کازا ویسنس، خانه ای که تبدیل به موزه می شود + تصویر

خانه کازا ویسنس

بیشتر کسانی که به معماری زیبای اسپانیایی علاقه دارند آنتونی گائودی را می شناسند، معمار معروفی که بناهای بینظرش در شهر بارسلونا چشمان هر هنردوستی را خیره می کند. او که از بزرگ ترین معماران دو قرن اخیر است سبکی عجیب و خاص را در شهر بارسلونا پیاده کرد و بناهای زیادی را از خود به یادگار گذاشت. قرار است که اولین بنایی که او ساخته بعد از ۱۳۰ سال برای اولین بار به نمایش عمومی دربیاید، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

خانه کازا ویسنس
مطالب مرتبط:
پارک گوئل کجاست؟
در بارسلونا مثل بارسلونایی ها خوش بگذرانید!

ساختمان مسکونی کازا ویسنس (Casa Vicens) در شهر بارسلونا قرار دارد و اولین بنای طراحی شده توسط آنتونی گائودی است. این ساختمان در بین سال های ۱۸۸۳ تا ۱۸۸۵ برای صاحب معروف کارخانه آجر و کاشی ساخته شده است. در آن زمان گائودی ۳۱ ساله بود و مدت زیادی از شروع کارش نمی گذشت. او بعد از فارق التحصیلی از مدرسه معماری بارسلونا مدتی را به سبک معماری عصر ویکتوریا مشغول بود اما خیلی زود سبکی خاص و منحصربفرد را برای خودش در نظر گرفت، سبکی که کمی از ویژگی های سبک نئو- مدجن (سبک معماری موروهای اسپانیا) تاثیر گرفته بود. بعضی از ویژگی های این سبک شامل پیش هم قرار دادن اجسام هندسی، استفاده از کاشی های سرامیکی، فلزکاری و استفاده از آجر برای تزئین بود.

خانه زیبا گائودی

کازا ویسنس یکی از اولین ساختمان هایی است که در معماری اش از هنر نو استفاده شده است. در تمام این سال ها افرادی در این خانه زندگی می کردند، در دهه ۱۹۲۰ این ساختمان به سه آپارتمان مجزا تقسیم شده اما کمی بعد به مدت یک قرن فقط یک خانواده در آن ساکن بود. این ساختمان که ارزش تاریخی زیادی دارد و معماری منحصربفردش کاملا متفاوت از دیگر ساختمان های اطرافش است در سال ۲۰۱۴ توسط شرکتی خصوصی خریداری شد، حدود ۲ سال مرمت های لازم رویش انجام شد و قرار است که در پاییز ۲۰۱۷ به موزه تبدیل شود تا مردم بتوانند از آن بازدید کنند.

درون خانه

هر چند که باز شدن بنایی تا این حد قدیمی، مهم و شکننده به روی مردم ریسک های خاص خودش را دارد اما هدف این شرکت این است که در عین حالی که از این بنای تاریخی محافظت می کند به دیگران هم اجازه دهد که با ریشه های معماری گائودی آشنا شوند. برای اینکه این ساختمان در اثر بازدیدهای زیاد آسیب نبیند قوانین خاصی برایش در نظر گرفته می شود مثلا اینکه در روز فقط تعداد مشخصی از بازدید کننده می توانند وارد ساختمان شوند و یا اینکه مردم فقط می توانند به قسمت های مشخصی از ساختمان بروند و نباید از قسمت های دیگر دیدن کنند. ماموریت کازا ویسنس به عنوان «خانه موزه» این است که اولین خانه طراحی شده توسط آنتونی گائودی را به همه مردم نشان دهد. گائودی این خانه را ساخت تا سبک معماری خاص خودش را پیاده سازی کند و باعث پیشرفت سبک هنر نو در بارسلونا شود.

تزئینات داخل خانه
خانه ای تاریخی
کازا ویسنس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد