸ متر ارتفاع است. اگر می خواهید از این کاخ و برج ساعتی که در آن قرار دارد دیدن فرمایید، باید در قسمت شمال رودخانه تامز آن را جست و جو کنید. تورهای رایگانی برای بازدید از این کاخ وجود دارند که می توانید از آنها برای تماشای این کاخ بهره ببرید.

کاخ وست مینستر

مختصری از تاریخ کاخ وست مینستر

کاخ وست مینستر، محل زندگی پادشاهان انگلیسی در قرن ۱۱ میلادی بود و از لحاظ استراتژیکی جزء بناها مهم لندن به شمار می رفت. در سال ۱۵۱۲ این کاخ دچار آتش سوی می شود و بعد از آن، از این کاخ به عنوان ساختمان پارلمان انگلیس استفاده کردند. اما مجدد در سال ۱۸۳۴، این کاخ دچار آتش سوزی دیگری می شود و سبب می شود بخش هایی از این کاخ تاریخی نابود گردد و تنها تعداد محدودی از بناهای تاریخ آن باقی ماند. شدت خرابی کاخ وست مینستر به حدی بود که باید آن را به طور کامل بازسازی می کردند.

برای ساخت مجدد این کاخ در سال ۱۸۴۰ اقدام نمودند و حدود ۳۰ سال طول کشید تا تمام شود. آگوستوس پوجین (Augustus Pugin) طراحی داخلی کاخ وست مینستر را برعهده داشت و تصمیم گرفته بود آن را طوری بسازد که بخش‌های باقی‌مانده‌ی قدیمی کاخ، به جز برج جواهر نیز داخل آن قرار بگیرد. کاخ وست مینستر، یک بار دیگر نیز بعد از جنگ جهانی دوم بازسازی شد و تلاش کردند ساختمان آن برخلاف ساختمان قبلی که سنگ های به کار رفته در آن در برابر آلودگی هوا مقاوم نبود اینبار درمقابل آلودگی هوای انگلیس مقاوم‌ تر شود. سازمان نگهداری از آثار تاریخی لندن نیز اعلام کرده است، احتمال این که کاخ در سال ۲۰۲۵ به منظور بازسازی تخلیه شود وجود دارد، و این بازسازی حدود ۶ سال طول خواهد کشید.

Palace-of-Westminster5

طراحی بیرونی و داخلی کاخ وست مینستر

سبک معماری کاخ وست مینستر گوتیک بود که یکی از معروف ترین سبک ها در قرن ۱۵ بوده و سبک نئوگوتیک نیز در قرن ۱۹ دوباره رواج پیدا کرد. معماران این بنای با ارزش تمام شهر را برای پیدا کردن سنگی مناسب جهت به کار بردن در نمای بنا استفاده کردند، اما در نهایت متوجه شدند که این سنگ در برابر آلودگی هوا مقاومت کافی را ندارد و در نتیجه در سال ۱۹۸۱ آن‌ها را بازسازی و بعضی قسمت‌ها را با سنگ‌های بهتری جایگزین کردند. در اطراف این کاخ تاریخی باغ هایی وجود دارند که باغ برج ویکتوریا، باغ بِلَک راد و کراموِل گرین از جمله آنها هستند.

نمای بیرونی کاخ وست مینستر

داخل این کاخ به اندازه ای پیچ در پیج و راهروهای بزرگی وجود دارد که باید یک روز کامل برای بازدید از آن زمان بگزارید. کاخی که توسط چارلز بری ساخته شد از کاخ قبلی بسیار بزرگتر بود و ۴ طبقه را شامل می شود. این کاخ از ۱۰۰ راه پله و ۱۱۰۰ اتاق مجزا تشکیل شده است. طبقه‌ی هم‌کف آن چندین دفترخانه و اتاق غذاخوری دارد و اتاق‌های اصلی کاخ وست مینستر، یعنی اتاق مذاکرات، کتابخانه‌ها و لابی در طبقه‌ی اول ساخته شده اند. از ۲ طبقه‌ی دیگر منظور مقاصد اداری و اتاق‌های مجلس مشاوره استفاده می‌شود. «اتاق ردای ملکه» (Queen’s Robing Room)، جایی است که ملکه قبل از رفتن به مجلس بریتانیا، تاج و لباس مخصوصش را به تن می‌کند. برای دکور این اتاق، از دیوارنگاری‌های مربوط به افسانه‌ های قدیمی لندن و پرتره‌ی ملکه ویکتوریا استفاده کرده‌اند و سقف این کاخ زیبا با نشانه های سلطنتی تزئین شده است.

