کشور دیدنی آذربایجان با همه ی دانستنی هایش

دانستنی های آذربایجان

جمهوری آذربایجان به لحاظ میراث فرهنگی و طبیعی یکی از غنی ترین کشورهای منطقه می باشد.

تاریخ باشکوه و آثار دیدنی به جا مانده از دوران های مختلف و متاثر از هنرهای ایرانی، ترک و روسی و همچنین همگامی با دانش ، فناوری و پیشرفت های شهری به همراه برج های بلند و مدرنش چهره ای دیدنی به این کشور داده است. با هم تعدادی از دانستنی های آذربایجان را مرور خواهیم کرد.

مطالب مرتبط:
جمهوری آذربایجان; سرزمین آتش را بهتر از همیشه بشناسید
جاذبه های تفریحی و گردشگری باکو کدامها هستند؟

صنایع دستی و خرید در آذربایجان

آذربایجان به دلیل فرش های دست بافش مشهور است. که این صنایع دستی زیبا هدایا و سوغاتی های بسیار مناسبی هستند. گروهی از این فرش های دست بافت حقیقتا آثار هنری محسوب می شوند. این سوغاتی ارزشمند آذربایجان را بیشتر می توان در شهر قدیمی باکو پیدا کرد. همچنین باکو مکان مناسبی برای خرید انواع صنایع دستی از سراسر آذربایجان است.

ابریشم و سایر صنایع دستی آذربایجان را می توانید از بازارهای خیابانی خریداری کرد. مراکز خرید مدرن در شهر باکو پیوسته در حال افزایش است. کسانی که اهل مد هستند و در جستجو مراکز خرید لوکس می توانند در شهر از این امکانات استفاده کنند. در شهر باکو برای هر نوع بودجه ای امکان خرید فراهم است، فروشگاه های آت لت در سطح شهر پذیرای افراد جهت خرید می باشد.

پرچم جمهوری آذربایجان

پرچم جمهوری آذربایجان از سه رنگ که به صورت افقی و مساوی طراحی شده تشکیل شده است. این سه رنگ شامل آبی رنگ بالا، قرمز رنگ میانی و سبز رنگ زیرین پرچم می باشد. در میان پرچم هلال ماه و ستاره هشت پر در قسمت میانی پرچم قرار دارد. هر رنگ در این پرچم معنای ویژه ای دارد، رنگ آبی پرچم نشان میراث ترکی است، رنگ سرخ پرچم به نشانه پیشرفت و حرکت به سوی دموکراسی و مدرنیته است. رنگ سبز پرچم علامت شهرنشینی و تاریخ اسلامی است.

در نهم نوامبر ۱۹۱۸ دولت جمهوری دموکراتیک آذربایجان طرح پرچم سه رنگ را تصویب کرد. این پرچم پس از اشغال جمهوری آذربایجان توسط نیروهای شوروی و انضمام آن به این کشور لغو شد. در ۱۷ نوامبر ۱۹۹۰ پرچم سه رنگ توسط مجلس عالی جمهوری خودمختاری نخجوان به عنوان پرچم ملی پذیرفته شد. در همین جلسه قبول این پرچم به عنوان پرچم ملی آذربایجان به شورای عالی آذربایجان پیشنهاد شد. در ۵ فوریه ۱۹۹۱ شورای عالی جمهوری شوروی آذربایجان پیشنهاد قبول پرچم سه رنگ را تصویب نمود.

از نوامبر سال ۲۰۰۹ با توجه به اینکه اولین بار پرچم ملی آذربایجان به طور رسمی در نهم نوامبر سال ۱۹۱۸ پذیرفته شده است این روز به عنوان روز پرچم آذربایجان اعلام شده است.

ویژگی های جغرافیایی جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان واقع در منطقه ای است که ویژگی های جغرافیایی، آب و هوایی و ژئوپولتیکی منحصر به فردی دارد. مساحت کشور آذربایجان ۶۰۰ / ۸۶ کیلومتر مربع و بلندترین نقطه آن ۴۶۸۵ متر از سطح دریا بالاتر است. این کشور دارای آب و هوای خشک و جلگه ای نیمه خشک می باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد آب و هوایی در این منطقه، مواجه شدن با نه گونه از دوازده گونه موجود از مناطق آب و هوایی می باشد.

برای نمونه در منطقه آبشرون با آب و هوای گرم و خشک، در طی قرن ها باغ هایی به منظور بهبود شرایط آب و هوایی ایجاد شد. چشم انداز کلی منطقه آبشرون، شامل بوته های خار، صخره ها، شوره زارها و جلگه هایی است که در فصل بهار پوشیده از چمن است. در منطقه دیگری از این سرزمین شگفت انگیز، چشمه های آب بی شماری از دل زمین می جوشند. نام این منطقه بولاق است. آب های زلال و گوارای چشمه های زیر زمینی توسط سیستم ویژه ای به نام کاریز به روی زمین هدایت می شوند. آنجا منطقه ایست که بیشه زار های گسترده ای با انواع درختان مقدس دارد جایی که حتی در تابستان هم بارانی است.

سرزمین آذربایجان دشت های گسترده ای دارد و نواحی کوهستانی که مقصد بسیار جذابی برای کوه نوردان و طبیعت گردان و همچنین گردشگران می باشد. آذربایجان سرزمینی است که منابع طبیعی درمانی نیز دارد که شامل چشمه های آب گرم معدنی، همچنین برای استفاده در علم پزشکی درمان بیماری ها خاک و گل موثری دارد. منابع طبیعی درمانی در کشور آذربایجان در مناطق قوبا، شمخای، اسماعیلی و مناطق گنجه و نخجوان وجود دارد. همچنین آذربایجان هشت پارک ملی و منابع فراوانی جنگل دارد.

اقتصاد جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان، در مقایسه با سایر جمهوری های تازه استقلال یافته اطراف خود، به دلیل بهره برداری از منابع نفتی و سرمایه گذاری پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی توسعه بیشتری پیدا کرده است. واحد پول کشور جمهوری آذربایجان منات است که هر ۱۰۰قپیک برابر با یک منات است. همچنین هر منات آذربایجان برابر با ۶۴/۰ دلار آمریکا می باشد.

در سال ۲۰۰۵ میلادی واحد پول جمهوری آذربایجان از منات آذربایجان به منات جدید آذربایجان تغییر پیدا کرد و در سال ۲۰۰۵ میلادی اسکناس ها و سکه ها به مناب جدید تغییر پیدا کرد که به صورت اسکناس های یک، پنج، ده، بیست، پنجاه و صد مناتی و سکه های یک، سه، پنج، ده، بیست، پنجاه قپیک منات جدید در جمهوری آذربایجان عرضه گردید.

با تکمیل خط لوله باکو ، تفلیس ، جیحان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور، در سه ماهه اول سال ۲۰۰۷ به ۴۱/۷% رسید و رتبه نخست جهان را از این لحاظ کسب کرد. از سال ۱۹۹۶ میلادی، به دلیل افزایش درآمدهای حاصل از قراردادهای بین المللی نفتی، روند رو به رشد سرمایه گزاری خارجی، اعتبارات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و مساعدت کشورهای اروپایی موجب شد تا اقتصاد جمهوری آذربایجان رشد چشمگیری داشته باشد.

  • صنعت

استخراج نفت خام و گاز طبیعی، تولید فرآورده های نفتی، صنایع فلزی، ماشین آلات و ماشین های فلز کاری، استخراج سنگ آهن، تولید سیمان، صنعت مواد غذایی، مواد شیمیایی و پتروشیمی و منسوجات مهم ترین فعالیت های صنعتی جمهوری آذربایجان می باشند.

  • صنعت کشاورزی

جمهوری آذربایجان، تولید کننده مواد کشاورزی نظیر غلات، پنبه، توتون، سیب زمینی، چای و سبزیجات می باشد.

  • صادرات

صادرات جمهوری آذربایجان، علاوه بر محصولات کشاورزی شامل کالاهای صنعتی، مواد غذایی، ماشین آلات و ماشین های فلزکاری، محصولات نساجی، نفت و گاز و کود شیمیایی و پتروشیمی می باشد.

  • واردات

در مقابل صادرات، جمهوری آذربایجان محصولات صنایع غذایی و برخی مواد غذایی، محصولات کشاورزی، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات تولید فلزات غیرآهنی و آهنی را وارد می کند.از سیاست های رشد اقتصادی جمهوری آذربایجان، جذب سرمایه های خارجی به ویژه در بخش نفت و گاز می باشد.جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۸ میلادی، بنا به گزارش بانک جهانی از نظر اجرای برنامه های اصلاحات اقتصادی در رتبه نخست در جهان قرار گرفت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code