کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله یک نهنگ چهارپا!

کشف فسیل نهنگ چهارپا

دانشمندان و دیرین شناسان معتقدند که اجداد نهنگ ها و دلفین ها موجوداتی چهار دست و پا بوده اند که حدود ۵۰ میلیون سال پیش در جنوب آسیا زندگی می کرده اند. اکنون شواهد مستحکمی پیدا شده که این فرضیه عجیب را اثبات می کند: دانشمندان در موفق شده اند فسیل یک نهنگ ۴۳ میلیون ساله را در کشور پرو پیدا کنند که چهارپا بوده و روی زمین راه می رفته است! این کشف حیرت آور می تواند ابعاد جدیدی از زندگی این موجودات عظیم الجثه دریایی و چگونگی انتقال آن ها از منطقه هند و پاکستان به اقیانوس آرام را روشن کند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این کشف عجیب بیشتر بدانیم.

فسیل 43 میلیون ساله نهنگ باستانی

نهنگ ۴۳ میلیون ساله

مطالب مرتبط:
کشف فسیل یونیکورن (تک شاخ) در قزاقستان
کشف فسیل موش ۱۸۴ میلیون ساله که تخم ‌گذار بوده است!
کشف فسیل دختری ۹۰۰۰۰ ساله که ترکیب دو گونه مختلف انسان است!

فسیل یک نهنگ ۴۳ میلیون ساله با چهارپا با پنجه های اردکی در کشور پرو کشف شده است. کشف ای فسیل نهنگ چهارپا جدیدترین کشفی است که دنیای علم را در حیرت فرو برده است. دانشمندان و دیرین شناسان باور دارند که این پستاندار ۴ متری توانایی راه رفتن روی زمین و همین طور شنا را توامان داشته است. اگرچه این نهنگ های باستانی وزن زیادی داشته اند، اما چهار دست و پایی که داشته اند وزن بدن و همین طور دم قدرتمند و قوی آن ها را تحمل می کرده است و به آن ها اجازه می داده که از آب خارج شوند و روی زمین راه بروند. دانشمندان زندگی این نهنگ های دوزیست را با سمورهای آبی یا سگ های آبی مقایسه کرده اند.

کشف فسیل نهنگ در پرو

تکامل نهنگ های باستانی

دانشمندان امیدوارند که کشف فسیل نهنگ چهارپا در پرو بتواند ابعاد بیشتری از چرخه تکامل نهنگ ها و چگونگی پراکنده شدن آن ها در سرتاسر دنیا را توضیح بدهد. دکتر اولیور لمبرت در موسسه علوم طبیعی سلطنتی بلژیک کار می کند و یکی از نویسندگان مقاله کشف فسیل نهنگ چهارپا است. آقای لمبرت در مورد این فسیل ۴۳ میلیون ساله در پرو می گوید:

«این فسیل ۴۳ میلیون ساله کامل ترین نمونه از نهنگ های چهارپا است که تاکنون در خارج از منطقه هند و پاکستان کشف شده است.»

تکامل نهنگ های چهارپا

کشف فسیل نهنگ چهارپا در پرو این فرضیه را تقویت می کند که نهنگ های چهارپا به مرور و با افزایش توانایی شنا کردن توانستند مسافت های بسیار بیشتر و دورتری را طی کنند و به این ترتیب توانستند به شمال آفریقا و آمریکای شمالی راه پیدا بکنند. کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله در پرو نشان می دهد که نهنگ های اولیه از این مناطق به سوی آمریکای لاتین شنا کرده اند.

تراویس پارک، محقق و پژوهشگر نهنگ های باستانی در موزه تاریخ طبیعی لندن در رابطه با این کشف می گوید:

«نهنگ ها نمونه های بارز و نمادینِ تکامل هستند. این موجودات به مرور از پستاندارانی با دست و پای پنجه اردکی به نهنگ های آبی دریایی امروزی تبدیل شده اند. نهنگ های چهارپا به مرور تکامل پیدا کرده و اقیانوس ها را فتح کرده اند.»

نهنگ چهارپا

این فسیل در رسوبات دریایی منطقه پلایا مدیا لونا (Playa Media Luna) و در فاصله ۱ کیلومتری از ساحل اقیانوس آرام کشور پرو کشف شده است. یکی از نکاتی که توجه و حیرت دانشمندان را برانگیخته همین موقعیت و مکان کشف فسیل ۴۳ میلیون ساله نهنگ چهارپا است. زیرا تا به حال دانشمندان تصور می کردند که اولین نهنگ ها در حدود ۵۰ میلیون سال پیش و در جنوب آسیا تکامل پیدا کرده اند. حال این که چطور این نهنگ های چهارپا سر از کشور پرو در آورده اند معمایی است که می بایست حل شود.

تکامل نهنگ های آبی

تیمی از دیرین شناسان از کشورهای فرانسه، ایتالیا، هلند، بلژیک و پرو این فسیل ۴۳ میلیون ساله را کشف کرده اند و در حال بررسی و تحقیق روی آن هستند. این دانشمندان نام Peregocetus pacificus را روی این نهنگ چهارپا گذاشته اند که این معنی را می دهد: نهنگ مسافری که به اقیانوس آرام رسید!

منبع: cbsnews.com

پرواز بزرگترین هوایپمای آبی- خاکی جهان در چین
سفر یک زن به دور دنیا با موتور سیکلت
سکونت در نزدیکی فرودگاه باعث بالا رفتن فشار خون می شود!
باغ کنسولگری سابق انگلیس در کرمان گشایش می یابد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code