نمای داخلی کاخ

برج ویکتوریا | Victoria Tower

سه برج بلند در کاخ وست مینستر وجود دارد که بلندترین برج آن ویکتوریا نام دارد و دارای ۹۸٫۵ متر ارتفاع می باشد. محل قرار گیری برج ویکتوریا در بخش جنوب غربی کاخ وست مینستر است و در گذشته آن را به نام «برج پادشاه» می‌شناختند. در طی آتش سوزی گسترده ای که برای بار دوم در این کاخ رخ داد، این برج نیز نابود شد و چارلز برای بازسازی آن تصمیم به ساخت این برج به گونه ای دیگر نمود تا به محبوب ترین و خاطره انگیز ترین قسمت این کاخ تبدیل شود. برج ویکتوریا بعد از اتمام ساختش در سال ۱۸۵۸، بلندترین برج زمان خود به شمار می‌رفت. ارتفاع طاق قوسی شکل گذرگاه این برج، ۱۵ متر است و برای دکور آن از مجسمه‌ی جرجیس (Saint George)، اندرو قدیس (Saint Andrew)، سنت پاتریک (Saint Patrick) و مجسمه‌ی ملکه ویکتوریا کمک گرفتند.

کاخ وست مینستر جاذبه لندن

برج الیزابت یا ساعت بیگ بن

یکی از معروف ترین برج های ساعت در شهر لندن قرار دارد، که از معروف ترین برج های کاخ وست مینستر هم به شمار می رود. این برج الیزابت یا برج ساعت بیگ بن نام دارد و در بخش شمالی این کاخ قرار گرفته است. برج ساعت بیگ بن لندن، از سطح زمین، ۹۶ متر ارتفاع دارد و وزن آن حدود ۱۳ تن است، جالب است که بدانید ساعت این برج که در چهار جهت طراحی شده است. برج الیزابت یا برج ساعت بیگ بن از روز ۲۱ اوت ۲۰۱۷ به مدت ۴ سال برای تعمیر خاموش شده و بعد از تعمیر و بازسازی در سال ۲۰۲۰ مجدد به کار خواهد افتاد. طراحی و ساخت ساعت بزرگ این برج را «ادموند بکت دنیسون» و «ادوارد دِنت» برعهده داشتند و کسی باورش نمی‌شد که بتوانند در ساخت ساعتی دقیق و به این بزرگی موفق شوند.

ساعت بیگ بن

رویال گالری | Royal Gallery

بزرگترین اتاق های کاخ وست مینستر، اتاق رویال گالری است. در زمان بازگشایی رسمی خانه پارلمان بریتانیا و سخنرانی ابتدایی ملکه، معمولاً اعضای هر دو مجلس حضور دارند و بر روی صندلی‌های موقت دو طرف آن می‌نشینند. دکور این اتاق، صحنه‌های مهمی از تاریخ نظامی انگلستان را به تصویر می‌کشند. از این میان می‌توان دو نقاشی بزرگ  که اثر دنیل مکلیس هستند را در این اتاق مشاهده نمایید، نام این نقاشی ها «مرگ نلسون» و «ملاقات ولینگتون و بلوشر» هست.

رویال گالری

 اتاق شاهزاده | Prince’s Chamber

یک اتاق انتظار کوچکی هم درون این کاخ بزرگ قرار دارد که دکوراسیون داخلی آن متعلق به خاندان تودور (House of Tudor) است. در این اتاق حدود ۲۸ پرتره و مجسمه ملکه ویکتوریا قرار دارد،

اتاق شاهزاده

اطلاعات لازم برای بازدید از کاخ وست مینستر

آدرس: Westminster, London SW1A 0AA, UK

زمان بازدید: ۹ صبح تا ۵ عصر (شنبه ها و یکشنبه ها تعطیل است)

بلیط ورودی: ۲۰ پوند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد