کشف دومین مجسمه ابولهول در نزدیکی اهرام مصر!

کشف دومین مجسمه ابولهول

همه ما با مجسمه غول پیکر ابولهول در منطقه تاریخی مصر آشنا هستیم. حالا دومین مجسمه ابولهول هم به طور کاملا تصادفی کشف شده و باعث حیرت و شگفتی همه شده است. این مجسمه در جاده الکباش قرار داشته و کارگران هنگامی که مشغول کار در این جاده بوده اند آن را کشف کرده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف بزرگ و مهم بیشتر بدانیم.

مجسمه ابولهول در مصر

شایعه ها به واقعیت پیوست

مطالب مرتبط:
وقتی گربه های ایرانی باعث شکست لشکر مصر باستان شدند!
ماجرای عجیب زنی که از مصر باستان به زمان ما آمده بود!
۷ کشف جدید از مصر باستان که دنیا را تکان داد+ تصویر

از قدیم در بین مردم محلی این باور وجود داشت که دومین مجسمه ابولهول هم جایی در دل خاک مدفون شده است و منتظر روزی است که کشف شود. حالا پس از شایعات فراوان سرانجام دومین مجسمه ابولهول خیلی اتفاقی کشف شده و شایعات را اثبات کرده است. مدیر آثار باستانی لوگزور، محمد عبدل عزیز این خبر را رسما اعلام کرده است. کارگرانی که مشغول احداث جاده ای جدید در مسیر باستانی الکباش بودند به مجسمه ای بزرگ برخوردند که بدنی شبیه به شیر و سری انسانی دارد و به مجسمه ابولهول شباهت زیادی دارد.

کشف ابولهول دوم در مصر

دومین مجسمه ابولهول

دومین مجسمه ابولهول طبق گزارشات محلی بین دو معبد مشهور کارناک و لوگزور کشف شده است و حدود ۹ کیلومتر با دره پادشاهان، محل دفن فراعنه های مصری فاصله دارد. بعد از آنکه خبر این کشف به گوش باستان شناسان رسید گروهی به این منطقه اعزام شدند و در حال بررسی هستند. اگر واقعا این یافته دومین مجسمه ابولهول باشد متعلق به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد است و به این ترتیب بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد! هنوز این مجسمه از روی زمین بلند نشده و هیچ کسی از کشف بزرگ دومین مجسمه ابولهول منتشر نشده است. اما مقامات رسمی اعلام کرده اند که توریست ها و گردشگران می توانند برای بازدید از این منطقه باستانی و دومین مجسمه ابولهول به این منطقه بیایند.

محمد عبدل عزیز، مدیر آثار باستانی لوگزور در مورد کشف دومین مجسمه ابولهول اظهار کرده است که احتمال دارد این مجسمه به دلیل شرایط محیطی برای مدتی همان طور در دل خاک باقی بماند. او اضافه کرده که ادامه پروژه جاده سازی بین دو معبد بزرگ مصر در جاده الکباش تا اطلاع ثانوی و تا زمانی که در مورد مجسمه کشف شده تصمیم گیری شود به حالت تعویق در می آید.

دومین مجسم ابولهول

طبق گزارشاتی که در مورد کشف دومین مجسمه ابولهول اعلام شده این مجسمه سری شبیه به انسان و بدنی شبیه به شیر دارد و در نزدیکی هرم بزرگ جیزه قرار گرفته است. دومین مجسمه ابولهول حدود ۷۳ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع دارد و به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. کارشناسان و مورخان احتمال می دهند که این مجسمه غول پیکر شبیه به فرعون خفرع ساخته شده است.

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم از قدیم این باور در بین مردم محلی و همین طور برخی مورخان وجود داشت که مجسمه های دیگری مشابه ابولهول به افتخار فرعون های مصر ساخته شده اند. حالا با این کشف بزرگ و مهم، تمام این باورها و حدس و گمان ها اثبات شده است و دومین مجسمه ابولهول پس از هزاران سال از دل خاک بیرون کشیده شده است.

ابولهول یا اسفینکس

مجمسه ابولهول

مجسمه بزرگ ابولهول بزرگ ترین و مشهورترین مجسمه اسفینکس در جهان است. اسفینکس (Sphinx) که در زبان عربی ابولهول نامیده می شود غول هایی افسانه ای و ترکیبی از انسان و حیوان بودند. این موجودات اغلب سری انسانی و بدنی شبیه به حیوانات مثل شیر و … دارند. مجسمه ابولهول از سنگ آهک تراشید شده است و یکی از بزرگ ترین مجسمه و تندیس های جهان به حساب می آید. مصریان باستان ابولهول را سمبل و نماد سلطنت می دانستند. بسیاری  از فرعون های مصر دستور می دادند تا چهره شان را روی صورت این مجسمه ها حکاکی کنند تا بعد از مرگ در آرامگاه و مقبره شان قرار داده شود. این کار به یکی از باورهای مصر باستان یعنی ایزدبانوی سخمت (Sekhmet) اشاره دارد که در باور مصریان یک شیر ماده است.

برخی از باستان شناسان اعتقاد دارند که مجسمه ابولهول دری به یک شهر زیرزمینی مخفی است و زیر آن شبکه ای کامل و پیچیده از تونل ها قرار دارد که در نهایت به یک شهر بزرگ زیرزمینی می رسد. با این حال، مقامات مصری اجازه هرگونه کاوش و تحقیق و حتی عکس برداری را از نزدیکی این مجسمه نمی دهند و همین گمانه زنی هایی را به وجود آورده که مقامات نمی خواهند این شهر زیرزمینی اسرارآمیز کشف شود. به گفته برخی باستان شناسان مقامات می دانند با کشف این شهر زیرزمینی تمام کتاب ها و اطلاعاتی که در مورد مصر باستان داشته اند غلط از آب در می آید و به همین دلیل مانع از جستجوهای بیشتر می شوند. حالا با کشف دومین مجسمه ابولهول باید منتظر ماند و دید که واکنش مسئولین چه خواهد بود و آیا بالاخره دانشمندان اجازه تحقیقات جامع و بیشتر را پیدا خواهند کرد یا خیر.

منبع: independent.co.uk

کشف فسیل های عصر یخبندان در ایستگاه مترو
قدیمی ترین فسیل جانوری جهان با ۵۵۸ میلیون سال قدمت، کشف شد!
روستایی که عکس گرفتن در آن ممنوع بود!
۵ مورد از عجیب ترین نقاط گردشگری در دنیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code