کشف اسکلت ۵۰۰ ساله «مرد چکمه پوش» در لندن!

کشف مرد چکمه پوش در لندن

چندی پیش جسد مردی ۵۰۰ ساله در لندن کشف شده که توجه باستان شناسان دنیا را به خود جلب کرده است. اسکلت این مرد به طور تصادفی و در جریان ساخت و سازها در لایه های زیرین لندن کشف شده و در وضعیت جالب و عجیبی به سر می برد. این مرد رو به صورت دراز کشیده و آرنجش را به طرز غم انگیزی روی سرش قرار داده است. اما چیزی که توجه همه را به خود جلب کرده است یک جفت چکمه چرمی است که هنوز هم در پاهای این اسکلت وجود دارد و باعث شده تا به این اسکلت ۵۰۰ ساله، لقب «مرد چکمه پوش» را بدهند! اما مرد چکمه پوش کیست و چطور به این سرنوشت غم انگیز گرفتار شده است؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مرد چکمه پوش
مطالب مرتبط:
کشف قبرهای ۵۰۰ ساله در بولیوی
افسانه کشتی های غرق شده در انتظار کشف
قدیمی ترین فسیل جانوری جهان با ۵۵۸ میلیون سال قدمت، کشف شد!

باستان شناسان معتقدند که در زیر پوست شهر لندن کیکی لایه لایه قرار دارد! هزاران لایه از تمدن و فرهنگ های مختلف که روی همدیگر و در ساحل رودخانه تایمز قرار گرفته اند. هربار که به دلیل ساخت و ساز یا هر دلیل دیگر این خاک حفر می شود احتمال این که به چیزی عجیب و تاریخی برسیم زیاد است. بارها پیش آمده که در جریان حفاری های عمرانی یا ساخت و سازهای شهری لباسی، کفشی یا تکه استخوانی متعلق به قرن ها پیش کشف شده است. این بار نوبت مرد چکمه پوش بوده که از اعماق لندن به سطح بیاید و به شهری برگردد که ۵۰۰ سال پیش در آن زندگی می کرده است. اسکلت مرد چکمه پوش در لای گل و لای و لجن گیر کرده بوده و در واقع، همین موضوع باعث حفظ آن تا به امروز شده است.

کشف اسکلت 500 ساله در لندن

لوسی آلتنبرگ، مدیر موزه باستان شناسی لندن در مورد کشف اسکلت مرد چکمه پوش می گوید:

«ما تا به حال اسکلت های زیادی پیدا کرده ایم و این موضوع به خودی خود چیز عجیبی نیست. اما چیزی که باعث عجیب شدن کشف اسکلت مرد چکمه پوش می شود وضعیت قرارگیری آن است. مرد چکمه پوش در حالی که چکمه های چرمی اش را به پا دارد رو به شکم روی گل و لای افتاده است. همین موضوع باعث مرموز شدن مرگ او شده است.»

خوشبختانه در این مورد سرنخ هایی کشف شده که ما را در حل این معما کمک می کند. تاریخ شناسان و کارشناسانی که در زمینه بررسی چرم تخصص دارند با آنالیز و آزمایش چکه های چرمی این مرد به نتایج جالبی دست پیدا کرده اند. آن ها باور دارند که چکمه های این مرد متعلق به ۵۰۰ سال پیش هستند. جالب است بدانید که در آن زمان چرم بسیار گرانقیمت و لوکس بود و هرکسی توان خرید و پوشیدن چکمه های چرمی را نداشت. از طرفی باستان شناسان می گویند که چکمه های چرمی بهترین نوع کفش برای گذر از سواحل باتلاقی و گلی رودخانه تایمز بوده است. این چکمه های ۵۰۰ ساله ظاهرا با لایه های بیشتری درست شده بوده تا در برابر گل و لای محافظت بیشتری از فرد به عمل بیاورد.

اسکلت 500 ساله در لندن

مرد چکمه پوش کیست؟

بت ریچاردسون، یکی از متخصصان و کارشناسان موزه باستان شناسی لندن در رابطه با این کشف می گوید:

«ما با بررسی چکمه ها موفق شدیم دریچه ای به زندگی روزمره مردی باز کنیم که حدود ۵۰۰ سال پیش در لندن زندگی می کرده است. این چکمه ها به ما کمک کردند تا درک بهتری از شیوه زندگی او، شرایط دشواری که در آن قرار داشته و همین طور نحوه مرگش به دست بیاوریم.»

آنالیز و بررسی دقیق استخوان های مرد چکمه پوش حقایق زیادی را از زندگی پرفراز و نشیب او به ما نشان می دهد. وضعیت قرارگیری او این باور را در ذهن ما ایجاد می کند که مرد چکمه پوش پس از افتادن در گل و لای مرده است و بعد، رسوب و لجن های ساحل رودخانه، جسد او را در خود فرو برده اند. البته ماجرای غم انگیز مرد چکمه پوش به همین جا ختم نمی شود و بررسی و آزمایش های استخوان شناسی حقایق تلخ دیگری را از زندگی او به ما نشان می دهد. استخوان های این مرد ۵۰۰ ساله دارای شکستگی های متعددی بوده اند که به مرور بهبود پیدا کرده اند. همچنین شواهدی از استئوآرتریت یا آرتروز پیشرفته که یک بیماری مفصلی دردناک است هم در استخوان های او مشاهده شده است. البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود و دانشمندان با بررسی اسکلت مرد چکمه پوش اطلاعات دیگری هم به دست آورده اند. روی دندان های این مرد نگون بخت شیارهای عمیقی مشاهده می شود که گویی در طول سالیان متمادی به وجود آمده اند و باعث به وجود آمدن نظریه های زیادی شده است. یکی از این فرضیه ها این است که مرد چکمه پوش برای سال های متمادی از دندان هایش برای نگه داشتن چیزی، مثلا طناب ماهیگیری، استفاده می کرده است. آیا این شواهد نشان می دهند که مرد چکمه پوش در حدود ۵۰۰ سال پیش یک ماهیگیر بوده است؟

کشف اسکلت در لندن

آلتنبرگ در این مورد می گوید:

«به شخصه مشتاقم که هرچه بیشتر در مورد این مرد بدانم. این که او به چه کاری مشغول بوده و چطور سر از گل و لای لندن در آورده است؟ البته گمان می کنم پاسخ این سوال را هیچ وقت نتوانیم پیدا کنیم! با این حال، چکمه های خاص او احتمالا نشان دهنده و مشخصه بارز شغل او محسوب می شده است و احتمالا شغل او ماهیگیری یا mudlarking بوده است (افرادی که در جستجوی اشیاء گرانقیمت و باارزش گل و لای و لجن های کنار رودخانه را زیر و رو می کردند). با این حال هنوز اطلاعات زیادی در مورد زندگی این فرد در دست نداریم.»

آلتنبرگ معتقد است که رسوبات و گل و لای مرطوبی که جسد مرد چکمه پوش در آن قرار گرفته شرایطی فوق العاده مناسب برای حفظ چرم و جسد او را فراهم کرده است. «این نوع گل واقعا متراکم و سفت است و در طول سالیان بافت خود را حفظ کرده است. گل های اطراف این جسد از لایه های مختلف تشکیل شده و در لایه های زیرین هنوز هم می توانید بوی ماهی و گل و لای رودخانه تایمز را احساس کنید.»

کشف اتفاقی یک اسکلت 500 ساله

اسکلت مرد چکمه پوش ۵۰۰ ساله حدودا ۷ متر پایین تر از سطح زمین و در جریان ساخت و سازها و حفاری ها برای ساخت تونل فاضلابی تایمز و خیلی اتفاقی کشف شده است.  مکان این پروژه و جایی که اسکلت مرد چکمه پوش در آن پیدا شده نزدیک جایی است که روزگاری دیوارهای قرون وسطایی برموندزی قرار گرفته بودند.

آلتنبرگ می گوید که تیم تحقیقاتی اش همچنان کار بررسی روی این اسکلت را ادامه می دهند تا به زوایای بیشتری از زندگی او پی ببرند. ماده ای شبیه به خزه در داخل چکمه های این مرد ۵۰۰ ساله پیدا شده است که برای آزمایش گیاهشناسی به آزمایشگاه فرستاده شده است. کارشناسان احتمال می دهند که این خزه به عنوان نوعی عایق به کار می رفته است.

اگرچه مرد چکمه پوش آخر و عاقبت خوبی نداشته است، اما آخرین و بدترین روز زندگی اش هدیه ای به باستان شناسان است. چرا که آن ها از طریق بررسی و آزمایش این جسد و چکمه ها می توانند اطلاعات بسیار بیشتری از زندگی مردم لندن در صدها سال پیش به دست بیاورند. آلتنبرگ در این مورد می گوید:

تاریخ لندن هر روز دریچه ای جدید به روی ما می گشاید. ما به طور استعاری روی لایه هایی از تمدن و فرهنگ از دوره های رم باستان، قرون وسطی، بعد از قرون وسطی و دوره معاصر زندگی می کنیم.»

منبع: atlasobscura.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد